Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılması Gerekir?

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılması Gerekir?

doğum-kontrol

Doğum kontrol hapları yardımıyla korunmak istiyorsanız öncelikle doktorunuzla görüşmeli ve doktorunuzun önerdiği dozda hapınızı kullanmanız çok önemlidir. Hamileliği düşünmeyenlerin en sık başvurduğu korunma yöntemlerinden biri de doğum kontrol haplarıdır.

İlginizi Çekebilir: Kaç Haftalık Gebeyim

Doktorunuz tarafından doğum kontrol hapı yazıldığında adetinizin ilk günüyle birlikte hapa başlamanız gerekmektedir. Bu hapları günün hangi saatinde alacağınıza siz karar verebilirsiniz. Fakat her gün aynı saatlerde kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Tabletlerin her gün farklı saatlerde kullanılması koruma etkisini azaltabilir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılmalı

Piyasada bulunan doğum kontrol ilaçlarının içinde 21 adet tablet yer almaktadır. Adetin ilk gününden itibaren bu kutuya başlanmalı ve ara vermeden 21 gün boyunca devam edilerek kutu bitirilmelidir. Birinci kutu bittikten sonra bir hafta süreyle ilacı kullanmaya ara verilmelidir. Daha sonrası bu bir hafta içinde herhangi bir gün kadın adet görecektir.

Bu sefer adetin başladığı güne dikkat etmeksizin bir haftanın sonunda yani 8. gün ikinci kutuya başlanır. Adetin birinci gününde doğum kontrol hapına başlamak sadece yeni başlarken geçerlidir. Daha sonrasındaki zamanlarda adet günü dikkate alınmaksızın ilaç kullanımına devam edilir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Ağrıları: Hamilelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Doğum kontrol hapları kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken şey bir kutuyu bitirdikten sonra diğer kutuya geçmeden önce kesinlikle bir hafta ara verilmesi gerekir. Doğum kontrol haplarına adetin birinci günü başladığınızda o ay içinde korunmaya başlamış olursunuz. Eğer adetin ilk günü hapları kullanmaya başlamaz iseniz o zaman kullandığınız ay korunmada sıkıntı yaşama durumu oldukça yüksektir.

admin

Bir Cevap Yazın