Hamilelikte Rahim Açılması Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir

hamilelikte rahim açılması

Hamilelikte rahim açılmasının nasıl olduğu ve ne tür belirtiler verdiği özellikle gebeliğin son dönemine yaklaşan anne adaylarının çokça merak ettiği ve telaş ettiği konuların başında gelirken bu noktada rahim açılması tanımlamasının tam olarak belirtilmesi gerekmekte.

Gebelikte Rahim Açılması Ne Anlama Gelmektedir?

Gebelikte rahim açılması nedir sorusuna verilecek cevap, kadınların gebelik dönemi boyunca kapalı olan ve doğum anına doğru açılmaya başlayan rahimlerin doğumun başlaması ile beraber kasılmaların da bir sonucu gerçekleşen bu duruma rahim açılması denir.

İlginizi Çekebilir: Üçlü Tarama Testi Nedir

Rahmin tam olarak açılmasına kadar geçen zamana literatür de rahim açılması olarak ifade edilmektedir. Burada rahmin tam olarak açılması anlamında kullanılan tabir rahmin 10 cm kadar açılması olarak da ifade edilmekle beraber, doğumun başlamasının ardından bu sürenin ortalama olarak 6 ila 10 saat olarak gerçekleştiği de görülebilmektedir.

Hamilelikte Rahim Açılması Belirtileri

Hamilelikte rahim açılması belirtileri doğumun başlamasıyla beraber aynı olmakla birlikte genel anlamda anne adaylarının kasılmaları başladıktan kısa bir süre sonra sancıları ortaya çıktığından doğum da başlamış olur. Böylelikle ilk evre sona ermiş sayılır.

 

  • Yürümekte güçlük çekme
  • Şiddetli şekilde kaygı duyma
  • Karında şiddetli kasılma ve çekişme
  • Su akıntısı (su gelmesi)

hamilelikte rahim açılması belirtileri olarak belirtilebilir.

Rahim Açılması Nasıl Başlar?

Bebeğin doğumu başlatmasına hareketle bebeğin üretmiş olduğu hipofizer hormonu progesteron hormonunda düşüklük oluştururken bu düşüklük sonucunda ositosin hormonunun kasılmalara neden olduğu görülmektedir. Eş zamanlı bir şekilde uterustaki prostaglan hormonu çoğalarak kasılmaları arttırdığında mukoza tıkacı dışarıya atılarak halk arasında “suyun gelmesi” ismi verilen durum gerçekleşmektedir. Bu durum doğumun başlamış olduğu anlamına da gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bebeğin Kalp Atışı Duyulmuyor Sebebi Nedir

Gebelikte su akıntısı gebe olan kişinin durumuna göre doğumdan önceki 2 saat ile 2 gün arasında değişebilmektedir.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir

erken-dogum

Erken doğum bebeğin tahmini olarak belirlenen doğum tarihinden üç hafta öncesinde gerçekleşen doğumdur. Erken doğum “Preterm” belirtileri içerisinde belde olan sırt ağrısı en belirgin türüdür.

İlginizi Çekebilir: Doğum Yaklaşıyor

Erken doğum olan bebekler, özellikle de çok erken doğanlar, genellikle karmaşık bir tıbbi problemlere sahip durumdadır.B aşka bir deyişle, erken doğum, hamileliğin 37. haftasından daha önce meydana gelen doğum türüdür. Genellikle, prematüritenin komplikasyonları değişkenlik göstermektedir. Ancak bebeğin ne kadar erken doğar ise komplikasyon riski de o kadar yüksektir.

Erken Doğum Belirtileri

Genellikle bel kısmında olan sırt ağrısı. Bu sabit olmakla birlikte  gel gitlerde olabilir, ancak pozisyonları değiştirecek olursanız veya rahatlık için başka bir şey yapsanız bile kolay olmayacaktır.

Kasılmaların sık sık olması, her 10 dakikada bir gerçekleşmesi.

Karnınızın alt kısmından kramp veya adet benzeri krampların olması. Bunlar ishal ile birlikte gelebilecek gaz ağrıları gibi hissedebilmektedir.

Vajinal kanama (hafif kanama da dahil olmak üzere)

Vajina bölgeden sıvı sızması.

Vajina bölgesinde artan basınç.

Artan vajinal akıntı.

Erken doğum risk faktörleri nelerdir?

Erken doğuma neyin yada nelerin sebep olduğunu kesin olarak kimse bilmemektedir. Ancak sizi erken çalışmaya başlamaları için diğer kadınlardan daha fazla muhtemel yapan şeyler vardır. Bunlar risk faktörü olarak adlandırılır. Erken doğum için bir çok risk faktörü bulunmaktadır, ancak bu üç kişi etken doğum yaptırma olasılığını arttırmaktadır:

  • Geçmişte erken doğum yapmış iseniz.
  • Katları olan hamilelik(ikiz, üçüz ve daha fazlası).
  • Rahim ve rahim ağzı ile ilgili problemleriniz var ya da geçmişte problemleriniz varsa.

Diğer risk faktörleri ise sigara içmeyi ve doğum öncesi bakım görmemeyi içermektedir.

İlginizi Çekebilir: Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Tüm risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmak ve erken doğum riskini azaltmaya yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz ile ilgili doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Doğum Yaklaşıyor

Doğum Yaklaşıyor

Doğum yaklaşıyor peki anne adayları bunun için ne yapması gerekiyor. Her şeyden önce sitresiz ve sakin olmak en doğru tercih olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Hamilelik dönemiyle birlikte  önceden belirlenen aile planlamasına uygun doğum yapılacak hastanenin ikamet edilen eve mesafesi, rahatlığı, gelecek olan ziyaretçilerin ziyaret saati ve en önemlisi de bebekle annenin sağlığı için yapılacak olan şeyler o hastaneyi seçmek oldukça önemlidir. Bunların dışında farklı bir B planının olması da tercih edilmektedir. Oluşabilecek sıkıntılara karşı önlem olarak ikinci bir planın ve hastanenin ayarlanması uygun görülür.

Doğum Yaklaşıyor ve Doğum Çantasında Neler Bulundurulmalı

Doğum çantası, hastanede doğum öncesi,  doğum esnası ve doğum sonrası  işe yarayacak en önemli unsurdur. Sonuç olarak doğum yaklaşıyor ve o an ihtiyaç duyulabilecek şeyleri bulmakla zaman kaybetmemek için gereklidir. Doğum çantasında bulunması gereken eşyalar annenin ve bebeğin kıyafetleri, anne için terlik, çorap, atıştırmalık yiyecekler,  bebek battaniyesi, havlu, su, annenin kişisel bakımları için makyaj malzemeleri, fotoğraf makinesi ve bunun gibi önemli eşyalar yer almalıdır. Doğum öncesi  annenin rahatlaması için müzik dinlemek faydalı olabilir bu yüzden kulaklıkta isteğe göre tercih edilebilir.

Anne adaylarından daha çok baba adayları da doğum yaklaşıyor diye sakin kalamayıp telaşlanmaktadırlar. Baba adaylarının en büyük görevlerinden birisi de o an eşlerini sakinleştirmek ve onlara yanında olduklarını hissettirmeleridir.

İlginizi Çekebilir: Erken Doğum Nedir ve Ne Yapılması Gerekir

Çünkü hamilelik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı anne adayları kendilerini yalnız kalmış hissedebilirler. Kafalarında hep doğum anı canlanır. Bu da onları daha zor durumlara sevk eder.

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Doğumun süreci her anne adayını hem mutlu edici hem de zorlu bir süreçte tutar. Hamilelik sürecenin sonuna gelen anne adayları için doğum yaklaşmış olup ve doğum belirtileri yavaş yavaş görülmeye başlanır.

Doğumun başladığını nasıl anlarız ve belirtileri nelerdir?

Normal bir doğum gebelik süresinin 40. haftasında meydana gelmektedir. Doğum anı  yaklaştıkça doğumun başladığını gösteren belirtiler de yavaş yavaş kendini gösterir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Doktor kontrolü ve yapılan testlerle bu belirtiler normal karşılanır. Bazen bu hamilelik süresi daha erken olabilmektedir. Doğuma daha var diye düşünülmemelidir. Eğer anne adayı sezaryenle doğum yapacaksa bu 38. haftada yapılabilir.

Doğum anın başladığını gösteren belirtiler bel ağrıları ve doğumdan birkaç hafta öncesinden hafif kilo kaybının oluşmasıyla boy gösterir. Doğum yaklaştıkça anne adayında da rahatlama görülmektedir. Bebek ana rahminde pelvise doğru yol alarak yer değiştirdiği için diyafram bölümünden çekilir ve burada basınç azalır. Bu durumda kolay nefes alıp vermeyi sağlamaktadır. Ancak bu seferde idrar kesesine yaklaştığından sık sık tuvalet ihtiyacı duyulur. Doğumun başladığını gösteren belirtilerden birisi de nişanın gelmesidir.

Nişan doğacak olan bebeğin mikroplardan korunması için anne rahminde tıkaç görevi gören mukustur. Daha sonra da su gelmesi görülmektedir. Kasıklarda ve alt karında hissedilen şiddeti değişken olan ağrılar biraz daha artmaktadır. Bu vakitte rahim ağzında genişleme ve incelme görülür. Rahim ağzındaki genişleme 10 cm ise normal olarak görülür. Eğer 10 cm’den daha az ise doktora başvurulması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Dış Gebelik Nedir?

Eğer doğumun başladığını gösteren belirtiler yaşanmaya başlandıysa önceden belirlenmiş olan hastaneye bir an önce gidilmesi gerekir. Gerekirse hafif belirtilerin olduğu süreç halinde de gidip hastanede kontrol altında olmak uygun görülür.