Etiket erken hamilelik belirtileri

3. Hafta Gebelik

3 haftalık gebelik

3. hafta gebelik nasıl anlaşılır? Hamilelik 3. haftada belli olur mu? Gebeliğin 3. haftasında neler yaşayacaksın? gibi birçok soru vardır mutlaka aklında. Bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Öncelikle aklını kurcalayan soru ile başlayalım. Hamilelik 3. haftada belli olur mu? Hamileliğin 3. haftasında değişim fark etmeyeceksin. Henüz yolun çok başındasın.  Çok az sayıda kadın hamileliğin 3. haftasında hamile olduğunun farkındadır. Henüz bir adet dönemin bile gecikmedi. Ancak planlı bir şekilde hamile kalmak istiyorsan ve düzenli olarak doktor kontrolüne gidiyorsan hamile olduğunu anlamak mümkün.

3 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

3. haftada sen hiçbir değişiklik fart etmezsin ancak hamileliğin en kritik dönemi bu hafta yaşanır. Öyle ki bu haftada döllenme gerçekleşir. Döllenme tahmin edeceğin gibi sperm ve yumurtanın birleşmesi olayıdır.

Bu haftadan itibaren 1 haftalık embriyoya sahipsin ancak içinde büyümekte olan embriyo henüz çok küçük. Hatta sadece bir grup hücre diyebilirim. Ancak bu hücrelerin sayısı her geçen gün çoğalmakta ve hızla büyümektedir. Gelişmekte olan bu hücre topuna zigot ismi verilir. Zigot hücrelerin bölünmesi esnasında rahim yolundan geçerek rahme ulaşır.

İlginizi Çekebilir: 1. Hafta Gebelik

Embriyonun büyüklüğü bir toplu iğne ucu kadardır. Öyle ki hücre grubu bir cenin ya da bebek görünümüne gelemez. Embriyonun ilk haftası bu hafta ve embriyo 0,150 mm’dir

3 Haftalık Gebelikte Annede Ne Gibi Değişimler Gerçekleşir?

Hamileliğin 3. haftasında Beta hCG değeri 5 ile 50 (mIU/L) aralığında değişir. 3. haftaya göre bu değer gayet normaldir. Yukarıdaki değerler arasındaki her sayının normal olduğunu unutma. Bu sayı anneden anneye göre farklılık gösterebilir.

3. hafta gebelik belirtileri:
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Kokulara karşı hassasiyet,
 • Ağızda metalik tat,
 • Aşerme veya tiksinme,
 • Aşırı uyku hali,
 • Sık idrara çıkma

Yukarıdaki belirtiler hamileliğin 1.ve 2. haftasında yaşanan erken hamilelik belirtileridir. Ancak bu belirtiler her anne adayında olmayabilir. Yukarıdaki belirtiler yanında 3 haftalık gebelik dönemi belirtileri arasında bazı kadınlarda hafif kramp ya da ağrı hissedilebilir. Bunun haricinde bazı anne adaylarında vajinal akıntılarda artış yaşanabilir.

3 Haftalık Gebelikte Görülen Semptomlar Nelerdir?

Hamilelikte İmplantasyon (Üstüne Görme)

Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi esnasında 5-10 gün kadar çamaşırda lekelenmeye benzer hafif kanamalar görülebilir. Döllenme sonrasında hücreler hızla çoğalır ve rahim içine doğru seyahat eder. Embriyo rahim içerisinde kendine uygun bir yer seçer. Embriyo, rahmin en üst kısmındaki arka duvara yerleşir. Bu yerleşme sırasında kılcal damarlar patlayabilir ve implantasyon/yerleşme kanaması/üstüne görme kanaması yaşanır.

Bu kanama kadınların %30’dan daha az bir kısmında görülür. Öyle ki gebeliğin 3. haftasında kanama şikayetinin sebebi bebeğin rahme tutunmasıdır.

Hamilelikte Kanama

3. hafta gebelik sırasında kanama her kadında endişeye sebebiyet verebilir ancak hamilelik döneminde kanama yaşanması her zaman endişe edilecek bir durum olmayabilir. Bazı araştırmalar her 5 kadından birinde ilk trimester döneminde kanama yaşandığını göstermektedir. Kanama yaşandığı zaman aklınıza “3 haftalık bebek düşer mi?” sorusu gelebilir. Ancak her kanaması olan kadının düşük yapmayacağını bilmeni isterim.

İmplantasyon döneminde kanama rahim yüzeyinde oluşur. Bu dönemde hamile olduğunu bilemeyebilirsin. Çünkü daha bir adet dönemi bile gecikmedi. O yüzden bu tarz bir durumda sadece adet döneminin başladığını düşünebilirsin.

Rahmin genişlediği esnada plasenta şekillenir ve damarlı bağlantılar oluşur. 3 haftalık gebelik döneminde kanama bu zamanda ortaya çıkabilir. Yorucu egzersizler ve cinsel ilişki de kanamaya sebep olabilir. Ancak bu durum hamilelik döneminde cisel ilişkinin zararlı olduğu anlamına gelmez. Kanama hamilelik döneminin farklı trimester dönemlerinde farklı nedenlerle gerçekleşebilir.

3 Haftalık Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

3 Haftalık Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Folat, folasin veya B9 vitamini olarak da adlandırılan folik asit, hamileliğin ilk aylarında beslenme düzeninde önemli bir yere sahiptir. Araştırmalar hamilelik sırasında folik asit kullanımının bebekte oluşabilecek nöral tüp kusurlarını önlemeye ya da azaltmaya yardımcı olacağını gösterir.

Bu kusurlardan bazıları spina bifida (omuriliği ve sinirleri açıkta bırakarak omurgada oluşan bir boşluk), anensefali(beynin ve omuriliğin doğuştan olmaması) ve ensefaloseldir (beynin kafatasında bir boşluğa doğru oluşturduğu çıkıntı).

Araştırmalar bakılırsa anne adaylarının hamilelik öncesinde ve hamileliğin ilk 13 haftasında günde 0,4 mg folik asit alması durumunda spina bifidanın büyük oranda önüne geçileceğine inanılıyor. Elbette ki buna karar verecek kişi hamileliğinin başından sonuna kadar seninle birlikte olan uzman bir hekimdir. Doktorun folik asit konusunda seni yönlendirecek ancak sen de folik asit içeren gıdaları tanısan fena olmaz. J

Bazı folik asit içeren gıdalar:
 • Kuşkonmaz,
 • Avokado,
 • Muz,
 • Siyah fasulye,
 • Brokoli,
 • Yumurta sarısı,
 • Turunçgiller,
 • Yeşil yapraklı sebzeler,
 • Yeşil fasulye,
 • Çilek,
 • Mercimek,
 • Bezelye,
 • Karaciğer,
 • Yoğurt

gibi gıdalar folik asit açısından zengin yiyeceklerdir.

Hamilelikte Egzersiz Yapılmalı Mı?

Birçok insanın yaşamı için önemli bir yere sahip olan egzersiz yaşamın önemli bir parçasıdır. Düzenli egzersiz yapmak bazı tıbbi sorunların ortaya çıkmasında engelleyici rol oynar. Kardiyovasküler hastalıklar, kemik erimesi, adet öncesi gerginlik sendromu (PMS), depresyon ve obezite bu durumların bazılarıdır.

Hamileler İçin Uygun Egzersizler;

 • Hızlı yürüme,
 • Yüzme,
 • Hamile pilatesi,
 • Hamile yogası

gibi egzersizler hamileliğe uygun egzersizler arasındadır. Ancak hamilelik esnasında daha yumuşak egzersizler yapmak istiyorsan hamile pilatesi ve yogası sana önerebileceğim egzersizlerdir.

İlginizi Çekebilir: 2. Hafta Gebelik

Hamilelik esnasında bir egzersiz programına başlamadan önce uzman bir doktora danışmayı ihmal etme. Hamilelikte yapılması gereken egzersizlere detaylı olarak sitemiz üzerinde yer verdik. Onlara da bakabilirsin.

Hamilelikte Aspirin Kullanımı

Hamilelik döneminde alınan birçok ilacın bebek üzerinde olumsuz etkisi vardır. Aspirin kanamayı artırabileceği için kullanımı konusunda dikkat edilmelidir. Ayrıca aspirin trombosit değerlerinde değişikliklere de sebep olabilir. Trombositler kanın pıhtılaşmasında etkilidir. Bu sebeple aspirin de dahil olmak üzere hamilelik sürecinde ilaç kullanımı konusunda uzman bir hekime danışmanızı şiddetle öneririz.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nelerdir

hamilelik belirtileri ilk hafta nelerdir

Hamilelik belirtilerinde ilk hafta görülen durumlardan birisi de mide bulantısıdır. Hamilelik belirtileri ilk hafta çoğu kadınlar hamile olduklarını adet döneminin gecikmesinden anlar.

İlginizi Çekebilir: Göğüslerim Çok Ağrıyor Hamile Olma İhtimalim Var mı

Ancak kadınların adet dönemine daha zaman varken hamile kalabilmesi mümkün görülmektedir. Böyle durumlarda farklı belirtilerle hamile kalındığı anlaşılabilir.

Hamilelik Belirtilerinde İlk Hafta Neler Yaşanır

Hamilelik belirtilerinin en önemli belirtisi kesinlikle mide bulantısıdır. Hamileliğin ilk haftalarında kadınlarda sıkça görülen kusmna, bulantı ve midede yanmalar meydana gelmektedir. Bunların dışında iştahın açılması da yine hamilelik göstergelerinden bir tanesidir.

Hamileliğin ilk haftasında yaşanan belirtileri ise şunlardır:
 • Regl döneminin gecikmesi,
 • Bireyin mide bulantısı hissetmesi ve kusmaların yaşanması,
 • Yemeklerin tatlarından, kokularından veya görüntülerinden tiksinmesi,
 • Bir anda herhangi bir yiyeceği aşermesi,
 • Yorgunluk ve halsizlik hissetmesi, sürekli bir uyku halinde olması,
 • Sıkca idrarını yapma isteği duyması,
 • Ağızda metalik bir tat hissetmesi,
 • Göğüslerinin görünüşünde ve dokusunda değişiklikler olması ve hassaslaşması,
 • Pelvik bölgesinde duyarlık hissi duyması,
 • Kokulara karşı bir duyarlılığının oluşması,
 • Duygusal değişimlerin yaşanması,
 • Koyu renkli akıntıların meydana gelmesi,
 • Göğüslerde hassasiyetliğin yaşanması.

Ancak bu belirtiler %100 hamilelik belirtileri değildir. Farklı birtakım rahatsızlıklar da bu şikayetlere yol açabilir. Bundan dolayı hamilelik testi de uygulanması gereklidir.

Hamilelik Testleri

Hamilelik testleri kan alma ve idrar yoluyla yapılmaktadır. Gebelik belirtilerine sahip olan kadınlar eczaneden hamilelik testi alabilir ve bu testi evlerine kolayca uygulayabilirler. Evde uygulanan bu gebelik testi idrar yoluyla yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kan testiyle de gebelik anlaşılabilir.

Şayet hastaneye gebelik şüphesiyle gidilmiş ise kan testi yapılır. Bu kan testinin sonucuna göre de gebe olup olunmadığı anlaşılmaktadır.

Hangi Durumlarda Doktora Gidilmeli?

Gebelik belirtileri ne zaman başlar sorusuna cevabı gebeliğin ilk haftasından itibaren olacaktır. Ancak her kadında aynı şekilde belirtiler olmayabilir. Bazı kadınlar birkaç hafta geçmesine rağmen gebe kaldıklarını anlamayabilir.

Ancak gebelik belirtilerine sahip olduğunu düşünen birey ilk önce gebelik testine başvurmalıdır. Bu test evde de uygulanabilir. Gebe olduğu anlaşılan bireyler mutlaka doktora başvurmalıdır. Böylelikle bebeğin sağlığına ilişkin detaylı bir kontrol yapılabilir ve annenin uyması gerekenler hakkında bilgi sağlanır.

Hamilelik Haftası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hamilelik haftası hesaplamasına göre; birey hamileliğinin ilk iki haftasında gebe sayılmaz. Aksine bu dönem gebeliğe hazırlık dönemi olarak isimlendirilen bir dönemdir. Anne adayının gebeliğinin ilk haftası ise; son regl döneminin başlangıcı referans alınarak hesaplanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtisi Olmadan Hamile Olunur mu

40 haftalık gebelik döneminin başlangıcı bireyin son regl döneminin başlangıcına denk gelir. Ancak kişinin gebeliğinin ilk 2 haftasında hamile sayılmamasının nedeni ise esas hamile kalmanın, son adet kanamasının başlangıcının üzerinden 2 hafta geçtikten sonra olmasıdır.