6. Hafta Gebelik

6. hafta gebelik dönemi ilk trimester döneminin 2. ayına denk gelir.  Peki, gebeliğin 6. haftasında neler olur? 6. Hafta bebek gelişimi nasıl olur? Birlikte bakalım.

6 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Gebeliğin 6. haftasında bebeğin gelişimine bakılırken bebeğin boyu için başının üst kısmından popoya kadar olan uzunluğu ölçüt kabul edilir. Öyle ki daha yeni oluşmaya başlayan bebeğinin bacakları bükülüdür ve bu nedenle boyunu hesaplamak zordur.  Bebeğin başından poposuna kadar olan kısım yaklaşık 2-4 mm aralığındadır. 6. Hafta bebeğin büyümesi hızlanır ve bebek büyüklüğü 3 katına çıkar.

İlginizi Çekebilir: Dörtlü Test Nasıl Yapılır
Gebelikte 6 haftalık bebeğin:
 • Çenesi, çene kemiği ve yanakları gelişir,
 • Başın her iki yanında bulunan küçük girintiler kulak kanallarını oluşturur,
 • Yüz hatları oluşmaya başlar,
 • Optik kabarcıklar (siyah noktalar) oluşmaya başlar(daha sonra gözlere dönüşecek),
 • Başın önünde bulunan küçük çıkıntı birkaç hafta içinde minik bir burun olacak,
 • Beyin oluşacak ve genişleyen başın içini dolduracak.

6. Hafta Gebelik Döneminde Kalp Atışı Duyulur mu?

Bu sorunun cevabı, “-Evet.” Gebeliğin 6. Haftası bebeğinin kalp atışını duyabileceğin özel haftalar arasında. Çünkü 6. hafta gebelik döneminde minik bebeğinin kalbi artık dakikada 80 kez atıyor. Kalp düzenli olarak atıyor ve ana kan damarlara kan pompalıyor. Hazır olmalısın, çünkü bebeğinin kalp atışlarını duyduğun zaman senin kalbin heyecandan çok daha hızlı atacak. Hatta bugüne kadar minik bir bebeğin olduğunu hissetmesen bile artık emin olacaksın.

6 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü net değildir. Bunun sebebi henüz 6 haftalık olan bebeğinin daha küçücük olması.

6 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Hamileliğin başlangıcından bu zamana kadar birkaç kilo almış olmalısın. Ancak bu durumun tam tersi de olabilir. Mide bulantısı yaşıyorsan ve iyi beslenemiyorsan kilo vermiş de olabilirsin.

Bu hamilelik senin için ilk kez yaşadığın bir deneyim ise sadece kıyafetlerinin belini biraz daha sıktığını hissedebilirsin.

Bir başka durumda ise bacaklarından ya da göğüslerinden kilo alıyor olabilirsin.

6 Haftalık Gebelikte Görülen Semptomlar

Gebelik boyunca salgılanan hormonların 2 farklı işlevi mevcuttur. Bu hormonlar bebeğin gelişimi üzerinde etkili oldukları gibi senin organlarının işleyiş şeklini de değiştirebilir. Gebelik döneminde hormonlar süreci birçok açıdan düzenler. 6. haftanın da içinde olduğu 2. ay hormonların yoğun çalışacak. Buna da hazırlıklı ol.

6. Hafta Gebelik Belirtileri
 • Mide bulantısı,
 • Mide yanması,
 • Kabızlık,
 • Bitkinlik,
 • Sık idrara çıkma,
 • Akıntı

gibi şikayetler 6. hafta gebelik belirtileri arasındadır.

Mide Bulantısı: Hamileliğin 6. Haftasında mide bulantısı normal bir belirtidir. İlk trimester döneminde yani ilk 3 ayın içinde be durum sık görülebilir.  Şikayetler hamileliğin  5. ve 8. hafta ortaya çıkar ve artmaya başlar. Hamileliğin 13. ve 14. haftasında  ise hafiflemesi beklenir.

Mide Yanması ve Hazımsızlık: Gebelik döneminde mide yanması, kaynaması ve hazımsızlık şikayeti hamileliğin en yaygın belirtileri arasındadır. Sebebi mideden yeme borusuna asit kaçmasıdır. Bu durum reflü hastalığının temel durumları arasında da yer alır. Eğer gebelik öncesinde reflü hastasıysan  bu senin için yeni bir durum olmayacak.

Ancak gebeliğin 6. haftasında kanama gibi bir duruma yaşarsan bu durum düşüğün habercisi olabilir. Ancak zararsız bir durum da olabilir. Böyle bir durumda acilen  doktoruna başvurmanı öneririm.

6. Hafta Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli

İlk Doktor Muayenesi

Doğum öncesi ilk doktor muayenen, gebelik döneminin en uzun muayeneleri arasındadır. Eğer hamilelik öncesi planlı bir şekilde doktora gittiysen ve bazı konuları önceden konuştuysan yine de gebelik döneminde doktorunlar konuşacağın çok konu var, unutma!

Gebelik süreci boyunca doktorunla mutlaka iletişim kur. Hangi gün, hangi saat görüşeceğinizi netleştirin. Düşüncelerin, duyguların, fiziksel durumun ve yaşadığın tüm değişikleri kesinlikle doktorunla paylaş. Semptomlarını doktorunla sürekli paylaşarak ondan fikir alman çok önemli.

Doktorun ilk muayenede jinekolojik geçmişin öncelikli tüm süreci öğrenmek ister. Bu bilgiler doğuma sebep olabilecek bir problemin olup olmadığını tespit etmemize olanak sağlar.

Doktorun soracağı sorular arasında adet dönemlerinde son kullandığın doğum kontrol yöntemleri de vardır. Kürtaj, düşük, ameliyat ve başka sebeplerle hastanede kaldıysan doktoruna kesinlikle söyle.

İlginizi Çekebilir: 2019 Çift Alyans Modelleri

Doktorunla paylaşman gereken başka şeyler de var elbette. Aldığın ilaçları veya alerjin olan ilaçları da doktora söylemelisin. Ayrıca diyabetik ve kronik hastalıklarla

Ayrıca diyabetik veya diğer kronik hastalıklarla ilgili bir geçmişin varsa da doktoruna mutlaka söylemelisin.

Doktorunun isteyeceği bilgiler arasında kan grubunu tespit etmeye yönelik tahlillerin yanı sıra geçmişte yaptırdığın aşıların (kızamık, suçiçeği, hepatit vs.) hala koruma sağlayıp sağlamadığını saptayan tahliller de vardır. Bu tahliller süreç açısından oldukça önemlidir.

Aynı kan örneği ile HIV, toksoplazma, kabakulak gibi birçok hastalığa olan bağışıklığını ölçen tahliller de yapılabilmektedir.

Doktorun senden İdrar örneği de isteyebilir. Bunun nedeni safra kesesi ya da böbreklerde iltihap olup olmadığını tespit etmek içindir.

Leave a comment