11. Hafta Gebelik

11. hafta gebelik döneminde hem annede hem de bebekte birtakım değişiklikler yaşanır. Bunlar hem fiziksel hem de ruhsal değişiklikler olabilir. Bakalım gebeliğin 11. haftasında ne gibi değişiklikler yaşanır?

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Gebeliğin 11. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 4-5 santim arası ve küçük bir kayısı kadardır. Ağırlığı ise yaklaşık 7 gramdır.

11. Hafta Bebeğin Gelişimi

Geçen hafta bebeğinizin fetüs evresi başlamıştı. Bebek artık doğuma kadar olan bu süreçte fetüs ismi ile anılacak. 11. gebelik haftasında fetüs büyüdükçe kalp atım hızı yavaşlayacak. Öyle ki 160 atımın altına bile inebilir.

Bu haftadan itibaren göğüs ve karın yavaş yavaş düzleşmeye başlayacak. Bağırsaklar da dahil organlar gelişimine devam eder.

11 haftalık bebek nefes alma alıştırmaları yapabilir. Ayrıca bebeğin cildi de kalınlaşır. Cilt yüzeyinin altında kullanım belirtileri artar.

İlginizi Çekebilir: Doğal Yöntemlerle Vajina Beyazlatma

Bebeğin dokunma duyusu gelişmeye devam ediyor ve dışarıdaki uyarılara refleks olarak cevap verebilir. Örneğin anne karnına el ile basıldığı zaman bebek refleks olarak kaçabilir. Ancak herhangi bir acı hissetmez. Gebeliğin bu haftasından itibaren tat alma duyusu da gelişir. Bu durum beyinde ilk öğrenmenin gerçekleştiğini gösterir. Bu durumda beslenmenize daha da dikkat etmelisiniz.

Bu haftadan itibaren bebeğinizin kanında 100 saat kalacak kafein ve alkol gibi maddeler içeren gıdalardan uzak durmalısınız.

Yolk kesesi önümüzdeki birkaç hafta içerisinde küçülmeye devam edecek. Bu kesenin görevi kan hücreleri üretmektir.

11. hafta gebelik döneminde bebeğinizin ses telleri de oluşmaya başladı. Ayrıca göz kapakları kapalı ve yüz kemikleri de belirgindir.

Bu hafta itibariyle bebeğinizin kemikleri sertleşmeye devam edecek. Çenesi daha da belirginleşecek. Çene kemiğinde yer alan dişler için ilk tomurcuklanmalar devam edecek.

11 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin genital organı da şekil değiştirmeye başlar. Erkelerde penis, kızlarda klitoris oluşmaya başlar. Anne adayları 11 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu diye merak edebilir. Ancak anne karnında 11 haftalık bebek cinsiyetini tahmin etmek için henüz erkendir.

Bu dönemde bağırsaklar iyice kapanmıştır. Fetüs amniyon sıvısı yutmaya başlamış ve bu sıvı böbrekler aracılığı ile idrar olarak atılacaktır. Amniyon sıvısında yer alan atık maddeler plasent aracılığı ile anne karnına aktarılır.

Bebeğin yaşamsal destek sistemi olan plasenta gelişimini tamamlaması için yalnızca birkaç hafta kaldı. Plasenta bebeğin yemek yemesi, nefes alması ve atıklarını ortamdan uzaklaştırması için mükemmel bir yapıdır. Plasenta tüm bunları sağlarken ciddi enerji harcar. Ayrıca sigara yüksek tansiyon gibi etkenler plasentaya kan akışını azaltacağı için anne adayı oldukça dikkatli olmalıdır. Hamilelik döneminde kesinlikle sigara içilmemelidir.

11. hafta gebelik döneminde anne ile bebek arasında kan alışverişini gerçekleştiren göbek kordonu sistemli bir şekilde çalışmaya devam eder. Etrafında sarılı olan 3 damar, büyümekte olan bebeğin amniyon kesesi içinde rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır.

11. Haftalık Gebelik Döneminde Ultrason Görüntüsü

11 haftalık bebeğin ultrason görüntüsünde bebek sırt üstü yatar gibi görünür. Bu ayda boynunun uzamış olduğu daha belirgin bir şekilde görüntülenebilir.

