7. Hafta Gebelik

7. hafta gebelik dönemine hoş geldin sevgili anne adayı. Artık hamileliğin 7. haftasındasın. İlk trimester dönemindesin ve 2. ay içerisindesin. Peki “gebelikte 7. haftada ne gibi gelişimler olur?” merak ediyor musun? Gebeliğinin 7. Haftasında yaşanan değişimlere birlikte bakalım.

7 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

7 haftalık bebek nasıl olur?” diye merak ediyorsan o halde sonuna kadar okumalısın. Öncelikle sana şaşırtıcı bir 7. hafta bilgisi vermek isterim. 7 haftalık bebek ilk döllenmiş yumurta halineden tam 10 bin kat daha büyük. Bu büyüm başta yoğun şekilde yaşanıyor ve dakikada 100 hücre hızı ile yeni beyin hücreleri oluşuyor. 7 hafta itibari ile bebeğin baş bölgesinden popo kısmına kadar uzunluğu hemen hemen 4-5 mm olarak göze çarpıyor.

7. Hafta Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Gebeliğin 7. haftasında bebeğin ağzı ve dili şekillenmeye başlar. Ayrıca bebeğin bağırsakları gelişiyor ve apandisti hazır hale gelmiş durumda. Bunlar haricinde kol ve bacakları oluşturacak çıkıntılar oluşuyor ve bununla beraber bebeğin el, kol, omuz, ayak ve diz bölümleri de şekillenmeye başlıyor.

Hamileliğin yedinci haftasında yaşanan gelişmeler bu kadarla da sınırlı değil. Bebeğin böbrekleri artık yerli yerinde. Ayrıca bebeğin idrar üretimine ve boşaltım görevlere de başlayacak. Ancak bebeğin oluşmakta olan kafatası halen şeffaf. Büyüteçle bakma şansın olsa bebeğinin beyninin pürüzsüz yüzeyini görebilirsin.

7 haftalık gebelik döneminde bebeğinin kalp atışlarını da duyabilirsin. 6. haftada duymadıysan 7. Hafta için kendini hazırla! Ancak unutma ki 7 haftalık gebelikte kalp atışı duymayabilirsin. 10. haftaya kadar kalp atışını beklemelisin. 7. hafta gebelik döneminde gebelik kesesi de bebeğinle birlikte büyüyor ve bu da muayenede net şekilde görülebilir.

Bir Bak İstersen: Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılması Gerekir?

7 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

Bebeğinin 7 haftalık ultrason görüntüsü net değildir. Hatta o gördüğün şey büyük oranda keseden oluşuyor.

7. Hafta Gebelik Döneminde Annede Ne Gibi Değişimler Olur?

Gebeliğin 7. haftasında anne adayındaki değişimler yavaş gerçekleşir. 7 haftalık gebelik görüntüsü hiç belli olmaz. Hatta insanlar sen söylemediğin sürece hamile olduğunu anlamazlar bile. Hamilelik durumunu bir süre daha saklayabilirsin bile. Ancak şimdiye kadar birkaç kilo almış ya da vermiş olabilirsin. Bu durum gayet nırmal.

7 haftalık gebelik belirtileri ile gebeliğin erken dönem belirtileri aynıdır. 7. Hafta ilk trimester döneminde olduğu için belirtiler farklılık göstermeyecek.

7. Hafta Gebelik Belirtileri:

 • Halsizlik ve yorgunluk,
 • Aşırı uyku isteği,
 • Mide kaynaması,
 • Sık idrara çıkma,
 • Kabızlık,
 • Hazımsızlık,
 • Gaz,
 • Şişkinlik,
 • Aşerme veya tiksinti,

Yukarıdakiler haricinde baş ağrısı da

Baş ağrısı, 7 haftalık hamilelik belirtileri arasında sayılabilir. Yani bu hafta bütün saydığımız şikayetleri veya içlerinden birkaçını yaşayabilirsin. Bu biraz da kişiden kişiye değişen bir süreçtir.

7 Haftalık Hamilelikte Görülen Semptomlar

Mide Bulantısı

7. hafta gebelik döneminde mide bulantısı halen devam eder. Özellikle sabahları uyanınca başlayan bulantı gün içerisinde artarak devam eder. Bu duruma sabah bunaltısı denilse de günün her saatinde devam edebilir. Bunun için yanında bir acil durum çantası taşıman seni rahat hissettirebilir. Bulantı için zencefilli şekerler ve tuzlu atıştırmalıklar yardımına koçacaktır.

Hamilelikte Mide Yanması ve Mide Bulantısı Yaşayanlar Ne Yapmalıdır?

Gebeliğin 7. haftasında görülen şikayetler arasında akıntı da vardır. 7. haftada lökore ismi verilen beyazımsı hafif bir vajinal akıntı yaşayabilirsin. Bu akıntı sulu, hafif kokulu ya da kokusuz olabilir.

7 haftalık gebelikte görülen bir diğer akıntı kahverengi akıntıdır. Bunun nedeni ise hormonların gebelik esnasında genişleyen vajina duvarına yaptığı etki diyebiliriz.

Hamilelikte Aşerme Var Mıdır?

Daha önce yemediğin yiyecekleri yemeye başladıysan, çok sevdiğin yiyeceklerden tiksinmeye başladıysan ve kimsenin fark etmediği yemek kokularından tiksiniyorsan endişelenmene gerek yok. Bu durum gayet normal.

