Bebeklerde Emekleme, Yürüme, Zıplama ve Dönemleri

bebeklerde emekleme

Bebeklerde emekleme süreci çılgınca eğlenmeleri, hoplayıp zıplamaları arasında geçen zamanın her bir aşaması oldukça eğlencelidir. Heyecan, heves ve sevgiyle beklenen ilk adımın ardından, koşmaları, doyasıya oyunlar oynamaları dünyanın en güzel manzaralarından birisidir.

İlginizi Çekebilir: Yeni Doğan Bebeklere Cilt Bakımı

Bebeklerin yürümeye başlama süresi 18 ayda gerçekleşir. İlk önce oturma pozisyonu sonrasında dizlerini çeke çeke kaymaları, emeklemesi, tay tay üstünde durması ve yürümeleri, gelişim dönemlerinin en özel anlarıdır.

Bebeklerde İlk Adımlar ve Koşan Adımlar

Emekleme ve yürüme sürecinde ebeveynlerin özen göstermeleri, desteklemeleri ve baskı yapmamaları gerekmektedir. Bebeklerin sürekli yürümesi için zorlanmamalı ve yormamalılar.

Eski adıyla örümcek yeni adıyla yürüteç, bebeklerin yürümesi için en temel gereçlerden birisidir. Ancak bebekleri uzun saatler yürüteç üzerinde bırakılmamalıdırlar. Bu durum bebeklerin gelişimi için sakıncalıdır.

Bebekler, emeklemek için ilk hareketlerini, doğduktan sonraki ilk aylarında henüz daha emekleyemezken sağ ve sol yönlerde başlarını çevirerek yaparlar. Boyun kaslarının gelişimiyle beraber, başını dik tutabilmesi, oturabilmesi sağlanır.

3-5 aylık döneme geldiklerinde başlarını her iki yöne çevirebilir, destekli şekilde oturabilirler. 6 aydan sonra is kendisi oturmaya ve çeşitli hareketler yapabilmeye başlarlar.

bebeklerde yürüyüş

Bebeklerde Emekleme

Bebeklerde omurga gelişiminin yeterli düzeye gelmesiyle beraber 6 ay ila 9 ay arasında emeklemeye başlar ve Bu süreç kendiliğinden gelişen bir durumdur.

Her bebekte bu durum farklı olup, ileri ya da geri emekleme yapılabilir. Bazı bebekler ise emekleme sürecini pek beklemeden hemen acele edip direkt yürümeye başlarlar. Bu dönem çocukların karakteristik özellikleri ve fiziksel gelişimlerinin belirlendiği bir süreçtir.

9 aylık olan bir bebek kendini kaldırabilir, ayakta durabilir ve tutunarak hareket edebilir gelişmişliğini gösterirler.

Bebeklerde Yürüme

11 aylık ile 18 aylık dönemlerde gelişen yürüme dönemi, tam anlamıyla sağlanması için 12 ay yani 1 yaş gereklidir. Küçük adımlar veya hızlı koşar adımlar, kısa mesafe yürümeleri, yetişkin bireylerin elinden tutunarak yürümeler bu dönemde gelişir.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerin Aylık Beslenme Sistemi

Bebeklerin yürümeye başladığı dönemde sık sık düşmesi ve kendisinin ayağa kalkması, karakterinin, psikolojik ve fiziksel gelişiminin tamamlanması, güçlü olması için oldukça önemli bir aşamadır.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir