Regl Düzensizliği Neden Olur Tedavisi Mümkün Mü?

Adet düzensizliği neden olur – Tüm kadınlar ergenliğe girdikten sonra adet kanaması, regl, aybaşı, meni görmeye başlarlar. Bu durum yaşa, gelişime ve genetiğe göre değişebilir ama ergenlikte yaşanan bir olgudur. Genç bir kızın adet görmeye başlaması onun aslında sağlıklı bir vücuda sahip olduğu anlamına gelmektedir. Her ay düzenli regl kanaması görmek de yine hormonların düzgün çalıştığını göstermektedir. İlk adet görenler için düzensizlikler yüksek ihtimalle olabilir ancak ilerledikçe düzene giren bir durumdur. Kadınlar bir yıl içinde 12 kez veya 13 kez adet kanaması görürler bu durum kadınların ne kadar sürede adet döngülerine göre değişiklik gösterebilir. Kendinizi ve vücudunuzu iyi tanımanız oldukça önemlidir. Adetinizin düzeni için bir ajandaya not edebilir veya günümüz teknolojisi ile birlikte akıllı telefonlarda birçok uygulama yer alıyor. Bununla ilgili güzel bir uygulama indirip adet döngünüzü takip edebilirsiniz. Hamile kalmak ve uygun günü seçmek için evli ve bebek isteyenler ise buna bağlı kalarak yumurtlama günlerini kontrol edebilirler.

İlginizi Çekebilir: Sivilce Kızarıklığı 1 Günde Nasıl Geçer

Adeti düzenli giden bir kadın için aslında pek sorun yoktur ama adet düzensizliği varsa bu bazı şeylerin ters gittiğini gösterir. En büyük sebep ise hormonlardaki dengesizliktir. 28 ya da 30 günde bir rastlanan adet döngüsü normal kabul edilmektedir. 21 günden daha kısa ya da 35 günden daha uzun süren regl döngüleri bir şeylerin ters gittiğinin göstergesidir. Adet süresinin uzunluğu ise 3 gün ile 7 gün arası normal olarak kabul edilmektedir. Özellikle 4 defa üst üste adet görülmezse de sorun olduğuna işaretidir. Peki en çok merak edilen konulardan birisi olan adet düzensizliği neden olur? Bu kadınların hayatlarını etkileyen en büyük sorunlardan birisi olduğu için bu konuyu sizler için derledik.

Regl Düzensizliğine Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Çevrenizde yaşanılan problemler, stres sıkıntı aşırı yoğun geçen günler, kaygılar kadınları adet düzensizliğine neden olan faktörlerdir. Yine aşırı kilo alma ve verme, aşırı yorgunluk, çok uzun yolculuklar, ağır diyet programları gibi hususlarda adet düzensizliği oluşturabilmektedir. Kullanılan ilaçlar, özellikle de doğum kontrol haplarının adet düzensizliğine neden olan etkenler arasındadır.

Bir diğer önemli adet düzensizliği ise (PKO) yani polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromu bir adet düzensizliğidir peki nedir PKO? Yumurtaların yeterince olgunlaşmaması ve buna bağlı olarak yumurtlamanın gerçekleşmemesi durumudur.

İlginizi Çekebilir: Öpüşme İle İlgili Bilmeniz Gereken 14 Bilgi

Bir diğer adet düzensizliğini oluşturan durumsa rahim içinde bulunan polip ya da miyomlardır. Bunlar genelde zararsız ve kanser hücresi olmayan rahim duvarına yapışmış yapılardır. Bu durumda da adet düzensizliği olabilmektedir. Yine iltihaplı pelvik denilen durum bakteriler ve enfeksiyonların yol açtığı adet düzensizliğine yol açabilmektedir. Endometriozis durumunda yani yumurtaların rahim dışında başka bir doku üzerinde olgunlaşıp büyümesi de adet düzensizliği görülebilmektedir. Kadınlar adet düzensizliğiniz var ise bunun mutlaka tedavi edilebilir olduğunu unutmayın. Düzenli beslenme, ilaçlı tedavi, zararlı alışkanlıklardan kaçınma ve egzersizlerle adet düzenini koruyabilirsiniz.

Leave a comment