Doğum Sonrası Sırt Ağrısı Neden Olur

doğum sonrası sırt ağrısı

Doğum sonrası sırt ağrısı ve bel ağrısı neden olur? Nasıl tedavi edilir? Gebelik sonrası sırt ve bel ağrılarının oluşum nedeni, gebelik ya da doğum sırasındaki gelişmeler değildir. İnsan bedeninin kusursuz yapısı, gebelik sırasında bebeğin ağırlığı tüm uzuvlara eşit olarak pay edilmektedir. Böylelikle anne vücudu, gebelik nedeniyle herhangi bir yük hissetmez.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Doğal Çayların Kullanılması

Fakat gebelik sırasında hareketsiz kalan vücut kasları ve gebelik sonrasında bebeğin taşınması gibi nedenlerden dolayı, annede sırt ve bel ağrıları başlamaktadır.

Gebelik Sonrası Sırt Ağrısı Nedenleri

Doğum sonrasında sırt ağrılarının başlamasının en temel nedeni, annenin vücudunun 9 ay boyunca hareketsiz kalmış olması ve sürekli bebeği taşımak zorunda kalmasıdır. Bilinenin aksine, gebelik ve doğum herhangi bir yıpranma veya ağrı oluşturan sebepler değildir. Annenin sürekli olarak bebeğini taşımak zorunda kalması ve bebeğini kaldırıp indirirken, ani hareketlerde bulunması, doğum sonrası sırt ağrısı sebeplerinin en başında gelen faktördür.

Ağrı oluşmasına neden olan bir diğer unsur da bebeğini emzirme anındaki annenin yanlış biçimde oturuyor olması yani duruş bozukluğudur. Sürekli bebeğe meyilli şekilde kambur oturarak bebeği emzirmek sırt ve bel ağrılarının oluşmasına sebep olmaktadır.

Hamilelik Sonrası Oluşan Sırt Ağrılarını Azaltmanın Yolları

Doğum sonrası sırt ağrılarının tedavisi için doktor onayı ile çeşitli egzersiz hareketleri yaparak, bu ağrıların ortadan kaybolması sağlanmaktadır. Emziren annelerdeki sırt ağrısı oluşumu için ise aynı şekilde egzersiz hareketleri yapmak ve oturuş şekline dikkat etmek, bu ağrılardan kurtulmaya olanak sağlayacaktır.

Doğum sonrası oluşan sırt ağrılarını azaltmak için uygulanacak bazı yollar vardır bunları sizler için aşağıda listeledik:

  • Uyku şekline dikkat etmek.
  • Rahat ayakkabılar tercih etmek.
  • Ayaktayken her zaman dik durmak.
  • Yürüyüş ve yüzme gibi kasları rahatlatacak aktiviteler tercih etmek.
  • Doktor onayı ile temposu gittikçe artan bir egzersiz programına başlamak.
  • Oturuşa çok dikkat edilmeli,hHer zaman dik oturulmalı ve omurga eğri olmamalıdır.
  • Emzirme sırasında bel ve sırt bölgesine destek olacak yastıklar kullanılarak, doğru pozisyon belirlenmeli ve eğer omurgada ağrı varsa, yatarak emzirme yöntemi tercih edilmelidir.
İlginizi Çekebilir: Bebeklerin Aylık Beslenme Sistemi

Sevgili anneler, yukarıda belirtilen önlemleri dikkate alarak hem bel ve sırt ağrılarından kurtulabilir hem de bebeğinizi sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir