Corona Virüsü Nedir ve Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nedir?

Corona Virüsü Nedir

2020 yılı başlarında Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada korku ve paniğe neden olan kovid-19 yeni tip korona virüsü ile ilgili merak edilen birçok husus vardır. Bunlardan bazıları corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsü tedavisi nedir? gibi sorulardır. Bunların cevabına birlikte bakalım.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü üst solunum yollarında enfeksiyona yol açan viral etkenlerden yalnızca bir tanesidir. Bu enfeksiyonun pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilmesi mümkün değildir. Daha sık olarak hayvanlarda ortaya çıkan bu hastalık nadiren de olsa hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Çin’de bulunan bir deniz ürünleri pazarında yılanlardan insanlara geçiş yaptığı düşünülmektedir ancak bunun herhangi bir kesinliği yoktur.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Korona virüsünün şu ana kadar damlacık yolu ile bulaştığı bildirilmiştir.

Mevsimsel grip gibi yakın temas, öksürük, aksırık ve tokalaşma gibi birçok farklı yolla bu virüs insanlar arasında yayılım göstermektedir.

Ağız ya da burun yolu ile bulaşan virüs, alt solunum yollarına ve ardından tüm vücuda yayılabilmektedir. Öyle ki ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gerçekleşmektedir.

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

 • İştahsızlık ve kilo kaybı,
 • Ateş,
 • Yorgunluk ve durgunluk,
 • Karın bölgesinde şişme,
 • Görme problemleri, göz sulanması ve gözde renk değişimi,
 • Solunum sorunları ve nezle,
 • Denge sorunları

Corona virüsünün belirtileri arasındadır.

Corona Virüsünün Tedavisi Nasıldır?

Herhangi bir tedavisi ya da ilacı bulunmayan bu virüse karşı antibiyotikler de etkili değildir. İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalarak hastalığın yayılmasını engellemek ve etkisini en aza indirmek için gereklidir.

Corona Virüsünden Nasıl Korunabilirim?

Corona virüsünden korunmanın şartları arasında;

 • maske takmak,
 • elleri sık ve bol su ile yıkamak,
 • öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanımı,
 • yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, burna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi

gibi şartlar vardır. Bunların dışında hasta kişiler ve kapalı mekanlardan da uzak durulması gerekmektedir.  Buna dikkat etmek hem bu virüsten hem de solunum yolu ile bulaşan diğer virüslerden korunmak için gereklidir.

Yeni tip corona virüs(covid-19), günümüze kadar büyük çoğunluğu Asya’da olmak üzere 10’dan fazla ülke ve bölgede görülmüştür. Bu vakalar Çin Halk Cumhuriyetinde bulunmuş olan kişilerdir ve son 2 hafta içerisinde Çin Halk Cumhuriyetine seyahat eden ve ateş, nefes darlığı veya grip semptomu olan kişilerin uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir