8. Hafta Gebelik

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

 1. hafta gebelik döneminde bebeğinin boyu yaklaşık 15 ile 16 mm arasında değişiklik gösterir. Bir ahududu ya da küçük boy bir çilek kadar olan bebeğinin ağırlığı ise yaklaşık 2 gramdır.
 2. Hafta Gebelik Döneminde Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 8. haftasında bebeğinizin embriyodan fetusa geçişini tamamlamasına az kaldı. Büyüme hızı ise son 2 haftada 4 katına çıkmış durumda.

Bebeğinin kemik yapısı henüz kıkırdak doku şeklinde olsa da el ve ayak parmakları bu haftada oluşmaya başlar. Ancak hala tam olarak birbirinden ayrışmamıştır ve boyları çok kısadır. Bebeğinin bileği, dirseği ve diz eklemleri de bu haftada görünebilir.

8 haftalık bebeğin yüz hatları da belirgin bir şekilde gelişmeye başlar. Burun, dudak ve kulaklar daha da belirginleşir. Bu haftada göz kapakları son şeklini alacak. Göz yapıları da oluşmaya başlar. Gözlerin boyu büyüyecek ve renklenmeye başlayacak.

8 haftalık bebeğin anne karnında kalbinin dört odası da oluşur. Bebeğin kalbi her geçen gün güçlenir. Bebeğin ön beyin, arka beyin ve orta beyin gelişimi de neredeyse tamamlandı bu haftada.

Bir Bak İstersen: 6. Hafta Gebelik

8. hafta gebelik döneminde merkezi sinir sistemi ile birlikte akciğer, pankreas, bağırsak gibi ana organlar gelişimini sürdürür.

Gebeliğin 8. Haftasında bebeğinin cildi oluşacak ancak saydam bir yapıda olacak.

Bebeğin diş ve damak yapısı da bu hafta sonunda oluşmaya başlar.

8 Haftalık Bebeğin Ultrason Görüntüsü

8 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü seni heyecanlandırabilir. Bu haftada bebeğinizin hareket ettiğini görebilirsiniz. Bazı bebeklerin kol ve bacak hareketleri bile bu haftada görülebilir. Anne adayları ise bu hareketleri henüz hissedemez.

8 haftalık bebeğin anne karnında nasıl göründüğünü merak ediyor olabilirsin. Bebeğin anne karnında hala ters bir C şeklinde duruyor. Bebeğin önceki haftalara kıyasla dik uran başı bedenine göre halen büyük ya da bedeni ile aynı boyda. Bebeğin kalp atışları bu hafta ultrasonla görülebilir. Bebeğinin kol ve bacak oluşumları ile göz kısmı 8 haftalık ultrason görüntülerinde daha net görülür.

8 haftalık anne karnında bebeğin cinsel organları belirgin olmaya başlar. Ancak kız ya da erkek olduğunu anlamak zordur. Bu ayrımı 16. Haftadan sonra ultrasonla yapabiliriz. Ancak şimdi değil.

 1. Hafta Gebelik Döneminde Anne Vücudunda Yaşanan Değişiklikler

Hamileliğin 8. Haftasında anne adayında yaşanan değişiklikler şu şekildedir:

Bebeğin anne karnında daha güvenli gelişebilmesi için annenin rahim ağzı tıkacı oluşumunu tamamlamıştır. Rahim bu haftada neredeyse bir portakal kadar büyük bir hale gelmiştir. Gebeliğin sekizinci haftasında rahim mesane üzerinde durur. Bu durum sık idrara çıkma hissine sebep olur. Bu durum hamileliğin ortalarında ortadan kalksa da hamileliğin sonuna doğru rahim tekrar mesane üzerine ağırlık verecek.

8. hafta gebelik döneminde hormonların da etkisiyle cildinizde değişimler olacak. Sivilcelenme, kuruluk ve kaşıntı yaşayabilirsin.

8. hafta gebelik döneminde doktorunuz folik asit takviyesi almamanızı önerebilir. Öyle ki bu haftaya dek bebeğin beyni ve omuriliğin yerleşmiş olduğu kanal gelişimini tamamlamıştır.

