E-Nabız Nedir? E-Nabız Kaydı Nasıl Yapılır?

e-nabız-nedir

E-Nabız 1 Ocak 2015 tarihinden bu yana Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan bir sistemdir. Sağlık kurumlarında, yaptığınız başvurular ile ilgili teşhis, tahlil, reçete, alerji gibi bilgilere ulaşabilmenizi sağlar. E-Nabız nedir? E-Nabız ne işe yarar? ve E-Nabız’a Nasıl Kayıt Olunur? gibi soruların cevabını sizin için araştırdık. İşte bu sistem ile ilgili tüm detaylar…

E Nabız Nedir?

T:C Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan bu uygulama, güvenilir kişisel sağlık kayıt sistemidir. Kişisel sağlık bilgilerinin yönetimini sağlar.

İlginizi Çekebilir: 2020 Kurban Bayramı Ne Zaman Başlıyor

E-Nabız Ne İşe Yarar?

  • E-Nabız sisteminde bilgi eklemesi yapılabilir. “Tansiyon”, “Şeker”, “Nabız” ve “Ağırlık” sekmelerine tıklayarak sisteme bilgilerimizi ekleyebiliriz.
  • Sistemi randevu yönetimi yapmaya olanak sağlar. Randevu alma ve randevu takibi sistem üzerinden yapılır. Sistem üzerinde randevular ay, hafta ve gün bazında görüntülenebilir. “Randevu Al” butonuna tıklayarak MHRS sistemine bağlanarak yeni muayene randevusu alabilirsiniz. Tek ekran üzerinde düzenli bir şekilde randevu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sistemi üzerinden sağlık bilgilerimizi dilediğimiz kişilerle paylaşabiliriz. Bunu yapmak için sağlık bilginizi paylaşacağınız kişinin T.C kimlik numarası ve telefonuna ihtiyaç vardır.

E-Nabız Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

E-Nabız sistemine giriş yapmanın iki farklı yolu vardır.

E-Devlet aracılığı ile:

E-Devlet şifreniz, E-İmza ya da Mobil imzanız ile T.C kimlik numaranızı kullanarak sisteme kayıt yaptırabilirsiniz. E-Devlet girişine tıkladığınız taktirde E-Devlet kapısına yönlendirilirsiniz.

E-Devlet kapısına T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza giriş yapacağınız uygulama ile ilgili bilgiler gelir. Sayf altında “Uygulamaya Git” butonunu görürsünüz.

İlginizi Çekebilir 2020 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor

Ardından profil bilgilerinizin olduğu ekrana yönlendirilirsiniz. Ancak profilinizi oluşturmak için “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” sözleşmesini kabul etmeniz gerekmektedir. Ardından paylaşım seçeneklerinden kişisel sağlık bilgilerinize kimlerin erişebileceğinizi seçin. Profil bilgilerinin son aşaması “Erişim Bilgileri” bölümüdür. Bu adımda cep numarasını ve sisteme giriş yapmak için kullanacağınız şifreyi oluşturabilirsiniz. Daha sonra telefonunuza bir onay kodu gelecektir. Bu kodu onay kodu alanına yazarak E-Nabız hesabınızı aktifleştirebilirsiniz.

Aile hekiminiz aracılığı ile:

E-Devlet şifrenizin olmadığı durumlarda Aile Hekiminize cep telefonu numaranızın kaydını yaptırmanız gerekmektedir. Ardından telefonunuza bir kısa mesaj gelecek. Cep telefonunuza iletilen tek kullanımlık erişim kodu sayesinde sisteme giriş yapabilirsiniz.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir