5. Hafta Gebelik

5. hafta gebelik dönemi birinci trimester dönemine dahildir. İkinci ayın başlangıcı olan bu haftada ne olur. Hamileliğin 5. Haftasında neler yaşanır?

5 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Rahme düştüğü anda mikroskobik ve tek hücreli bir zigot olan bebek, 3 hafta sonra yani gebeliğin 5. haftasında 1.25 mm boyuna ulaşır. Evet, bebeğiniz hala küçük. Ancak zamanla büyüyecek.

5 haftalık bebekte neler oluşur? sorusunun cevabını merak edenler için bebeğin kalbi bu haftada şekillenmeye başlar.  Bunun sebebi vücudunda kalp ve dolaşım sisteminin daha önce çalışmaya başlayacak olması. Bebeğin kalbi haşhaş tohumu kadar olacak ve kalp tüpü isimli 2 küçük kanaldan oluşacak. Şimdilik sadece kalp atmaya başladı.

5. hafta gebelik döneminde bebek görünür mü? sorusunun cevabını merak edenler için ise, 5 haftalık gebelik döneminde gebelik kesesi sadece vajinal yolla yapılan ultrasonla görülebilir. Ancak 5. Haftada gebelik kesesi içerisinde bebeği ve kalp atışlarını görmek mümkün değildir. Bu çok normal bir durumdur ve bebeğin görülemeyecek kadar küçük olması ile açıklanır.

5 Haftalık Gebelik Döneminde Annede Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

Hamileliğin bu döneminde etrafındaki kimse sen anne adayı olduğunu söylemediğin taktirde senin bir bebek beklediğini fark etmeyecek. Ancak hatırlatmakta fayda var, etrafındakiler fark etmese bile bebeğin her şeyin farkında ve sana varlığını hissettirmeye başlayacak. Hamileliğin 5. haftasında işler biraz değişecek ve kısa süre içerisinde hamile olduğunu hissetmeye başlayacaksın.

İlginizi Çekebilir: Paleo Diyeti Öncesi Bilmeniz Gereken 5 Etmen

5. Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

 • Çoğu anne adayında bitkinlik ve aşırı yorgunluk hali,
 • Sık tuvalete gitmek,
 • Sık görülen mide bulantısı(Her annede görülmeyebilir.),
 • Anne adayında şişlik hissi

Gibi belirtiler hamileliğin 5. haftasında anne adayında görülen belirtiler arasındadır.

Hamileliğin 2. ayına girdiğin bu dönemlerde büyük değişimlere hazır ol. Çünkü 2. ay büyük değişimlerin başladığı aydır. Bu tarz belirtilerin moralini bozmasına izin verme. Bu değişimler aynı zamanda sağlıklı ve normal bir hamileliğin geçirdiğinin de sinyalleri arasında gösterilebilir.

Sık sık idrara çıkma: Başlangıçta yoğun yaşansa da hamileliğin büyük bir bölümünde devam eder. Doğum yaklaştıkça rahim genişler ve idrar tornasına basınç yapar. Bu durum ilerleyen zamanlarda rahatsız edici bir hal alabilir.

Göğüslerde değişim: Göğüsler ya da göğüs ucunda ağrı veya acı yaşamak sık görülen bir durumdur. Bununla beraber meme ucu rengi koyulaşabilir ya da meme ucunun etrafındaki bezeler artış gösterebilir.

Halsizlik ve çabuk yorulma: Tüm hamilelik süreci boyunca devam edecek bu durumun üstesinden gelmek mümkün. Doğum öncesi vitaminleri ve doktorunun verdiği ilaçları düzenli ve yeterli aldığından emin olmalısın. Ayrıca kafein ve şekerden uzak dur. Her ikisi de b udurumu tetikler. Gebelik süreci boyunca doktor kontrolünde olmanda fayda var.

5 Haftalık Hamilelikte Görülen Semptomlar Nelerdir?

Gebeliğin 5. Haftasında Neden Akıntı Olur?

Gebelik boyunca birçok kadında vajinal akıntı yaşanabilir. Bu beyaz akıntı(lökore), sulu, beyaz, hafif kokulu ya da kokusuz bir akıntıdır. Bu durumun sebebi gebelik esnasında hormonların genişleyen vajina duvarına yaptığı baskıdır. 5 haftalık gebelik döneminde akıntı, tüm hamilelik süreci boyunca artabilir ya da şiddetlenebilir. Akıntıdaki yüksek asit oranının zararlı bakterileri önlemede rol aldığını söyleyebiliriz.

 • Vajinaya doğrudan duş tutmamak,
 • Pamuklu iç çamaşırı kullanmak,
 • Rahat ve bol pantolonlar giymek faydalı olacaktır.
Gebeliğin 5. Haftasında Neden Kanama Yaşanır?

Gebeliğin ilk 12 haftalık döneminde küçük vajinal kanamalar ya da lekelenme yaşayabilirsin. Kanamanın şiddeti, süresi ve frekansı farklı olabilir ve bu kanama birçok farklı unsura işaret edebilir. Bunun takibini yaparak doktorunu doğru şekilde bilgilendirmelisin. Kanama kıvamını (sulu, yoğun), rengini (açık pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı vs.), kanama süresini ve kanama aralığını not ederek doktoruna doğru bilgi vermelisin. Kesinlik doktor kontrolünü ihmal etme.

5. haftalık döneminde yaşanan kanama düşüğün habercisi de olabilir. Ancak sakin ol, her kanama bu anlama gelmez. Düzenli olarak kontrole gitmelisin ve doktorunla sık sık diyalog halinde olmalısın. Beklenmedik bir durumla karşılaşmamak için bunları asla ihmal etme.

5 Haftalık Gebelikte Mide Bulantısı

5 haftalık gebelik döneminde mide bulantısı olur mu? diye merak edebilirsin. “-Evet.” Gebeliğin 5. haftasında mide bulantısı şikayetler yaşanabilir. Bazı anne adayları için kusma olsun ya da olmasın, mide bulantısı erken hamilelik belirtisi olabilir. Bu durum anne adaylarının %75’inde olsa da sende olmayabilir. Bu duruma sabah bulantısı ismi verilir. İsmi sabah bulantısı olsa da sadece sabahları olacak diye bir şart yok elbette. Günün her saati ortaya çıkabilen bir bulantıdır. Bulantı hali, ilk trimester döneminde sık görülebilir. İşaret ve belirtiler 5. ve 8. hafta aralığında ortaya çıkar.13. ve 14. hafta bulantı halinin hafiflemesi görülür.

5. hafta gebelik döneminde mide bulantısını azaltmak için:
 • Karbonhidrat açısından zengin, yağ oranı düşük ve kolay sindirilebilir yiyecekler tercih edebilirsin.
 • Tuzlu ve içerisinde zencefil olan gıdalar tüketebilirsin.
 • Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısın.
 • Yatmadan önce yüksek proteinli bir ara öğün ile kan şekerini dengeleyebilirsin.
 • Sabahları yağsız bir tost yiyebilirsin.
 • Sabahları kalkmadan birkaç kraker ya da kızarmış ekmek tüketebilirsin. Bunun sebebi mide asidinin emilimine yardımcı olmasıdır.
 • Zencefili taze çiğneyebilir, ya da suda kaynatarak bitki çayı şeklinde tüketebilirsin.
 • Limonata veya karpuzdan yardım alabilirsin.
 • 3 öğün yerine daha fazla öğün tüketebilirsin.
 • Bol sıvı tüketmelisin.
 • Doğum öncesi vitaminler aldıktan sonra mide bulantısı hissediyorsan geceleri ya da yemekle alabilirsin. Vitamin sonrası şeker ya da sakız rahatlatıcı olabilir.

5. Hafta Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

5. hafta gebelik döneminden itibaren dikkat etmen gereken noktalar vardır. Çünkü bebeğinin en savunmasız olduğu dönem gebeliğin 5. ve 10. hafta aralığıdır. Öyle ki bu dönem aralığında bebeğinin birçok organı oluşur ve embriyoya gelebilecek bir zarar, önemli bir doğum kusuru ile sonuçlanabilir. Gebeliğin 5. haftasında dikkat etmen gerekenler:

Zararlı Toksik Maddeler

Teratojen içeren alkol, uyuşturucu ve bazı ilaçlardan uzak durmalısın. Doktorunun bilgisi dışında en küçük ağrı kesiciden bile uzak dur.

Enfeksiyonlar

Bu dönemde virüsler ve bakteriler de bebeğe zarar verebilir. Bu durumun önüne sadece anne adayı geçebilir. Aşılar ve bağışıklık sistemi seni birçok zararlı enfeksiyona karşı korur. Hamilelik döneminde suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve hepatit gibi hastalıkların önüne geçebilmek için önlemler almalısın.

Radyasyon

Kanser tedavisi için kullanılan yüksek doz radyasyon  bebeğe zarar verir. Ancak tanı amaçlı röntgende kullanılan düşük dozda radyasyon doğum kusurları riskini yüksek ihtimalle etkilemez. Ancak yine de gerekmedikçe gebelik döneminde röntgen çektirmemek en doğrusu olacaktır. Çok önemli bir durum olursa kesinlikle dokroruna danışmalısın.

Yetersiz Beslenme

Gebelik döneminde yetersiz ve kötü beslenme alışkanlığıbebeğe zarar verebilir. Belli bir besin maddesini az tüketmek hücre gelişimini etkileyeceği için doktorunun önerisiyle folik asit içeren vitamin takviyeleri almalısın. Unutma doğru beslenme bebeğine vereceğin ilk hediyedir.

İlginizi Çekebilir: Porselen Cilt İsteyenler Buraya! Bu Kürler Tam Sizin İçin

5. Hafta Gebelik Döneminde Cinsellik

Gebeliğin 5. haftasında cinsellik zararsızdır. Bu da demek oluyor ki normal seyirde gerçekleşen hamilelikler için son 4 haftaya kadar cinsellik konusunda hiçbir sıkıntı yoktur.

Ancak gebeliğin 5. Haftasının da dahil olduğu ilk trimester döneminde hotmonal dalgalanmalar ve bulantı cinsel isteği köreltebilir. İkinci 3 aylık dönemde ise bu durum tam tersinde dönebilir.

Birçok anne ve baba adayı ilk 3 aylık dönemde yani ilk trimester döneminde cinselliğin düşüklere sebep olacağını düşünebilir. Ancak gebeliğin ilk döneminde yaşanan düşüklerin nedeni kromozomlarla ilgili anormallikler ve bebekle ilgili sorunlardır. O yüzden bu düşünce yersizdir.

Leave a comment