Erken Doğum Nedir ve Ne Yapılması Gerekir

Erken Doğum Nedir ve Ne Yapılması Gerekir

erken doğum

Erken doğum hakkında bilinmesi gereken  hususları sizlerle paylaştık. 40 hafta olarak bilinen hamilelik süreci 20. Hafta ile 37. Hafta gerçekleşirse normal zamanında önce (preterm) doğum olarak isimlendirilir. Preterm olarak doğan bebeğe prematüre yani olgunlaşmamış denir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Güvenli Cinsel Birliktelik Nasıl Olmalı

Erken doğum olan bir bebek tam anlamıyla olgunlaşmadığından vücudundaki organlarda gelişmemiş demektir. Bu ileride bebeğe farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşacağının göstergesidir.

Erken Doğumu Tetikleyen Etkenler Nelerdir

Erken doğum sebeplerinin en önemlisi de annenin yakalandığı enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar cinsel yollarla da bulaşabilmektedir. Vücut hamilelik döneminde oldukça hassaslaşır ve özellikle bu konuda dikkat edilmelidir. Az kilolu olan anne adaylarında daha sık görülen bir durumdur.

Annenin 40 yaşından büyük olması, 18 yaşından küçük olması ya da daha önce  dörtten fazla bebek dünyaya getirmesi ve rahminde birden çok bebeği barındırması erken doğumu tetikleyen durumların başında gelir.

Erken Doğum Riski Taşıyan Durumlar Nelerdir?

Genetik bozukluğu da saptanmış bebeklerin oluşumu doğum süresini öne çekmektedir. Alkol ve sigara kullanan bir anne adayı hamileliğinin 6 ay öncesinde bu kötü alışkanlıklardan kurtulması gerekmektedir. Aksi halde erken doğum riski yaşanabilir. Tansiyon, diyabet gibi sağlık sıkıntıları da buna yol açan etkenlerdendir.

Erken doğumun önüne geçmek için gebelik döneminde önceden yapılan testler yoluyla bu risk öğrenilebilir ve gerekli tedbirler alınabilir. Gebelik döneminde sık sık doktor kontrolüne gidilmesi gerekli görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi

Sağlıklı gıdalarla beslenilmesi, bol bol su içilmesi, bedenen ve ruhen anne adayının yorulmaması, üzülmemesi, yorucu işlerden uzak kalması doğru olacaktır.

admin

Bir Cevap Yazın