Erken Doğum Belirtileri Nelerdir

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir

erken-dogum

Erken doğum bebeğin tahmini olarak belirlenen doğum tarihinden üç hafta öncesinde gerçekleşen doğumdur. Erken doğum “Preterm” belirtileri içerisinde belde olan sırt ağrısı en belirgin türüdür.

İlginizi Çekebilir: Doğum Yaklaşıyor

Erken doğum olan bebekler, özellikle de çok erken doğanlar, genellikle karmaşık bir tıbbi problemlere sahip durumdadır.B aşka bir deyişle, erken doğum, hamileliğin 37. haftasından daha önce meydana gelen doğum türüdür. Genellikle, prematüritenin komplikasyonları değişkenlik göstermektedir. Ancak bebeğin ne kadar erken doğar ise komplikasyon riski de o kadar yüksektir.

Erken Doğum Belirtileri

Genellikle bel kısmında olan sırt ağrısı. Bu sabit olmakla birlikte  gel gitlerde olabilir, ancak pozisyonları değiştirecek olursanız veya rahatlık için başka bir şey yapsanız bile kolay olmayacaktır.

Kasılmaların sık sık olması, her 10 dakikada bir gerçekleşmesi.

Karnınızın alt kısmından kramp veya adet benzeri krampların olması. Bunlar ishal ile birlikte gelebilecek gaz ağrıları gibi hissedebilmektedir.

Vajinal kanama (hafif kanama da dahil olmak üzere)

Vajina bölgeden sıvı sızması.

Vajina bölgesinde artan basınç.

Artan vajinal akıntı.

Erken doğum risk faktörleri nelerdir?

Erken doğuma neyin yada nelerin sebep olduğunu kesin olarak kimse bilmemektedir. Ancak sizi erken çalışmaya başlamaları için diğer kadınlardan daha fazla muhtemel yapan şeyler vardır. Bunlar risk faktörü olarak adlandırılır. Erken doğum için bir çok risk faktörü bulunmaktadır, ancak bu üç kişi etken doğum yaptırma olasılığını arttırmaktadır:

  • Geçmişte erken doğum yapmış iseniz.
  • Katları olan hamilelik(ikiz, üçüz ve daha fazlası).
  • Rahim ve rahim ağzı ile ilgili problemleriniz var ya da geçmişte problemleriniz varsa.

Diğer risk faktörleri ise sigara içmeyi ve doğum öncesi bakım görmemeyi içermektedir.

İlginizi Çekebilir: Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Tüm risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmak ve erken doğum riskini azaltmaya yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz ile ilgili doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

admin

Bir Cevap Yazın