Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

bebeklerde-gaz

Bebeklerde gaz sancıları bebeklerin genel sorunu arasındadır. Bebeklerde yaşanan gaz sancısı için birçok çözüm vardır ancak bu duruma bitkisel çözümlerle son verebilirsiniz.

Öncelikle belirtelim ki bebeklerde gaz sorununun oluşmasının sebebi sindirim sistemi düzensizliği ya da aşırı beslenmedir. Bebek biberon ya da anne sütü emerken havayı da bunlarla beraber emer ve bunun sonucunda gaz rahatsızlığı oluşur. Ayrıca emzikli annelerin tükettiği bazı gıdalar da bebeklerde gaz spununa sebep olabilir. Bu gıdalar arasında süt ürünleri, baharat, turşu, soya ve yer fıstığı gibi gıdalar vardır.

Bebeklerin mide ağrısı, uykusuzluk ve şişkinlik gibi durumlardan acı çekmesinin sebebi de yine gazdır. Gaz kabarcıklarının bağırsakta sıkışması sonucunda bebeğin karın bölgesinde kramp ve rahatsızlık oluşur.

İlginizi Çekebilir: Doğumdan Sonra Kolay Kilo Verme Yöntemleri

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

  • Bebeğinize egzersiz yaptırın
  • Bebeğinizin karnını doyurun ve 15-20 dakika sonra bacaklarını bisiklet pedalı çevirircesine yavaşça hareket ettirin.Bu şekilde mide üzerindeki basık artacak ve bebeğinizin gazı çıkmış olacak.
  • Bebeğinizin karnına hafifçe masaj yapın.
  • Her yemeğin ardından bebeğinizin gazını çıkarın.
  • Bebeğinizi omzunuza yatırın ve sırtını yavaşça sıvazlayın. Bu uygulama bebeğinizin geğirerek sütünü daha iyi sindirmesini sağlar.Yemekle yutulan gaz acıkacak ve bebeğiniz rahatlayacaktır.
  • Bu uygulama bebeğinizin geğirmesini ve sütünü daha iyi sindirmesini sağlayacaktır. Yemekle yutulan gaz çıkacak ve bebek rahatlayacaktır.
İlginizi Çekebilir:Erken Doğum Belirtileri Nelerdir
Hardal Yağı

Bebeğinizi karın kaslarına hardal yağı ile masaj yapmak bebeğin sindirim sistemini uyarır ve bebeğinizin şişkinliğini alır. Orta sıcaklıktaki hardal yağı ile bebeğinizin göbek bölgesine masaj yaparak şişkinliği azaltabilirsiniz.

Anason

Anason şişkinliğe ve gaza karşı oldukça etkilidir. 1 litre suya 1 tatlı kaşığı anason tohumu karıştırarak suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatın. Ardından soğumaya bırakın ve günde 2 veya 3 kez çok az bir miktar bebeğinize içirin. Ancak doktorunuza danışmadan bu yönteme başvurmamanızı öneririz.

Şeytantersi Tozu

Şeytantersi tozunun harika bir gaz giderici etkisi vardır. Bir tutam şeytan tersi tozu ile 2 yemek kaşığı orta sıcaklıktaki suyu karıştırın. Bebeğinizin karın bölgesine masaj yapın.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir