10. Hafta Gebelik

10. hafta gebelik dönemine hoş geldin diyelim öncelikle. Bu haftadan itibaren yeni bir döneme giriyorsun. 2. trimester dönemine girdiğin şu günlerde öncelikle bebeğin boyu ve ağırlığına bakalım.

Hamileliğin 10. haftasında bebeğinin boyu tam olarak 3 ile 4 santim arasıdır ve küçük bir kayısı kadardır. Bebeğinin ağırlığı ise yaklaşık 4 ile 5 gram arasındadır.

10. Hafta Gebelik Döneminde Bebek Gelişimi

Bu hafta için heyecanlı olabilirsin. Çünkü nu haftadan itibaren yeni bir evrenin içindesin. Dördüncü haftadan itibaren embriyo olarak gelişimini sürdüren bebeğin 10. hafta sonunda fetüs şeklini alacak. Fetüs tamamen oluşsa da gebelik döneminde beyin ve omurilik sürekli gelişmeye devam edecek.

Bebeğinin göbek kordonu oluşmaya başladı ve kan dolaşımı sağlama işlevi gerçekleşmeye başladı. Ancak bebeğinin yolk kesesi tam olarak oluşmadı.

10. hafta gebelik döneminin önemli detaylarından birisi de böbreklerin artık idrar üretmesidir. Bebeğinin beyni gelişmeye devam ediyor. Gelişen beyinle birlikte bebeğin baş kısmı da büyümeye devam ediyor.

Bebeğin bu haftadan itibaren fetüs oldu diyoruz ancak bunun da olumsuz yanları var elbette. Artık fetüs olan bebeğin virüs, ilaç ve çevresel faktörlere daha hassastır. Bu haftadan sonra doğumsal anormallikten gelişme ihtimali oldukça azdır.

Bu haftadan itibaren fetüste basit algılama sistemleri geliştiği için bebeğin dokunmalara karşı reaksiyon verebilir.

Kalp de bu haftada 4 odacıklı şeklini belirgin şekilde alacaktır. Dakikada 180 kez atarak bir yetişkinin iki katına çıkar.

Hamileliğin onuncu haftasında göz rengini belirleyen iris tabakası oluşur. 9. Haftada gözler renklenmiş ve boyu büyümüştü. Bu haftadan itibaren ise gözler daha net tanımlanabilir.

İlginizi Çekebilir: 8. Hafta Gebelik

Bu haftadan itibaren bebekte kemikler sertleşemeye başladı bile. El ve ayak bilek kasları gelişirken, el ve ayak parmakları ayrışmaya başladı. Bu haftadan itibaren bebeğin parmaklarını hareket ettirebilir. Ayrıca parmak ve ayak tırnakları da bu haftadan itibaren iyice belirmeye başladı.

Amniyon sıvısı bebeği dış etmenlere karşı korur. Bununla beraber bebekler amniyon sıvısını yutarlar ve bu sıvı bağırsaklardan geçerek idrar yolu ile dışarıya atılır. Bu sıvı akciğerlerin gelişimine destek olur. Sıvı alışverişi devam ettikçe amniyon sıvısı sürekliliğini korur. Bebeğin idrarı ise bu süreçte zararlı değildir.

10. hafta gebelik döneminde bebeğin organları gelişmeye devam ediyor. Bağırsaklar karın bölgesine ilerlemeye devam ediyor. Yakın bir zamanda tamamen karnın içinde olacak.

Bu haftadan itibaren tiroid bezi çalışmaya başladı. Bebeğin mide, dalak ve karaciğeri yerini aldı. Karaciğer çalışıyor ve kan üretiyor. Pankreas ve safra kesesinin doğum sonrası kullanacağı sindirim fonksiyonu da gelişti.

Bu haftadan itibaren diş tomurcukları çene kemiklerinin içinde oluşmaya başladı. Bebek ağzını açarak dilini hareket ettirebilir.

İlk kalıcı diş tomurcukları çene kemiklerinin içinde oluşmaya başlar. Bu haftadan itibaren bebek ağzını açıp dilini hareket ettirebilir.

Gebeliğin onuncu haftasında genital organlar da belirginleşmeye başlar. Bu haftadan itibaren kız ve erkek bebekte aynı görünümde olur. 11. Haftadan itibaren cinsel organlar kız ve erkekte farklı olarak gelişir.

10 Haftalık Bebeğin Ultrason Görüntüsü

10 haftalık gebelik döneminde bebek anne karnında artık bir fetüs olarak görünür. Ayrıca küçük bir insan formuna da gelmeye başladı. Bebeğin yüzü daha belirgin olmaya başladı ve boynu da uzamaya başladı.

10 haftalık bebeğin ultrason görüntüsünde bebeğin başı bedenine göre büyüktür. Ayrıca bebeğin plasenta ve kordonu bu haftadan itibaren rahatça görülebilir. Embriyo halinden bu zamana kadar yolk kesesi küçülmeye devam eder. 10 haftalık bebeğin kulağının dış kısmı ve başının alt kısımlarında büyümeye başlar.

Bu haftadan itibaren bebek kollarını ve bacaklarını daha fazla hareket ettirebilir. Ancak anneler bu hareketleri henüz hissedemez. Anne adayları bu hareketleri 18 ile 22. Haftadan itibaren hissedebilir. Ancak daha önce anne olmuş adaylar bu hareketleri daha önce hissedebilir.

10. Hafta Gebelik Döneminde Anne Vücudunda Yaşanan Değişiklikler Nelerdir?

Bu hafta hamileliğin ikinci trimester dönemi ve gebeliğin 10. Haftası. Peki anne adayında gebeliğin 10. haftasında hafta ne gibi değişiklikler olur?

  • Anne adayının rahminin boyu, büyük bir portakal kadardır. Karnı belirginleşmeye ve giysileri dar gelmeye başlayabilir,
  • Bazı anne adaylarında mide bulantıları hafifler.
  • 10 haftalık gebelik belirtileri arasında; yorgunluk ve uykusuzluk hali de vardır. Bazı anne adaylarında mide bulantıları sürebilir.  Kabızlık ve baş ağrıları olabilir. Ayrıca bazı anne adaylarında sık idrar yapma gereksinimi sürer. Baş dönmeleri ve fenalaşma yaşanabilir.
  • On haftalık gebelikte kan hacmi artacak ve bunun sonucu olarak damarlarınız daha da belirgin görünmeye başlayabilir.
  • Hamileliğin 10 haftasında duygusal gelgitler, ağlama hissi, huzursuzluk, kaygılı veya neşeli olma gibi duygu karmaşaları da anne adaylarında görülebilir.

10. Hafta Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin onucu haftasında beslenme konusu da önemlidir. Her hafat olduğu gibi bu hafta da sağlıklı beslenmeye çalışın ve fazla kilo almamaya çalışın. Sağlıklı besleniyorum ancak yine de kilo alıyorum diyen bir anne adayları ise rahat olsun. Çünkü hamilelik sonrası daha hızlı kilo verecekler.Anne adayları hamilelik boyunca düşük kilolu ise 15 ile 20 kg, normal kilolu ise 13 ile 17,5 kg ve normalden fazla kilolu ise 7 ile 13 kg almaları normaldir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma normal kilo altındaki anne adaylarının çinko ağırlıklı beslenerek normal kiloda bebek sahibi olabileceklerini göstermiştir. Bu konu hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

Masabaşı işte çalışanlar için  kan dolaşımını sağlıklı olabilmesi açısından birkaç saat aralıklarla 10 dakikalık yürüyüşler ve hareketler iyi gelecektir. Aksi durumlarda basur ve varis gibi sorunlar yaşanabilir.

Gebeliğin 10. Haftasından itibaren kan şekerinde yaşanan ani düşüşler ya da yerinizden hızlıca kalkmanız baş dönmelerine sebep olabilir. Baş dönmelerini azaltmak için yanınızda mide bulantınız bastıracak yiyecekler bulundurmanızda fayda var. Bu yiyecekleri ara sıra atıştırabilirsiniz. Bununla beraber yerinizden kalkarken daha sakin ve dikkatli olmanızda fayda var.

Hamileliğin 10. haftasında hem hormonlarda hem de kan dolaşımında yaşanan artış nedeni ile diş etlerinizde şişmeler ve kanamalar yaşanabilir. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Bu haftadan sonra diş macununuzun organik olma vakti de geldi sevgili anne adayları. Florürün az da olsa insan yaşamına olumsuz etkisi olduğu bilinen bir gerçek. Bu sebeple florürsüz diş macunu üretimi ve bu macunların kullanımı arttı. Doğumdan sonra da florürsüz diş macunu kullanmaya devam etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: 9. Hafta Gebelik

Gebelik boyunca dişlerinizle ilgili bir sorun yaşarsanız diş hekimine gitmelisiniz. Öyle ki günümüzde hamileler için güvenli bir şekilde röntgen çekimi ve diş tedavileri uygulanmaktadır.

Gebeliğin 10. Haftasında memeleriniz yeteri kadar büyüyeceği için kendinize rahat sütyenler almalısınız. Çünkü memeleriniz ilk 3 aydan sonra daha fazla büyümezler.  Tabi bunun da istisnası ilerleyen zamanlarda çok kilo almamanız şartı. Balensiz emzirme sütyenleri tercih ederseniz bu sütyenleri doğum sonrasında da kullanabilirsiniz.

Leave a comment