Bebeğin yerleştiği rahim iç tabakasının gelişiminden sorumlu yumurta dokusu görevini 8. haftada plasentaya devredecektir. Be işlev geçişi sırasında anne adaylarının bazılarında lekelenme gibi kanamalar görülebilir.

8. hafta gebelikte regl sancılarına benzeyen kramp tarzı ağrılar oluşabilir. Bazı anne adayları için bu durum olağan bir durum bile olsa gebeliğin 8. haftasında bu tarz bir durumla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışın.

Sekiz haftalık hamilelik belirtileri arasında yorgunluk hissi, aşırı uyku isteği ve sık idrara çıkma isteği, meme bölgesinde şişkinlik, sızı ve hassasiyet vardır. Bu haftadan sonra beliniz kalınlaşmaya başlar.

Gebeliğin sekizinci haftasında baş ağrılarınız olabilir. Bunun en önemli sebebi vücutta kan hacminin artmasıdır.

8. haftada mide bulantısı görülebilir, mide yanması ve sindirim güçlüğü de görülebilir.

Sekizinci hafta hamilelik belirtileri anne adayına göre değişiklik gösterir. Öyle ki bazı anne adaylarında bu belirtilerin bir kısmı ya da hiçbiri görülmeyebilir. Bu hamilelikler de sağlıklı şekilde ilerler. Ancak bu anne adayları da rutin muayene yaptırmalı, beslenmelerine dikkat etmeli, ani hareketlerden kaçınmalı ve ağır kaldırmamalıdır.

 1. Hafta Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte 8. haftada hormonel sebeplerden dolayı bir takım kaygılar yaşayabiliriz. Bu endişelerin temelini hamilelik ilerledikçe çirkin görünme ve cinsel anlamda eşinden uzaklaşma korkusu oluşturur. Bu endişelerinizi eşinizle paylaşmalısınız. Örneğin planlı bir hamilelik döneminde hamilelik öncesi saçı doğal renge boyatmak iyi bir çözüm olabilir. Her ne kadar bilimsel bir dayanağı olmasa da hamilelik süresi boyunca saç boyama işleminden uzak durulmalıdır. Anne adayının beyazlarını kaptmak için günlük rimel boya uygulaması yapmasında bir sakınca yoktur. Ancak yine de doktorunuzdan bilgi almanız önerilir.

Hamileliğin 8. Haftasında oluşabilecek olası cilt sorunlarına karşı:

 

 • Dengeli beslenin ve bol su için,
 • Doktorunuzun kontrolünde B6 desteği alın,
 • Doğal veya organik bir temizleyici ile yüzünüzü birkaç kez temizleyin,
 • Doğal veya organik bir nemlendirici kullanın.
Bir Bak İstersen: 7. Hafta Gebelik

Gebeliğin 8. haftasında mide yanması ve sindirim güçlüğü çekebilirsiniz. Ancak bunun önüne geçmek için:

 • Kilo almamaya çalışın.
 • Yiyecekleri yavaş ve çok çiğneyerek yutun.
 • Baharatlı ve acı yiyecekler tüketmeyin.
 • Şarküteri ürünlerinden uzak durun.
 • Çikolata ve kahve tüketmemeye çalışın.
 • Sıkı giyinmeyin.
 • Abur cubur ve fast food tarzı yiyecek tüketmeyin.
 • Evde sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın.

Hamileliğin boyunca güvenli şekilde hareket etmeye çalışın. 8 .haftada bebek karnınızda giderek büyümeye başlayacak. Bu sebeple yürürken dengenizi sağlamaya çalışın. Seyahat sırasında emniyet kemerinizi takın. Ev işlerinde kahramanlık yapmayın.Merdiven ve tabure kullanmayın. Yüksek raflara uzanmaya ya da karnınız yukarı doğru esnetmeye çalışmayın. Islak zeminlere dikkat edin. Aşırı spor yapmayın. Çocuğunuz varsa kucağınıza almaktan kaçının.

Leave a comment