Bu haftadan itibaren bebeğin bedeni ve diğer kısımları daha hızlı büyümeye başlayacak. Bebeğin baş büyüklüğü vücudu ile daha orantılıdır.

11 haftalık bebek ultrason görüntüsünde amniyon kesesi daha da hareketlenmiştir. Bu hareketlenme vücut ve eklem yerleri ile silkinme şeklindedir. 11 haftalık bebek hareketlerini anneler hissetmeyeceği için bu hareketlerin hissedilmesi zaman alacaktır.

11 haftalık bebek anne karnında, hıçkırık hareketleri , nefes alma ve yutkunma hareketleri yapabilir.

11. Hafta Gebelik Döneminde Anne Vücudundaki Değişiklikler

Hamileliğin 11. haftasında anne rahmi bir greyfurt büyüklüğündedir. Doktorunuz karın kemiğinizin üzerinden karın duvarınıza çok az bastırarak rahim büyüklüğünüzü hissedebilir.

Rahim karın bölgesine ilerlediği için mesaneye baskı azalır ve sık idrara çıkma gereksinimi azalır.

11. hafta gebelik döneminde rahim büyüdüğü için yan bağlarınız gerilebilir ve kas ağrıları hissedebilirsiniz.

11. hafta hamilelik sonrası kendinizi biraz daha rahat hissedebilir. Ancak bu durum anne adaylarına göre farklılık gösterebilir.

Hamileliğin bu haftasında yorgunluk hissi azalabilir ve daha enerjik hissedebilirsiniz.

Memeleriniz bu haftaya kadar 2-3 beden büyümüş olabilir ancak bu haftadan sonra büyüme hızı yavaşlayacaktır. Son ayda biraz daha büyüyebilir.

11. hafta gebelik dönemi belirtileri arasında baş ağrısı, cinsel istekte azalma ya da artma, uyku sorunları ve cilt problemleri de görülebilir.

11. Hafta Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin 11. haftası bebek açısından riskli kabul edilir. 11 ya da 12. Haftalar sonrasında bebeğinizin haberini çevrenizdekilerle paylaşabilirsiniz. Çalışanlar için haberi müdürünüzle paylaşmadan önce haklarınızı öğrenmeniz faydalı olacaktır.

11. hafta gebelik belirtileri arasında kabızlık ile sık karşılaşılabilir. Bunun önemli sebeplerinden birisi büyüyen rahmin bağırsaklara baskı yapmasıdır. Bu durum bağırsakların yavaş çalışmasına sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için bol miktarda lifli gıda tüketebilirsiniz. Kuru baklagil ve kuru meyveler de iyi bir tercih olabilir. Lifli gıdalar gaz ve şişkinliğe sebep olacağı için gün içerisinde farklı öğünlerde tüketilebilir. Ayrıca bolca sıvı tüketmeye çalışın. Kuru meyve kompostosu da tüketebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen kabızlık sorununu ortadan kaldıramadığınız taktirde bu durumu en kısa sürede doktorunuzla paylaşmalı ve doktorun önerilerini dikkate almalısınız.

İlginizi Çekebilir: Elma Sirkesi Zayıflatır mı

Gebelikte 11. Hafta bitiminden birkaç hafta sonra 11-14 yani ikili testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu test bebeğin ultrasonda ense kalınlığını gösterir. Bebek bu testlerle down sendromu açısından değerlendirilir. Bu testi her anne adayı yaptırmalıdır ve ihmal etmemelidir.

Hamileliğin 11. haftasında dikkat edilmesi gerekenler arasında bebeğin demir takviyesi de vardır. Öyle ki bu haftadan itibaren bebekte demir ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Demir ilacının kabızlık yapma ihtimali olduğu için bol sebze ve salata tüketebilirsiniz. Yalnızca demir ilacına güvenerek yumurta ve et gibi yiyecekleri ihmal etmeyin. Bu yiyecekleri de dengeli şekilde tüketebilirsiniz. Demir ilacını kalsiyum içeren gıdalardan birkaç saat önce ya da sonra tüketebilirsiniz. Aksi bir durumda demirin vücutta emilim oranı azalır.

Leave a comment