Çörek Otu Yağı İle Saç Bakımı

çörek-otu-yağının-faydaları

Çörek otu yağı, saçların uzaması ve doğal rengini korumasını sağlayan doğal bir yöntemdir. Saç dökülmesi özellikle günümüzde herkes için ciddi bir sorun haline geldi. Üstelik günümüzde saç dökülmesine neden olan yüzlerce etken vardır. Günde 50 ile 100 arasında saç dökülmesi gayet normal olsa da sayının artması en kısa zamanda bir doktora başvurmanız gerektiğini işaret etmektedir.

Tarihi çok eski zamanlara dayanan çörek otu tohumu ve çörek otu yağı birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Alerji, astım, bai ağrısı, diyabet, kilo kaybı, artrit gibi birçok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olur. Günümüzde ise daha çok güzellik endüstrisinde özellikle de saç bakımında sıkça kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Sivilce Kızarıklığı 1 Günde Nasıl Geçer

Çörek Otu Yağı Bileşenleri

Çörek otu içerisinde bulunan maddelerin, cilde ve saçlara olumlu etkileri vardır. Bu maddeler şu şekildedir:

Timokinon: Bakteri ve mantarların sebep olduğu cilt hastalıkları ile mücadele eder. Antioksidan ve antienflamatuvar etkili bir bileşiktir. Ayrıca saç uzamasına yardımcı olur ve hücrelerin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Saç köklerinin iltihaplanmasına bağlı oluşan saç dökülmeleri azalır.

Linoleik Asit: Foliküllerdeki pigment tükenmesini önler.

İlginizi Çekebilir: Öpüşme İle İlgili Bilmeniz Gereken 14 Bilgi

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları

  • Saç köklerini aktive ederek, dengesiz saç büyüme döngüsünü düzenler.
  • Saçı besler ve saç derisinin kurumasını önler.
  • Günlük hayatta kullandığımız birçok şampuan ve ev yapımı saç bakım ürününün yapımında çörek otu kullanılır. Sebebi çörek otu saç dökülmesini önlemesidir.

Çörek Otu Yağının Saç Beyazlamasına Etkisi

Çörek otu yağının saç beyazlaması sorunu yaşayan kişiler için de olumlu etkileri vardır. Ayrıca çörek otu yağı zeytinyağı ya da sarımsak ile karıştırıldığı zaman etkisi daha da artacaktır.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir