4. Hafta Gebelik

4. hafta gebelik dönemi sonunda yüksek ihtimalle adet döneminin başlamasını bekleyeceksin. Adet dönemi başlamadığında ise aklına ilk hamilelik gelecek. Eğer 4 haftalık hamileysen 2 haftalık minik bir ceninin sahibisin. Peki, hamilelikte 4. hafta nasıl olur? Hamileliğin 4. haftasında ne gibi değişimler yaşarsın? Birlikte bakalım:

4 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Gerçekleşir?

Şimdilik embriyo ismi verilen ancak yakında bebek diyebileceğimiz bir hücre topağı artık rahme ulaşmış durumda. Rahmin iç çeperinden yaşayabileceği bir yer arıyor. Bu süreç doğuma kadar devam edecek.

Embriyo kendine bir yer bulup sıkıca oraya yerleştikten sonra büyük bir bölünme ile 2 gruba ayrılacak. Bu hücrelerin yarısı plasentayı yarısı da minik bebeğini oluşturacak.

İlginizi Çekebilir: Gebelikte FSH Düşüklüğü Nedenleri Ve Tedavisi

Hamileliğin 4. haftasında bebek henüz bir haşhaş tohumunu geçmeyen bir hücre olsa da bu dönemde amniyon (su) kesesi ve besin kesesi oluşur. 3 katmandan oluşan embriyo gelişir ve vücudun özel bölümleri oluşmaya başlar.

Endoderm ismi verilen iç katman tarafından bebeğin sindirim sitemi, karaciğer ve ciğerleri oluşur. Bu adımdan sonra mezoderm ismi verilen orta katman bebeğin kalbi, cinsel organları, kemikleri, böbrekleri ve kasları olacak. Ardından ise ektoderm denilen dış katman bebeğin sinir sistemini, saçlarını, derisini ve gözlerini oluşturacak.

4 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

4 haftalık gebelikte karın şişer mi? sorusu ile başlayalım. Bu sorunun cevabı “Şişmez.” 4 haftalık dönemde hamile olduğun belli değildir. Çünkü henüz kilo almaya başlamadın ve dış görünüşünde bir değişim yaşanmadı. İçinde küçük bir haşhaş tohumu olduğunu düşünürsek zaten karnının şişmesini bekleyemeyiz.

4. Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

 • Halsizlik,
 • Yorgunluk,
 • Mide bulantısı,
 • Salya artışı,
 • Ağızda metalik tat,
 • Sık idrara çıkma,
 • Kasık ve karın ağrısı,
 • Hafif kanama veya lekelenme

Gibi hamileliğin erken dönem belirtileri 4 haftalık gebelik belirtileri arasında da gösterilebilir. Öyle ki 4 haftalık gebelikte kasık ağrısı ve karın ağrısı normal sayılabilir. Bu durum düşük yaşayacağın anlamına gelmez.

Her hamilelik sürecinin birbirinden farklı olduğunu belirtelim. Her hamile kadın hamile semptomlarını aynı şiddet ve aynı düzeyde yaşamaz. Hamilelik sürecinde aklına takılan her şeyi doktorunla konuşabilirsin. Bundan sakın çekinme.

4. Hafta Anne Adayı İçin Nasıl Geçer?

Kalp ve dolaşım sistemi: Vücudun daha fazla kan üretmeye başlayacak. Çünkü bebeğin daha fazla oksijene ve besine ihtiyacı olacak. (Artış en fazla ilk 12 hafta gerçekleşecek). Artan kan akışına uyum sağlayabilmek için kalbin daha hızlı ve sert atmaya başlayacak. Nabzın da dakikada 15 kez fazla atacak. Gebeliğin ilk döneminde çok fazla yorgun hissedeceksin, akşam yemeğinden sonra hemen uyumak isteyeceksin ve gün içerisinde şekerleme yapmak isteyeceksin. Bunun sebebi vücudunda yaşanan değişimlerdir.

Göğüsler: 4 haftalık gebelikte ilk fiziksel değişimler göğüslerde yaşanacak. Göğüsler hassaslaşabilir ve bunula beraber acılı ve ağrılı bir his verebilir. Her zamankinden daha dolgun ve ağır hissedebilirsin. Bu değişimlerin nedeni ise artan östrojen ve progesteron üretimidir. Yani bütün suç hormonlarda!

Rahim: Rahmin hızlı değişimler geçirecek. Hazırlıklı ol!  Çeperi kalınlaşabilir ve burada bulunan kan damarları bebeği beslemek için gelişim gösterebilir.

Rahim ağzı: Rahim ağzı bebeğin dünyaya adım atacağı kapıdır. Yumuşar ve renk değiştirir. Şaşırma!

Duygular: Duygular her zamankinden daha karışık olacak. Gebelik dönemi heyecanlı, sıkıcı, tatmin edici, aşk dolu olabilse de bazen endişe verici bir şey olabilir. Hatta bazen tüm duygular aynı anda yaşanabilir. Bu duygular bazen rahatlatır, bazen huzursuz eder bazen de yepyeni duygular hissettirir. Duygu değişimlerine hazır olmalısın. Kendini kasma, rahat ol J

4. Hafta Gebelik Döneminde Görülen Semptomlar

Gebeliğin 4. Haftasında Mide Bulantısı Olur mu?

