Bunları Yaparak Ramazan Ayında İsrafı Önleyebilirsiniz

israf etme

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Ayını en iyi şekilde geçirmek isteyen kişiler arasında olabilirsiniz. Bolluk ve bereket ayıdır Ramazan.

İlginizi Çekebilir: Hurmanın Faydaları Nelerdir Hurma Yemeniz İçin 8 Neden

Öyle ki her zamankinden daha şık sofralar kurmaya özensek de bu mübarek ayda israftan kaçınmamız gerekiyor. Peki 11 Ayın Sultanı’nda israftan nasıl kaçınabiliriz. Ramazan ayında israfın önüne geçiren tüyolar burda.

Ramazan Ayında Önceden Bir Alışveriş Listeniz Olsun

Aslında vereceğimiz bu ilk bilgi hem maddi hem de manevi anlamda savurganlığın önüne geçiyor. Nasıl mı? Topluca yapacağınız Ramazan alışverişleri maliyeti düşürür. Ayrıca bununla beraber zamandan ve emekten de tasarruf edebilirsiniz. Alışverişe gitmeden bir liste hazırlayın ve alışveriş esnasında bu listenin dışına çıkmayın. Bu şekilde hem gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri alırsınız hem de zamandan tasarruf edersiniz. Ayrıca bazı marketlerde toplu alışveriş kampanyalarından da faydalanabilirsiniz. Ayrıca toplu ve tek bir kez alışveriş yapmak özellikle Pandemi olan şu günlerde sağlığınız için de oldukça önemlidir.  Artık Ramazan ayını evde geçirebilirsiniz.

Kullanım Ömrü Az Olan Ürünlere Dikkat Edin

Ramazan ayı iftar ve sahur olmak üzere 2 öğünden oluştuğu için her gıdadan vücudun ihtiyacı olan kadar almanız gerekir. Bol çeşit ama az miktarda besin tüketmek önemlidir. Bu bağlamda dikkat etmeniz gereken sebze ya da meyve gibi kolay bozulabilen  gıdaları alırken tane hesabı ile almanız israfı önleyecektir.

Artan Yemekleri Çöpe Dökmeyin

Ramazanda iftar sofraları göze ve mideye hitap edecek şekilde kurulur. İnsana her şeyi yiyebileceği hissi gelir ancak normal günden daha az besin tüketiriz. Bu sebeple uzun süreli açlıktan sonra kurulan sofralarda artan yemekler olacaktır. Artan bu yemekler bir sonraki akşam değerlendirilerek israfın önüne geçilebilir. Örnek verecek olursak artan ekmekler ufalanıp köfte harcı olacak şekilde buzdolabında muhafaza edilebilir.

İsrafı Yalnızca Yiyecek Olarak Düşünmeyin!

İsraf ve tasarruf konusunda yiyecek dışında alabileceğiniz önlemler olduğunu da bilin. Ramazan ayı hep birlikte oturulan ve hoş sohbetlerin olduğu da bir aydır. Bu sene Ramazan akşamlarını sağlığımız ve kamu sağlığı için yalnız geçirmemiz gerekse bile seneye Ramazan akşamları kalabalık ve neşeli geçecektir. Tabi kalabalık sofraların ardından öyle kalabalık bir bulaşık faslı başlar.

İlginizi Çekebilir: Ramazan’da Emziren Anneler ve Hamileler Nasıl Beslenmeli

Sofra için alınan israf önlemleri arasına su ve deterjan için alınan önlemleri de ekleyebiliriz. Bu anlamda derinlemesine temizlik yapan bulaşık deterjanlarını da tercih etmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede hem sudan hem deterjandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir