Biberiye Çayı Zayıflatır mı

Birçok bitki arasında yağ yakıcı özelliği ile ön plana çıkan biberiye çayı zayıflatır mı yağ yakar mı gibi sorunlar birçok insanın kafasını kurcalamaktadır. Gerek biberiye çayı, gerekse biberiye yağının hızlı bir şekilde yağ yakma özelliği vardır. Kilo vermek isteyenler günde bir iki bardak biberiye çayı tüketebilirler.

İlginizi Çekebilir: Yoğurt Kürü İle Zayıflama

Özellikle bitki çaylarının kilo verme üzerindeki etkisi büyüktür. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen birçok kişi bitki çaylarına da başvurmaktadır. Bunlardan birisi de kilo vermeye yarayan biberiye çayı türüdür.

Biberiye yağını da incelmesi istenilen göbek, kalça, basen gibi bölgelere uygulanabilir. Biberiye yağı sürülen bölgeye streç film sararak, terlemesi sağlanır böylelikle hızlı bir yağ yakımı gerçekleşmiş olur.

Biberiye Çayı Nelere İyi Gelir?

 • Diş ve diş eti ağrılarına iyi gelmektedir,
 • Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır,
 • Astım hastalıklarına karşı oldukça faydalıdır,
 • Ciltte oluşan cilt hastalıkları, egzamaya iyi gelir,
 • Kalp hastalıklarına karşı etkili bir şekilde koruma sağlar,
 • Mide, mide yanması, ekşime gibi rahatsızlıklara karşı güçlüdür,
 • Romatizma, eklem, kas gibi ağrılara iyi gelir ve son derece faydalıdır,
 • Kan şekeri yüksek olanların kan şekerini dengelemesine fayda sağlar,
 • Adet döneminin düzenli gelmesine ve kramp girmelerine yardımcı olur,
 • Vücuttaki kan akışını hızlandırır, alzheimera karşı korur, hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir,
 • Antioksidan bakımından oldukça zengin olduğundan hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlar,
 • Kansere karşı savunma yapar özellikle meme kanseri, kan kanseri gibi hastalıklara karşı faydalıdır,
 • Sinirsel olan baş ağrılarına son derece iyi gelir, migren gibi ciddi baş ağrılarına fayda sağladığı görülür,
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı direnç vererek etkili bir şekilde koruma sağlamaktadır,

biberiye çayının faydaları

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye çayının faydaları arasında başlıca yer alan yağ yakıcı özelliği, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını yardımcı olmaktadır.

Bununla beraber terlemeyi arttırır ve sindirimi kolaylaştırır. Kilo vermeyi de kolaylaştıran biberiye çayı, fazladan 100 kalori vermeye yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği sayesinde de vücuttaki ödemlerin atılmasına destek sağlar.

Biberiye Çayının Zararları

Biberiye çayının tüketimi tansiyonun yükselmesine sebep olabileceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir. Gebelerinde biberiye çayı içmemesi uygun görülür. Çünkü düşük yapmalarına sebep olma riski vardır. Biberiye yağının güçlü bir etkisi bulunmaktadır bu etki sebebiyle haricen kullanmaması gerekmektedir.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Biberiye çayını hazırlamak için ilk olarak kurutulmuş biberiye yapraklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Daha sonrasında 1 fincan kaynatılmış sıcak suya 1 çay kaşığı kadar kuru biberiye yapraklarını koyalım. Biberiye çayının kıvama gelmesi için 7 ila 10 dakika kadar daha ateş üzerinde kaynatılmalıdır. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra 10-15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlenmiş biberiye çayını tatlandırmak için isteğe göre az miktarda bal eklenerek içilebilir.

Biberiye Çayı Nasıl Tüketilmeli?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler aç karnına bir bardak biberiye çayı içmesi, yarım saat sonra da yemek yemesi tavsiye edilir.

Biberiye Tüketimi

Biberiye tüketmek isteyenlerin, günde 2 bardaktan fazla içilmemesi uygun görülmektedir. Biberiye tansiyonu yükselttiğinden dolayı fazla içilmemesi gereken bir bitki çayıdır.

İlginizi Çekebilir: Hurma Diyeti İle Kilo Verme

Sağlık açısından alerjik durumu olanlara biberiyenin yan etkileri konusunda bilinçlendirilmelidir. Biberiye kullanımı hakkında bilgi almak için kullanmadan önce bir doktora danışılması doğru olacaktır.

Leave a comment