Etiket erken doğum olmaması için neler yapılmalı

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir

erken-dogum

Erken doğum bebeğin tahmini olarak belirlenen doğum tarihinden üç hafta öncesinde gerçekleşen doğumdur. Erken doğum “Preterm” belirtileri içerisinde belde olan sırt ağrısı en belirgin türüdür.

İlginizi Çekebilir: Doğum Yaklaşıyor

Erken doğum olan bebekler, özellikle de çok erken doğanlar, genellikle karmaşık bir tıbbi problemlere sahip durumdadır.B aşka bir deyişle, erken doğum, hamileliğin 37. haftasından daha önce meydana gelen doğum türüdür. Genellikle, prematüritenin komplikasyonları değişkenlik göstermektedir. Ancak bebeğin ne kadar erken doğar ise komplikasyon riski de o kadar yüksektir.

Erken Doğum Belirtileri

Genellikle bel kısmında olan sırt ağrısı. Bu sabit olmakla birlikte  gel gitlerde olabilir, ancak pozisyonları değiştirecek olursanız veya rahatlık için başka bir şey yapsanız bile kolay olmayacaktır.

Kasılmaların sık sık olması, her 10 dakikada bir gerçekleşmesi.

Karnınızın alt kısmından kramp veya adet benzeri krampların olması. Bunlar ishal ile birlikte gelebilecek gaz ağrıları gibi hissedebilmektedir.

Vajinal kanama (hafif kanama da dahil olmak üzere)

Vajina bölgeden sıvı sızması.

Vajina bölgesinde artan basınç.

Artan vajinal akıntı.

Erken doğum risk faktörleri nelerdir?

Erken doğuma neyin yada nelerin sebep olduğunu kesin olarak kimse bilmemektedir. Ancak sizi erken çalışmaya başlamaları için diğer kadınlardan daha fazla muhtemel yapan şeyler vardır. Bunlar risk faktörü olarak adlandırılır. Erken doğum için bir çok risk faktörü bulunmaktadır, ancak bu üç kişi etken doğum yaptırma olasılığını arttırmaktadır:

  • Geçmişte erken doğum yapmış iseniz.
  • Katları olan hamilelik(ikiz, üçüz ve daha fazlası).
  • Rahim ve rahim ağzı ile ilgili problemleriniz var ya da geçmişte problemleriniz varsa.

Diğer risk faktörleri ise sigara içmeyi ve doğum öncesi bakım görmemeyi içermektedir.

İlginizi Çekebilir: Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Tüm risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmak ve erken doğum riskini azaltmaya yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz ile ilgili doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Erken Doğum Nedir ve Ne Yapılması Gerekir

erken doğum

Erken doğum hakkında bilinmesi gereken  hususları sizlerle paylaştık. 40 hafta olarak bilinen hamilelik süreci 20. Hafta ile 37. Hafta gerçekleşirse normal zamanında önce (preterm) doğum olarak isimlendirilir. Preterm olarak doğan bebeğe prematüre yani olgunlaşmamış denir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Güvenli Cinsel Birliktelik Nasıl Olmalı

Erken doğum olan bir bebek tam anlamıyla olgunlaşmadığından vücudundaki organlarda gelişmemiş demektir. Bu ileride bebeğe farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşacağının göstergesidir.

Erken Doğumu Tetikleyen Etkenler Nelerdir

Erken doğum sebeplerinin en önemlisi de annenin yakalandığı enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar cinsel yollarla da bulaşabilmektedir. Vücut hamilelik döneminde oldukça hassaslaşır ve özellikle bu konuda dikkat edilmelidir. Az kilolu olan anne adaylarında daha sık görülen bir durumdur.

Annenin 40 yaşından büyük olması, 18 yaşından küçük olması ya da daha önce  dörtten fazla bebek dünyaya getirmesi ve rahminde birden çok bebeği barındırması erken doğumu tetikleyen durumların başında gelir.

Erken Doğum Riski Taşıyan Durumlar Nelerdir?

Genetik bozukluğu da saptanmış bebeklerin oluşumu doğum süresini öne çekmektedir. Alkol ve sigara kullanan bir anne adayı hamileliğinin 6 ay öncesinde bu kötü alışkanlıklardan kurtulması gerekmektedir. Aksi halde erken doğum riski yaşanabilir. Tansiyon, diyabet gibi sağlık sıkıntıları da buna yol açan etkenlerdendir.

Erken doğumun önüne geçmek için gebelik döneminde önceden yapılan testler yoluyla bu risk öğrenilebilir ve gerekli tedbirler alınabilir. Gebelik döneminde sık sık doktor kontrolüne gidilmesi gerekli görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi

Sağlıklı gıdalarla beslenilmesi, bol bol su içilmesi, bedenen ve ruhen anne adayının yorulmaması, üzülmemesi, yorucu işlerden uzak kalması doğru olacaktır.