4 haftalık gebelik döneminde mide bulantısı olur mu? sorusu her anne adayını merak ettiği bir sorudur? Ancak sevabını vermek zordur. Olabilir de, olmayabilir de.

4. hafta gebelik döneminde midem bulanıyor: Hamile kadınların büyük bir çoğunluğunun yanına hoş geldin. Yaklaşık yüzde 75’lik bir kısım var bu grupta. Endişeye gerek yok. Mide bulantısı bu dönemde milyonlarca anne adayının yaşadığı sıradan bir olay.

Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı Neden Olur?
 • trimester döneminde kanda yüksek düzeyde bulunan hamilelik hormonu (hCG),
 • Yüksek östrojen düzeyi,
 • Reflü,
 • Sindirim sisteminde bulunan kas dokusunun gevşemesi,
 • Hamile kadınların koku alma duyusunun keskinleşmesi

gibi nedenlerden dolayı anne adayının midesi bulanabilir.

4. hafta gebelik döneminde midem bulanmıyor: Mide bulantısı da aşermek gibidir aslında. Herkes bilir ancak her zaman gerçek değildir. Araştırmalar sonucu anne adaylarının yüzde 25’lik bir kısmı mide bulantısı ve kusma belirtilerini yaşamaz. Sende bu grup içerisindeysen kendini hamilelik sürecinden hiçbir sorun yok. Hatta kendini şanslı bile hissedebilirsin.

4 Haftalık Gebelikte Beta hCG Değeri Ne Kadardır?

Öncelikle hCG değerinin ne olduğuna bakalım. hCG Değeri ile sen evde yaptığın gebelik testinin pozitif sonucuna bakarken tanışmıştın aslında. hCG Değeri kan ve idrarda çıkar ve hamile olduğunun kesin kanıtıdır. İnsan koriyonik gonadotropin hormonudur. Döllemiş yumurta rahim duvarına yerleştikten birkaç gün sonra plasenta oluşur ve bu hücreler tarafından üretilir. Gebeliğin başlangıcında hCG değeri düşük çıkar ancak 48 saat içerisinde 2 katına çıkar. hCG değeri her anne adayında farklı olacağı için diğer anne adayları ile kendini kıyaslama. Çünkü hamilelik süreciniz farklı ilerliyor. Unutma!

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Düşük ve Tekrarlayan Düşük Nedenleri Nedir

4 haftalık hamilelik döneminde hCG değerleri 50 ile 426(mIU/L) arasında değişiklik gösterebilir. Bu geniş aralığın arasındaki her değer normal kabul edilir. Düşük ya da yüksek olabilir. Bu konuda aklındaki tüm soruları doktorun ile paylaşabilirsin.

4. Hafta Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamileliğin 4. haftası hamile olduğunu fark etme ve hamilelik öncesi gündelik hayatını değiştirme ve sorgulama süreci başlar.

4 Haftalık Gebelikte Sigara Kullanımı Zararlı mı?

4. hafta gebelik döneminde sigara içilir mi? sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsin. Hatta bu sorunun cevabını tahmin bile ediyor olabilirsin. Sigara içmek hamilelik öncesinde nasıl ki senin vücuduna zararlıysa hamilelik döneminde de bebeğin için zararlıdır. Çünkü sigara dumanı plasentadan geçer ve bebeğe ulaşır. Yani sen sigara içtikçe bebeğin de içmiş olur. Araştırmalar bu tarz durumlarda bebeğin anneden daha fazla nikotine maruz kaldığını bizlere gösteriyor. Bu durum da bebeğin doğum sonrası nikotin alımının sürmesine neden olduğunu göstermektedir.

Pasif içicilik sigara içmeyen bir kadını ve gelişmekte olan bebeğini de etkileyebilir. Bu tarz durumlarda hamileliğin boyunca kimsenin senin yanında sigara içmesine izin vermemelisin.

4. Hafta Gebelik Döneminde Saç Boyama Zararlı mı?

Hamilelik döneminde dip boya konusu sorun olabilir. Saç boyama işlemi yapılırken kafa derisinden emilen az miktarda kimyasalın zararlı olduğuna dair görüşler olduğunu söyleyelim. Bazı uzmanlar boyayı tazelemek için ilk trimester(ilk 3 ay) döneminin bitmesini öneriyor. Bazı uzmanlar ise hamilelik boyunca dip boya yaptırmanın herhangi bir zararı olmadı görüşünde. Sen doktoruna danışmayı tercih etmelisin.

Ancak söylemekte fayda var. Küçücük bir risk barındırması bile hamilelik döneminde sdip boya yerine röfle yaptırmanın daha mantıklı olduğunu gösteriyor. Rifle saç uçlarına temas ettiği için kafa derisine kimyasal teması yok ve kullanımı çok daha uzun sürüyor.

Leave a comment