Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Doğumun süreci her anne adayını hem mutlu edici hem de zorlu bir süreçte tutar. Hamilelik sürecenin sonuna gelen anne adayları için doğum yaklaşmış olup ve doğum belirtileri yavaş yavaş görülmeye başlanır.

Doğumun başladığını nasıl anlarız ve belirtileri nelerdir?

Normal bir doğum gebelik süresinin 40. haftasında meydana gelmektedir. Doğum anı  yaklaştıkça doğumun başladığını gösteren belirtiler de yavaş yavaş kendini gösterir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Doktor kontrolü ve yapılan testlerle bu belirtiler normal karşılanır. Bazen bu hamilelik süresi daha erken olabilmektedir. Doğuma daha var diye düşünülmemelidir. Eğer anne adayı sezaryenle doğum yapacaksa bu 38. haftada yapılabilir.

Doğum anın başladığını gösteren belirtiler bel ağrıları ve doğumdan birkaç hafta öncesinden hafif kilo kaybının oluşmasıyla boy gösterir. Doğum yaklaştıkça anne adayında da rahatlama görülmektedir. Bebek ana rahminde pelvise doğru yol alarak yer değiştirdiği için diyafram bölümünden çekilir ve burada basınç azalır. Bu durumda kolay nefes alıp vermeyi sağlamaktadır. Ancak bu seferde idrar kesesine yaklaştığından sık sık tuvalet ihtiyacı duyulur. Doğumun başladığını gösteren belirtilerden birisi de nişanın gelmesidir.

Nişan doğacak olan bebeğin mikroplardan korunması için anne rahminde tıkaç görevi gören mukustur. Daha sonra da su gelmesi görülmektedir. Kasıklarda ve alt karında hissedilen şiddeti değişken olan ağrılar biraz daha artmaktadır. Bu vakitte rahim ağzında genişleme ve incelme görülür. Rahim ağzındaki genişleme 10 cm ise normal olarak görülür. Eğer 10 cm’den daha az ise doktora başvurulması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Dış Gebelik Nedir?

Eğer doğumun başladığını gösteren belirtiler yaşanmaya başlandıysa önceden belirlenmiş olan hastaneye bir an önce gidilmesi gerekir. Gerekirse hafif belirtilerin olduğu süreç halinde de gidip hastanede kontrol altında olmak uygun görülür.

admin

Bir Cevap Yazın