Gebelikte Bebek Hareketleri

Gebelikte Bebek Hareketleri

Gebelikte bebek hareketleri ilk üç ay içinde başlasa da anne bunun farkına varmaz. Ta ki yirminci veya yirmidördüncü haftalara gelene kadar bebeğin hareketlerinin farkına varamazlar. Fakat hamile kadın deneyimliyse 16. haftaya girdiğinde karnındaki bebeğin hareketlerini algılamaya başlayabilir. Zaten Anne adaylarını heyecanlandıran deneyimlerin başında bebeğin ilk hareketini hissetmek gelmektedir desek yanlış olmaz herhalde. Bebeğin hareketinin hissedilmesi […]

Gebelikte bebek hareketleri ilk üç ay içinde başlasa da anne bunun farkına varmaz. Ta ki yirminci veya yirmidördüncü haftalara gelene kadar bebeğin hareketlerinin farkına varamazlar. Fakat hamile kadın deneyimliyse 16. haftaya girdiğinde karnındaki bebeğin hareketlerini algılamaya başlayabilir. Zaten Anne adaylarını heyecanlandıran deneyimlerin başında bebeğin ilk hareketini hissetmek gelmektedir desek yanlış olmaz herhalde. Bebeğin hareketinin hissedilmesi önemli olduğu kadar ve bebeğin durumunu da yansıtması nedeniyle önemli bir durum olarak görülür. Bir bayanın karnında taşıdığı bebeğin ilk hareketini hissetmesi durumuna (quickening) denilmektedir. Bu çoğu anne adayı tarafından karnında oluşan gaz ya da baloncuk dolaşması gibi algılandığı anlatılır. İlk kez bebek bekleyen anne adayları genellikle bebeklerinin ilk hareketini gebeliklerinin 18 ile 24. haftası arasında fark etmektedir. Bu durum da anne adayına heyecan veren güzel bir deneyimdir. Fakat tecrübeli yani daha önce çocuk sahibi olmuş olan anneler ise hissettiklerini tecrübe ettiklerinden hem ilk hamileliğe göre daha gergin rahimleri olduğu için bebeklerinin hareketlerini daha erken ortalama 16. hafta sonrası fark eder.
Şimdi neden bazı hamilelerde ilk hareket gecikir? Diye bir soru ile gelecek olduğunuzu düşünürsek. Çünkü ile başlayan cevapta ilk kez anne olunacak olmanın verdiği heyecan, tecrübe eksikliği, gergin olmayan bir rahim ve hatta kilo durumunuz bile bebeğin hareketlerini hissetme olasılıklarını etkileyen durumlardır. Heyecanla bebeklerinin hareketini bekleyen özellikle acemi anne adayı için hissetme çok önemlidir. Aynı zamanda hareketler bebeğin durumunu anlatmaktadır. Bu nedenle de dört ayı geçtiği halde hareketleri hissetmeyen hamileler telaşa kapılarak panikleyebilirler. Oysa anne kilosu, bebeğin pozisyonu ilk harekette önemli faktörlerdendir. Aynı gebelik haftasında olmasına rağmen farklı şekilde hissetmeyenlerin de olması bu farklılıklardan kaynaklıdır.
Hamilelikte bebek hareketleri nasıl sayılır? Diye soranlara hareket sayısı önemlidir diye cevap veren uzmanlar gebe için içinde hareket eden bir canlı varlık için eğlence dışında düşündüren bir konu da hareketlerinin sayısıdır. Bazı bebekler az hareket ettiği gibi bazı bebek sanki yerinde duramıyormuş gibi çok hareketli olabilmektedir. Hamileliğin 28. haftası bebek hareketinin sayısının bebeğin hali hakkında nerede ise detaylı olarak bilgi verebilmektedir. Hareketin azalması bebeğin sıkıntısı olduğu şeklinde düşündürür, panik yapmadan kontrol gerektirir. Bebek hareketinin sayılması uzmanlar tarafından git gide popüler olarak kullanılan bir uygulamadır. Ücretsiz, basit ve herkesin gözlemleyebileceği bir durum olması cazibesini artırmakta. Fetal hareketi saymaya başlamak da uygun olan zaman bebeğin en hareketli olduğu anlardandır. Kaydetmeye başlarken saatini ve hareketi yazın. Kâğıda Her hareketinde işaret koyun. On harekete geldiğinde saati not edin.  Her gün bu testi aynı saatler yapın. Bebek sakinse 5-10 dk. yürüyün,  sonra da sol yanınıza yatın.  Bebekte her hareket hissedilemeyeceğini unutmayın. Normalde bebeğin dört ile 10 defa hareket etmesi gerek. Bu sayı eğer 10’dan azsa doktorunuzu arayın. Çok hareketli olan bir bebek ileride çok hareketli olması durumu söz konusu olmamaktadır. Aynı zamanda söylenenlerin aksine bebeğin hareketleriyle cinsiyetinin de bir bağlantısı bulunmuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?