Adet Sancılarıyla Başa Çıkmanın 5 Yolu

Adet Sancılarıyla Başa Çıkmanın 5 Yolu

Adet Sancısıyla Başa çıkmanın 5 Yolu

Adet sancıları birçok kadın için ayın o döneminde ağrılarından şikayet eder. İşte regl sancıları ile başa çıkmak için birkaç ipucu..  Adet sancıları, hormon benzeri bir işlev gören prostaglandinin sebep olduğu rahim kasılmalarından meydana gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Bu kasılmaların amacı rahim duvarını regl dönemine hazırlamaktır. Sancılar genellikle hafif belirtiler ile görülür, bazı durumlarda ise aşırı olabilmektedir.

Adet Sancılarıyla Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Regl sancıları duyulduğunda hemen ağrı kesicilere yönelmek yerine, regl sancısı ile başa çıkmanıza faydalı olacak taktikler ise şu şekilde:

Dinlenin ve Rahatlayın

Adet döneminde dinlenme ve rahatlama oldukça önemlidir. Meditasyon ya da Yoga yaparakta dinlenebilirsiniz. Regl döneminizin öncesinde ve esnasında iyi ve güzel bir şekilde uyumanız da huzursuzluk ile başa çıkmanız açısından oldukça önemlidir.

Spor yapın

Kendinizi pek spor yapacak kadar iyi hissetmiyorsanız da denemizde fayda var. Egzersiz yapmanız sizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Aslına bakacak olursanız araştırmalar adet döneminde egzersiz yapmanın çok iyi sonuçları olduğunu göstermektedir. Haliniz yoksa dahi hafif esneme ve germe hareketleri ile sancılarınızı rahatlatabilirsiniz. Bu da size kötü bir fikir gibi geliyor ise, yapmayın. Vücudunuzu dinleyin çünkü size neyin daha iyi geleceğini sadece kendiniz bilirsiniz.

Sıcak su torbası ya da sıcak bir duş

Bazı kadınlar sıcak sever! Sıcak su ile doldurulmuş bir küvet adet sancılarına çok iyi gelebilir. Ya da sıcak su torbası denemenizde yararlı olacaktır.

Gıda takviyesi alın

Doktorunuzdan hangi takviyeleri alabileceğiniz hakkında bilgi edinin. B1 vitamini ve magnezyumun regl sancılarınızı hafifletebilmektedir.

Doktorunuz ile konuşun

Eğer ağrınız aşırı derecede ise, sizin için doğru olan tıbbi yöntemleri doktorunuz ile görüşerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Regl Görmeyen Bir Kadın Hamile Kalır mı?

En önemlisi iyi bir ped kullandığınızdan mutlaka emin olun.

Bize adet sancılarınız ile nasıl başa çıktığınızı anlatın!

admin

Bir Cevap Yazın