Gecenin bir yarısı, bir kış günü canın yaz meyvesi isteyebilir. Ya da bir yaz günü canın kış meyvesi isteyebilir. Bu durumun halk karşılında tam adı aşermedir. Ancak üstünde pijamalarıyla bir çilek ya da bir karpuz arayan koca klişesi eski moda bir komedidir. Bunun sebebi çoğu anne adayının aşermesinin bu kadar ileri gidemeyeceği gerçeğidir. Ancak bunu eşin bilmiyor. İstediğin kadar şımarabilirsin J

Bu dönemde duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirsin. Adet öncesi sendromun şiddetlenmiş hali gibi olabilir bu durum.  Ayrıca bu dönemde gerginlik ya da ağlama isteği de olabilir. Hazırlıklı ol!

7. Hafta Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

7 hafta gebelik döneminde anne adayının dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Öncelikli olarak reçetesiz ilaç kullanmamak gerekir. Bu duruma aslında tüm hamilelik dönemi boyunca dikkat etmelisin.

Aslında insanların birçoğu reçetesiz ilaçları kendi isteği ile kullanır. Bu durum herkes için zararlı olsa da hamilelik süresi boyunca daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Örneğin ağrı kesiciler, kafein içerebilir. Öksürük şurupları alkol içerebilir. 7. Haftanın da içinde bulunduğu 5. ve 10. haftalar arası bebeğin en savunmasız olduğu haftalardır. Bu haftalarda özellikle dikkat etmelisin.

Hamilelik dönemi boyunca reçetesiz ilaç, alkol, sigara ve madde kullanımından uzak durmalısın. Ayrıca uzak durman gereken yiyecekler de vardır. Doktorundan bu durumla ilgili bilgi alabilirsin. Hangi ilaçları kullanmaman gerektiği, hangilerini kontrollü kullanman gerektiği hakkında doktoun sana detaylı bilgi verecek. Doktorundan habersiz sakın ilaç kullanma!

Tekrar belirtiyorum, 7 haftalık gebelik döneminde kanama görürsen zaman kaybetmeden doktoruna danışmalısın. Bu durum düşük sebebi olabilir.

Hamilelikte spor yapmak, doğru beslenmek ve sürekli pozitif olmak hamilelik sürecini kolaylaştıracaktır.

Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelik döneminde alınan kilo miktarı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Toplam 25 kilo ya da daha fazla kilo alınabilir. Komplikasyonlar da kilo değişiminin artışı ile doğru orantılı olabilir. Bu sebeple gebelik döneminde şu kadar kilo alınır diyemeyiz. Hamile kalmadan önceki kilonuz bu durumu belirler.

Uzmanların birçoğu 20. haftaya kadar haftada 300 gram, 20. ve 40. haftalar arası ise 450 gram alınmasını önermektedir. Hamilelikte kilo hesaplama bu orana göre yapılabilir.

Uzmanların birçoğu  kadınların kilo alım miktarının az, normal ya da çok kilolu kadınlar için değişkenlik gösterdiği görüşündedir.

Hamilelik öncesinde:
 • Düşük kilolular 14 ile 20 kilo,
 • Normal kilolular 12 ve 17 kilo,
 • Aşırı kilolular 7 ile 12 kilo

aralığında değişimle karşılaşabilir.

Bir Bak İstersen: Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Hamileliğin İlk Trimesterinde Cinsellik

7. hafta gebelik dönemi ilk trimester döneminde denk geldiği için cinsellik konusunu da değerlendirmemiz gerekir. Bunun sebebi hamileliğin farklı tirmester dönemlerinde cinsellik konusunun değişiklik göstermesidir.

İlk trimester döneminde anne adaylarının birçoğunda hormonlar kana karışır ve cinsel istekte azalma görülür. Bu azalmanın şaşılacak bir yanı yoktur. Öyle ki mide bulantısı, yorgunluk, halsizlik ve acıyan göğüsler cinsellik konusunun negatif olarak etkiler. Ancak bu konu dakadına göre değişiklik gösterir.

Bazı anne adayları hamileliğin ilk trimester döneminde cinsellik konusunda çok arzulu olabilir. Bunun sebebi cinsel organların ultra hassas ve sürekli uyarılmış durumda olmasıdır. Ancak birçok çift hamilelik döneminde cinsellik konusunda kaygılıdır. Sağlıklı ve normal bir hamilelik geçiren anne adayı ile sağlıklı eşi için cinsel ilişkide tıbben bir engel yoktur.

Erkeklerin birçoğu cinsel ilişkinin çocuğa zarar vereceğini düşünür. Ancak risksiz bir hamilelik geçiriyorsan cinsel ilişki ve orgazm durumu bebek için sorun yaratmaz. Öyle ki amniyotik kese ve sıvı tarafından sağlam bir şekilde korunmaktadır. Ayrıca rahim kasları güçlüdür ve bebeği korur. Bununla birlikte rahim ağzı enfeksiyonlara karşı koruyucu bir mukus tabakası da içerir.

Bazı uzmanlar gebeliğin son 4 haftasında cinsel ilişki olmaması gerektiğini tavsiye etse de hepsinin fikri aynı değildir. Bu konuda en net bilgiyi yine kendi doktorundan alabilirsin.

Leave a comment