Hamilelik Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanmalıdır

hamilelik sonrası cinsel ilişki

Hamilelik sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanır? Evli çiftlerin çokca merak ettikleri sorulardan birisidir. Burada bir tek cevap vardır. 6 haftadan önce cinsel ilişkiye başlanması tavsiye edilmez. Bunun iki nedeni vardır vardır;

  • Doğumun yaşanmasıyla rahimde bir yara oluşur ve 6 haftadan önce iyileşmeyen bir yaradır,öncesinde cinsel ilişki yaşanırsa enfeksiyon kapma riski olabilir.
  • Doğumdan sonra kadınlık hormonu olan östrojende belirgin bir düşme görülmektedir. Bununla birlikte kadınlarda hem vajinal dokuda bir incelme hem de ıslanmada azalma görülür. Bu da ağrılı cinsel ilişkiyi beraberinde getirir.

Bu durumlardan dolayı ilk 6 hafta hamilelik sonrası cinsel ilişkiye girme tavsiye edilmez. Peki hemen 6. haftada cinsel ilişkiye başlanmalı mı? Kesinlikle acele edilmemeli. Kadınlar kendini ne zaman rahat hissederse o zaman cinsel ilişkiye girilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Orgazm Sırrı Dudak Şeklinde Gizli

Burada tabi anahtar kelime, cinsel ilişkiye başlamalısınızdır. Bu durum kesinlikle fiziksel beraberlikten uzak durmanız anlamına gelmez. Çünkü özellikle de aileye yeni katılan üye ile beraber, eşler arasında birbirine ilgi azalmakta.

Bu ilerde cinsel ilişkiyi negatif anlamda etkileyebilmektedir. Çiftler arasında devamlı olarak bir cinsel temasın olması yani birbirlerine sarılması, sevmesi, öpmesi, cinsel birlikteli olmasa dahi ilerdeki cinsel beraberliğin kalitesini belirlemesi açısından oldukça önemlidir.

Hamilelik Sonrası Cinsel İlişkiye Hangi Dönemlerde Girilmelidir?

Mutlaka cinsel ilişkiye girmeden önce, doğum kontrol yöntemleri de planlamalı. Unutulmamalıdır ki, sadece emziriyor olmak sizleri hamilelikten korumayacaktır. Spontanlığınızı kesinlikle kaybetmeyin. Cinsel ilişki için planlama yapmaya kalkarsanız, zaten çok kısıtlı olan zamanınızın (evin bakımı ile uğraşmak, işe gidip gelmek, çoğunuzu emzirmek-altını değiştirmek) geriye kalan kısmını da kaçırırsınız. Mutlaka eşinizle temasınızı korumalısınız. Cinsel ilişkiye girdiğinizde mutlaka kayganlaştırıcı kullanmayı alışkanlık haline getirin.

İlginizi Çekebilir: Kadınların Cinsel Uyarılma Noktaları

Çünkü emzirme esnasında salgılanan östrojen hormonları düşük seviyede seyretmektedir. Bu dönemde vajinal kayganlaşma az olacaktır. Vajinal kayganlaşmanın az olması, cinsel ilişkiye girildiğinde ağrıya neden olabilmektedir. Bu da kadınları cinsel ilişkiden soğutabilmektedir. Mutlaka kayganlaştırıcı kullanılmalıdır. En önemlisi de bu konuyu partnerinizle mutlaka konuşulmalıdır.

Sezaryenle Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Girmek

Sezaryenle Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Girmek

Sezaryenle doğumdan sonra veya vajinal doğumdan 40 gün kadar sonrası lohusalık dönemi olarak isimlendirilir. Lohusalık gebelik süresince ve doğumda vücuttaki organların değişmesi nedeniyle organların tekrar eski haline gelme dönemidir.

İlginizi Çekebilir: Orgazm Sırrı Dudak Şeklinde Gizli

Büyüyen rahim tekrar küçülür. Vajinal doğum sonrası ve sezaryen sonrası cinsel ilişkiye girmek için 40 günlük süre ara verme zamanıdır. Bedenin dinlenerek iyileşmesi gerekir.

Sezaryenle Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Gebelik süresince kilo alan kadınlar bu konuda psikolojik olarak kendilerini hazır hissedemeyebilirler. Doğumdan sonra görülen kanamalar bitmeden sezeryann sonrası cinsel ilişkiye girmek uygun görülmemektedir. Doğum süresinde hassaslaşan döl yatağı normalde bebeği mikroplardan koruma görevi yaparken lohusalık döneminde işlevini tam anlamıyla yerine getiremediğinden dolayı cinsel ilişkide farklı enfeksiyonlara da sebep olmaktadır. Anneler üzerinde salgılanan hormonlar süt bezlerinin çalışması vajinal kuruluğa sebep olup cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan babaların bebek doğduktan sonra her şey bitti düşüncesini kafadan silmeleri gerekir. Hassas bir duruma giren anne kendini ne zaman hazır hissederse o zaman gerçekleşmesi daha uygun görülmektedir. Eşlerin bu konuda eşlerine destek olmaları anneler için çok önemli bir faktör olacaktır.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkilerde Ağrı ve Acı Olur mu?

Sezaryenle doğum ve vajinal doğumdan sonrası cinsel ilişkide ağrı ve acı durumları normal zamanlara göre biraz daha fazla görülmektedir. Bu ağrı vajinal doğum yapan annelerde daha çok görülmektedir. Bundan dolayı kadınlar yaşanan bu ağrılardan şikayetçilerdir.

İlginizi Çekebilir: Kadınların Cinsel Uyarılma Noktaları

Vajinal kuruluğa sebep olduğundan farklı ilaçlar ve kayganlaştırıcılar yardımı ile sezaryen sonrası cinsel ilişkiye hazır olabilirler.