Hamilelikte Rahim Açılması Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir

hamilelikte rahim açılması

Hamilelikte rahim açılmasının nasıl olduğu ve ne tür belirtiler verdiği özellikle gebeliğin son dönemine yaklaşan anne adaylarının çokça merak ettiği ve telaş ettiği konuların başında gelirken bu noktada rahim açılması tanımlamasının tam olarak belirtilmesi gerekmekte.

Gebelikte Rahim Açılması Ne Anlama Gelmektedir?

Gebelikte rahim açılması nedir sorusuna verilecek cevap, kadınların gebelik dönemi boyunca kapalı olan ve doğum anına doğru açılmaya başlayan rahimlerin doğumun başlaması ile beraber kasılmaların da bir sonucu gerçekleşen bu duruma rahim açılması denir.

İlginizi Çekebilir: Üçlü Tarama Testi Nedir

Rahmin tam olarak açılmasına kadar geçen zamana literatür de rahim açılması olarak ifade edilmektedir. Burada rahmin tam olarak açılması anlamında kullanılan tabir rahmin 10 cm kadar açılması olarak da ifade edilmekle beraber, doğumun başlamasının ardından bu sürenin ortalama olarak 6 ila 10 saat olarak gerçekleştiği de görülebilmektedir.

Hamilelikte Rahim Açılması Belirtileri

Hamilelikte rahim açılması belirtileri doğumun başlamasıyla beraber aynı olmakla birlikte genel anlamda anne adaylarının kasılmaları başladıktan kısa bir süre sonra sancıları ortaya çıktığından doğum da başlamış olur. Böylelikle ilk evre sona ermiş sayılır.

 

  • Yürümekte güçlük çekme
  • Şiddetli şekilde kaygı duyma
  • Karında şiddetli kasılma ve çekişme
  • Su akıntısı (su gelmesi)

hamilelikte rahim açılması belirtileri olarak belirtilebilir.

Rahim Açılması Nasıl Başlar?

Bebeğin doğumu başlatmasına hareketle bebeğin üretmiş olduğu hipofizer hormonu progesteron hormonunda düşüklük oluştururken bu düşüklük sonucunda ositosin hormonunun kasılmalara neden olduğu görülmektedir. Eş zamanlı bir şekilde uterustaki prostaglan hormonu çoğalarak kasılmaları arttırdığında mukoza tıkacı dışarıya atılarak halk arasında “suyun gelmesi” ismi verilen durum gerçekleşmektedir. Bu durum doğumun başlamış olduğu anlamına da gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bebeğin Kalp Atışı Duyulmuyor Sebebi Nedir

Gebelikte su akıntısı gebe olan kişinin durumuna göre doğumdan önceki 2 saat ile 2 gün arasında değişebilmektedir.

Doğum Yaklaşıyor

Doğum Yaklaşıyor

Doğum yaklaşıyor peki anne adayları bunun için ne yapması gerekiyor. Her şeyden önce sitresiz ve sakin olmak en doğru tercih olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Hamilelik dönemiyle birlikte  önceden belirlenen aile planlamasına uygun doğum yapılacak hastanenin ikamet edilen eve mesafesi, rahatlığı, gelecek olan ziyaretçilerin ziyaret saati ve en önemlisi de bebekle annenin sağlığı için yapılacak olan şeyler o hastaneyi seçmek oldukça önemlidir. Bunların dışında farklı bir B planının olması da tercih edilmektedir. Oluşabilecek sıkıntılara karşı önlem olarak ikinci bir planın ve hastanenin ayarlanması uygun görülür.

Doğum Yaklaşıyor ve Doğum Çantasında Neler Bulundurulmalı

Doğum çantası, hastanede doğum öncesi,  doğum esnası ve doğum sonrası  işe yarayacak en önemli unsurdur. Sonuç olarak doğum yaklaşıyor ve o an ihtiyaç duyulabilecek şeyleri bulmakla zaman kaybetmemek için gereklidir. Doğum çantasında bulunması gereken eşyalar annenin ve bebeğin kıyafetleri, anne için terlik, çorap, atıştırmalık yiyecekler,  bebek battaniyesi, havlu, su, annenin kişisel bakımları için makyaj malzemeleri, fotoğraf makinesi ve bunun gibi önemli eşyalar yer almalıdır. Doğum öncesi  annenin rahatlaması için müzik dinlemek faydalı olabilir bu yüzden kulaklıkta isteğe göre tercih edilebilir.

Anne adaylarından daha çok baba adayları da doğum yaklaşıyor diye sakin kalamayıp telaşlanmaktadırlar. Baba adaylarının en büyük görevlerinden birisi de o an eşlerini sakinleştirmek ve onlara yanında olduklarını hissettirmeleridir.

İlginizi Çekebilir: Erken Doğum Nedir ve Ne Yapılması Gerekir

Çünkü hamilelik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı anne adayları kendilerini yalnız kalmış hissedebilirler. Kafalarında hep doğum anı canlanır. Bu da onları daha zor durumlara sevk eder.