Etiket detaylı gebelik haftası hesaplama

Hamilelik Hesaplama

hamilelik hesaplama

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren başlayan heyecanınıza hemen sonrasında hamilelik hesaplama süreci eşlik ederek devam eder. Hamile kaldıktan sonra  9 ay 10 gün sürecek olan bu süreçte annenin ve bebeğin neler yaşayacağı hakkında bilgi sahibi olmak istemeniz gayet normal.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtisi Olmadan Hamile Olunur mu

Bu sorulara cevap bulmak ve hamilelik sürecini  takip etmek için ilk olarak ne kadardır hamile olduğunuzu hesaplamanız gerekmektedir. Daha sonra hamilelik hesaplama aracımızı kullanarak bebeğin tahmini doğum tarihini öğrenebilirsiniz.

1. Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Uzmanlar hamilelik haftası hesaplaması yaparken, düşünelin aksine döllenme tarihini baz almazlar. Hamilelik hesaplamasında önemli olan son adet tarihinin başlangıç günüdür. Kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bebeğin ne zaman doğacağı tarihi bilmek için son regl döneminizin ilk gününü dikkate almanız gerekir. Tahmini olarak doğum tarihini hesaplamak içinse son regl tarihinden 3 ay kadar geriye gitmek ve 7 gün eklemek yeterli olacaktır. Örnek vermek gerekir ise, son adet döneminin ilk günü 10 Aralık olan anne adayı, aralık ayından 3 ay geriye giderek eylül ayına ulaşır. 10 ‘a 7 eklenir. 10+7=17 cevabı doğum yapacağı tarihi gösterir. Yani 17 Eylül annenin doğum yapacağı gün olarak belirlenir. Bu işlemi haftalık haftası hesaplama aracıyla da öğrenebilirsiniz. Ancak bu hesaplamalar yaklaşık bir tahminden öteye geçmemektedir. Doğumunuz, hamilelik süresince gerçekleşen biyolojik etkiler sebebi ile hamilelik takvimine göre erken ya da geç olarak gerçekleşebilir. Hamilelik haftası hesaplama işlemi, hamilelik ayı hesaplamasına göre çok daha geçerli bir durum olarak görülür. Çünkü tıbbi anlamda hamilelik haftası hesaplama takvimi oluşturulurken yapılan hesaplamalar, ay ay hamilelik hesaplaması şeklinde değil hafta hesabına göre gerçekleşir.

Hafta Hafta Hamilelik

Hafta hafta hamilelik hesaplama sistemi sonucunda, kaçıncı haftada olduğunuzu ve bebeğin tahminen doğum tarihini hesaplayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 40 hafta sürecek bu benzersiz dönem hakkında tüm gelişmeleri öğrenmeniz, hem merakınızı dindirecek hem de bu süreci bilinçli bir birey olarak tamamlamanıza zemin hazırlayacaktır. Hamilelik boyunca annelerin vücudunda değişimlerini ve bebeğin gelişimini, içinde bulunduğunuz haftalara belirlenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kaç Haftalık Gebeyim

Kaç haftalık hamile olduğunuz öğrenmek için hamilelik hesaplaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kaç Haftalık Gebeyim

kaç haftalık gebeyim

Kaç haftalık gebe olduğunuzu biliyor olmanız bebeğin doğuma kadar olan süreçteki kontrolü ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi oldukça önemlidir.Kaç haftalık gebeyim diye merak ediyor ve nasıl hesaplayacağınızı bilmiyorsanız gelin hep birlikte inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtisi Olmadan Hamile Olunur mu

Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra bebeğin kaç haftalık olduğunu da öğrenmek gerekir. Böylece haftaları doğru bir şekilde hesaplayabilir ve normal şartlara göre ne zaman doğum yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Bebeğin boy ve kilo gibi olgularını takip etmek için doktorunuzun da kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmesi önemli olacaktır.

Gebeliğin kaç haftalık olduğunun belirlenemediği durumlarda ise gebelik ilerlediğinde meydana gelebilecek risklerin erkenden tanısı da belirlenememektedir. Bu gibi sıkıntılar bebeğin erken doğumuna, suyun gelmesine, doğumun gününün geçmesine, bebeğin gelişiminin geride olmasına sebep olabilmektedir. Gebelikte bir sıkıntı yaşandığı durumda hamileliğin devamı ya da sonlandırılması gibi konularda da bebeğin kaç haftalık olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Bunun dışında bebeğin gelişimi de haftalara göre takip edilmesi gerekmektedir  ve normal doğum ya da  sezaryenle yapılacak doğumların tarihi de kaç haftalık gebeyim sorunuza cevap niteliğinde olacaktır.

Kaç Haftalık Gebeyim Sorunuza Cevap Veren Yöntemler

Hamileliğin haftasını belirlemek için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Ultrasonda bebeğin gelişimine ve kafa çapına bakılarak kaç haftalık olduğu hesaplanabilir. Ancak bu yöntemde bebek ne kadar küçük ise o kadar iyi sonuç alınabilmektedir. Son adet tarihinin ilk gününden itibaren sayılarak da gebelik haftası bulunabilmektedir. Bu şekilde genel olarak doğru sonuç bulunuyor olsa da bazen yanlış hesaplamalara yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Doğum Yaklaşıyor

Yumurtlama tarihi yöntemi de yumurtlama tedavisi olan kadınlarda yapılmaktadır. Yumurtlama dönemine iki hafta eklenip gebelik haftası tespit edilebilmektedir. Tüp bebek tedavisi gören kadınlarda zaten embriyonun anne karnına yerleştirildiği gün kesin olarak bilinmektedir.