Bebeklerin Aylık Beslenme Sistemi

Bebeklerin Aylık Beslenme Sistemi

Bebeklerin beslenmesi, sağlıklı gelişimi, bağışıklık sisteminin gelişmesi ve yeme alışkanlıklarının edinilmesi ilk aylarından itibaren başlar. Özellikle ilk 6 ay kesinlikle anne sütü verilmelidir. Genelde 4 aydan itibaren ek gıdalara başlanmakta ancak ilk 6 ay sadece anne sütü yeterlidir.

Bebeklerin Aylık Beslenme Menüleri

4 ay ile 6 ay arası bebeklere genellikle meyve ve sebze püreleri yedirilmeye başlanır. Sıvıya daha yakın ve içinde topaklanma olmalıdır. Bebekler ilk aylarda direkt olarak yuttukları için zorlanmamalıdırlar. Ayrıca muhallebi türü gıdalara da bu aylarda başlar.

Bunlarda İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Bebeklere ek gıdalar verilmeye başlandığında yine anne sütüne devam edilmelidir. Genel olarak 12 ay ile 24 ay boyunca anne sütü yarar sağlamaya devam eder. Anne sütü olmayan, azalan ya da çeşitli sebeplerle kesilen veya ememeyen bebeklere mama ve devam sütleri verilmeli tahıllı kaşık mamaları ile beslenmelerine destek olunmalıdır.

Kaşık mamaları sulu hazırlanır ve metabolizma alıştırılır. Bu mamalardan ortalama olarak 2 hafta kadar sonra meyve suyu beslenmesine başlanır. Taze ve doğal meyveler sıkılarak birkaç tatlı kaşığı yedirilir.

Birkaç hafta sonra ise meyve püreleri yedirilmeye başlanır. Hangi gıdaya başlanırsa başlansın ortalama 2 hafta geçtikten sonra yeni bir ek gıdaya başlanır. Meyve pürelerinden hemen sonra ise sebze çorbaları yedirilir.

Bebeklere muhallebi yedirmek için 5-6 aylık olması gerekmektedir. Muhallebilerden birkaç hafta sonra sebze çorbalarının tüketimine geçilir.

Bebeklerin Muhallebi Karışımları

Kabak, karnabahar ve bezelye türü sebzelerden çorba yapılarak bebeklerin beslenme alışkanlıkları kazandırılır. Bebeklere muhallebilerin dışında alternatif olarak da yoğurtlar yedirilebilir. Bağırsak sisteminin gelişmesi için oldukça önemlidir.

7-8 aylık olan bebeklerde anne sütüne devam edilmeli ancak emzirilmiyor ise hemen devam sütüne başlanmalıdır. Bu ayların sonunda bebeklere çiğ sebzeler kemirmeleri, emmeleri için verilebilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Doğal Çayların Kullanılması

8 aylık olan bir bebek kahvaltısına haşlanmış yumurtadan alınan bir kaşıkla başlayabilir. Mercimek çorbaları, 9 aylık olduktan sonra taneli yiyeceklere başlanabilir. Ekmek ve ev yemekleri de yedirilebilir. Bebekler 10-12 aylık olduktan sonra da yavaş yavaş tüm besinleri tüketebilir.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir