Çatlaklar ve Kurtulma Yolları

Çatlaklar ve Kurtulma Yolları

çatlaklardan nasıl kurtulunur

Çatlaklar birçok kadınının korkulu rüyası olsa da çatlaklardan tamamen kurtulmanın mucizevi bir yolu henüz bulunmuş değil. Ama dermatologlar, çeşitli tedavi yöntemleri ve bazı bakım ürünleri sayesinde çatlakların görünümünün azaltılabileceğini söylüyor.

Nedir?

Dermatolog Levent Türbedar, “Derinin aşırı gerilmesine bağlı olarak, cildin elastin ve kolajen dokularındaki tahribat sonucunda vücutta oluşan çatlakları, bir çeşit deri yırtılmasıdır,” şeklinde ifade ediyor. 

İlginizi Çekebilir: Sivilce Kızarıklığı 1 Günde Nasıl Geçer

İlk oluştuğunda pembe bir renk ile karşımıza çıkan çatlaklar zamanla mora ve daha sonra ise beyaza ve sedef rengine dönüşmekte. Bu oluşan çatlaklar derideki esnemelerin yoğunluğuna göre sadece renk değişikliği şeklinde değil, kabarık veya çukurlaşmış görüntüler halinde de oluşabildiğini belirten Türbedar, açık tenli, gelişme çağında ani bir şekilde kilo alan ve boyu uzayan gençler, doğum nedeni ile karnı gittikçe gerilen anneler ve ailelerinde çatlak olan bireylerin risk grubunda olduğunu söylüyor.

Neden Oluşur?

1-) Ergenlik Dönemi: M-Onep’den Dr. Feza Erdoğdu, ergenlik çağında kadınlarda göğüsler ve kalçalarda çatlaklar ve, erkeklerde ise omuzlarda çatlakların oluştuğunu söylüyor. “Kızların yüzde 70’inde, erkeklerin yüzde 40’ında özellikle spor yapanlarda deri çatlakları oluşur,”diyerek belirtiyor.

2-) Gebelik Dönemi: Gebelik döneminde karın, kalça ve göğüslerde çatlaklar oluşabiliyor. “Bu durum gebelerin yüzde 90’lık bir kısmında oluşur” diye belirten Erdoğdu, ikiz, gebeliğin bu riski daha da arttırdığını sözlerine ekledi.

3-) Aşırı Kilo Alımında: Uzmanlar, hızlı kilo alınıp verildiği zaman artan kortizon değerinin deride elastik lifler üzerinde olumsuz etki yaratacağını ve ciltte çatlaklar meydana geleceğini de özellikle ifade ediyor.

Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Oluşan çatlak problemiyle karşılaşmak istemiyorsanız her şeyden önce en önemlisi beslenmeye dikkat edilmeli hızlı kilo alıp vermekten kaçınılmalıdır. Düzenli bir şekilde çok ağır olmayan egzersizler de yapabilir.

İlginizi Çekebilir: Öpüşme İle İlgili Bilmeniz Gereken 14 Bilgi

Vücudu sürekli krem vb. Şeylerle nemlendirmeli, cildin kurumasına ve gerilmesine izin vermeyebilirsiniz. Ayrıca düzenli bir masajla banyoda fırça yardımıyla mümkün olduğu kadar kan dolaşımını arttırıp deriyi uyarmanın da faydası olmaktadır.

admin

Bir Cevap Yazın