Çocukların Zihinsel Gelişimine Yardımcı Olan Gıdalar

çocukların zihinsel gelişimi

Kendi konuşma ve ve yeteneğiyle farklı, fikirleriyle diğerlerinden seçilen, sosyal alan ve diğer alanlarda kendilerini kanıtlayan bireyler entelektüel insanlar denir. Onların başarıları yaşadıkları toplumun verilerine dayanarak kendilerini onaylamak yeteneğine bağlıdır. Her anne ve babalarda çocuklarının bu göstergelere sahip olmasını arzu eder. Peki çocukların zihinsel gelişimini güçlendirmek için anne ne yapmalı, nelere fikir vermelidir?

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Emekleme, Yürüme, Zıplama ve Dönemleri

Çocukların entelektüel olması ve zihinsel gelişimini güçlendirmesi için sadece sağlıklarına ve eğitimlerine ciddi bir fikir vermek gereklidir. Eğitimin, sağlığın ve zeka seviyesinin yüksek olması için çocuklar sağlıklı ortamda yaşaması ve sağlıklı beslenmelidirler. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, içeriğinde mineraller, karbonhidratlar, vitaminler ve organizma için faydalı olan besinler beynin normal faaliyetine ve zeka seviyesine olumlu etkilemektedir.

“Appetite” tıp dergisinin yaptığı araştırmalara göre sakız hafızayı güçlendirmektedir. Beyine giden kanı artırmakta. Ağız ve diş sağlığı için vazgeçilmez bir üründür.

Doktorlar da çocukların zihinsel gelişimini olumlu etkileyen 10 ürünün isimlerini açıkladı. Bu ürünlere yumurta, yer fındığı, yulaf, gilemeyveler, kepekli tahıl ürünleri, kızıl balık, baklagiller, çeşitli renklerde olan sebzeler, yoğurt ve süte aittir.

Çocukların Zihinsel Gelişimine Katkı Sağlayan Yiyeceklerin Listesi;

Yumurta: Yumurtanın sarısında kolin maddesi vardır ve bu madde vücudun beslenmesi için gereklidir. Aynı zamanda hafızayı geliştirir ve güçlendirir.

Yer fındığı: İçinde beynin sinir membranlarını koruyan antioksidan vardır. Bu ürün E vitaminin kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Yulaf: Yulafın içeriği mineraller, potasyum, çinko, E ve C vitaminleriyle oldukça zengindir. Buda çocukların entelektüel gelişimini olumlu yönde etkiler.

Gilemeyveler: Beynin ve hafızanın idrak fonksiyonunu geliştirir.

Kepekli tahıl ürünleri: İçinde glikoz olduğuna göre beynin normal fonksiyonu için gerekli olmaktadır.

Kızıl balık: Balığın içinde omega-3 yağ olduğundan beynin idrak fonksiyonunu iyileştirir ve entelektüel gelişime olumlu etki eder.

Renkli sebzeler: Yenileyici özelliklere sahiptir ve antioksidan maddeler vardır.

Yoğurt ve süt: Beyin gelişimi için B vitaminleri ve protein bakımından oldukça zengindir.

Yağsız sığır eti: Çinko ve demir idrak fonksiyonunun iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yeni Doğan Bebeklere Cilt Bakımı

Baklagiller: Baklagillerin içinde kompleks karbonhidratlar ve protein vardır. Baklagillere ait olan bezelye vücuda enerji vermekte ve kuvvetlendirmektedir. Deve dikeni de baklagillerin bir türüdür. Bilim insanları diyor ki, deve dikeni otu ve kökünün helimi mikropları öldürmeye ve onların çoğalmasını önleme özelliğine sahiptir.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir