Etiket geleneksel hamilelik belirtileri

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtilerinin başlama zamanı her gebede farklılık gösteren bir süreçtir. Fakat genel olarak bakmak gerekir ise ilk 4 hafta ile 8 hafta arasında gebelik belirtileri gözlenmeye başlanır.

İlginizi Çekebilir: Bilinmeyen Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bu süreçte yaşanan hamilelik belirtilerini aşağıda listeledik:

 1. Göğüs uçlarının renginin koyulaşması ve göğüs bölgesindeki damarlarda belirginleşmeyle birlikte göğüslerde ağrı ve hassaslık oluşur.
 2. Regl gecikmesi bir gebelik belirtisidir.
 3. Genellikle sabah uyanıldığında yaşanan mide bulantısı ve vücuttaki hormon dengesinin değişmesi buna neden olmaktadır.
 4. Duygusallıkta daha hassas olma, en küçük olaylara bile hemen ağlama, bir anda sinirlenebilme gibi belirtiler oluşabilir.
 5. Rahmin oluşturduğu baskının kan pompalanmasını sınırlaması sebebiyle baş dönmesinin yaşanması.
 6. Her gebe kalan bireyde görülmese de çoğu hamilede, gebeliğin özellikle ilk 3 ayında görülen aş ermeler.
 7. Küçük kanamaların meydana gelebilir.
 8. Bebeğe hazırlık için rahim genişlerken çeşitli kramplar yaşanabilir.
 9. Bu süreçte vücut özellikle daha çok sıvı ürettiği için sık sık tuvalet ihtiyacı doğmaktadır.
 10. Rahimde büyümekte olan cenin de oksijene ihtiyaç duyacağından bu dönemde annenin oksijen ihtiyacı artar ve haliyle nefes darlığı yaşayabilmektedir.

 

Hamilelik Hesaplaması Nasıl Yapılmalıdır?

Gebelik hesaplaması bireyin adet takvimine göre yapılması gereken bir hesaplama aracıdır. Adet gecikmesini baz alınarak gebeliğin hangi döneminde olduğunun ve hangi belirtileri yaşayacağının hesabı kolaylıkla yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nelerdir

Yukarıda sıralanan belirtileri yaşıyorsanız hemen Hamilelik Hesaplama aracımızı kullanarak ne kadar süredir hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Listede yer alan belirtileri yaşıyor gerekli hesaplamalar ve testleri de yaptınız yüzde yüz hamile olduğunuzu biliyorsanız tebrikler artık sizde bebek sahibi olacaksınız.

Bilinmeyen Hamilelik Belirtileri Nelerdir

bilinmeyen hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik belirtileri genel anlamda aynı türde olmakta ve herkes tarafından bilinmektedir. Ancak alışılmışın dışında olan, hatta farkına bile varamadığımız hamilelik belirtileri bulunmaktadır. Geleneksel gebelik belirtilerinden farklı olarak, kendisini gösterebilmekte olan enteresan gebelik belirtileri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Klasik Olarak Bilinen Hamilelik Belirtileri

Bilinen gebelik belirtileri, herkes tarafından neredeyse ezberlenmiş olan durumlardır. Klasik gebelik belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Adet dönenimin gecikmesi,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Koku hassasiyetinin çoğalması,
 • Baş dönmesi,
 • Kendini yorgunluk ve halsiz hissetme,
 • Göğüslerde büyüme ve hassaslaşma,
 • Akıntı,
 • Bayılma,
 • Vücut sıcaklığının değişmesi,
 • İştahın artması,
 • Kasık bölgesinde ağrı ve şişkinlik oluşması,
 • Bir anda herşeye aşermek,
 • Yiyeceklerin kokusundan ve tadından tiksinmek,
 • Sürekli tuvalete ihtiyacı duyma,
 • Cinsel isteğin artması,
 • Ruh hali ve duygularda değişik durumlar yaşama,
 • Kabızlık,
 • Midede yanma oluşumu,
 • Bel ağrısı,
 • Hafif kanama oluşumu,
 • İdrar renginin değişmesi.

bilinmeyen hamilelik belirtileri

Bilinmeyen Hamilelik Belirtileri

Bilinmeyen hamilelik belirtileri isminden de anlaşılacağı üzereçoğu zaman anne adayları tarafından anlaşılamamaktadır. Alışılmışın dışında olan, farklı gebelik belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Burnun tıkanıklığı ve sürekli akması,
 • Sürekli terleme,
 • Tükürük salgısının artması,
 • Göğüs uçlarının genişleyerek koyu bir renge bürünmesi,
 • Ayaklarda şişme ve ayakkabıların olmaması,
 • Karmakarışık rüyalar görmek,
 • Sürekli uyku ihtiyacının artması ve uyku halinde olmak,
 • Sık sık tuvalet ihtiyacı duymak,
 • Köpek ve kedi gibi evcil hayvanların normalden daha ilgili davranmaya başlanması,
 • Ciltte renk eşitsizliklerinin olması,
 • Midede ekşime ve yanma,
 • Sürekli gaz kaçırmak.
İlginizi Çekebilir: Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Bu belirtiler tek başına gebeliği kesin habercisi olmasa da birkaç tanesinin bir arada olması, gebelik ihtimalini yükseltmektedir.

Hamilelik Belirtisi Olmadan Hamile Olunur mu

hamilelik

Hamilelik belirtileri olmadan Hamile Olunur mu? Bu önemli sorulardan birine daha geniş çaplı olarak inceleyelim. Evet tüm kadınlar hamile kalmak istediğinde hamilelik belirtisi ararlar. Peki ya hamilelik belirtileri herkeste aynı olmuyor ise ne yapmalı? İllaki bu belirtiler yaşanmalı mı? Hamilelik belirtileri olmadan hamile olan var mıdır? Merak edilenlerin hepsi hem tecrübeli hem de araştırmalarımız sonucu ile birlikte sizlerle en doğru şekilde aktaracağız.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Elbette ki hep dediğimiz gibi hamileliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Ama kadınlar bazen adet günleri gelmeden erken hamilelik belirtileri ararlar kendinde ya da bu belirtileri psikolojik olarak bile hissettiklerini söylerler. Belki de gerçekten psikolojiktir ama bazen ise hamileliğin başladığı zamanlarda da nadiren gebelik belirtilerinden bazıları görülmektedir. Ama bu demek değildir ki her hamile olan kadında illa ki belirtiler olacak. Tabii ki belirtiler yaşanılmadan da hamile olanlar vardır. Yani dediğimiz gibi ilk belirti adet gününüzün gecikmesidir ama bazen ise kanama görüp hamile olduğunu düşünen kadınlar vardır.

Gebelik Belirtileri Olmadan Hamilelik Nasıl Oluşur

Erken hamilelik belirtileri her kadında olmayabilir kimi hamile olan kadın da bütün belirtileri doğuma kadar yaşayabilmektedir. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Ama şunu da biliyoruz ki bazı kadınlarda özellikle düzensiz adet gören pko hastalığı nedeniyle hamile kaldığını 2 ay sonrasında anlayabiliyorlar. Bazı kadınlar süre adet görmediğinden dolayı gebe kaldığından haberdar olmayabiliyor. Hanımlar demek istediğimiz ilk hamilelik belirtilerini yaşamadan bir hamilelik sürecini tamamlayabilirsiniz de. Özellikle İlk 3 ay belirtilerde mide bulantısı sıkça olmaktadır. Buna eşlik eden sabah kusmaları baş dönmeleri kasık ağrıları gibi belirtiler de görülmektedir. Şunu da belirtmeliyiz ki gebelik belirtileri bu saydıklarımız yani genelde adet gecikmesinden 2. İle 3. hafta sonrasında başlayabilir.

Bebek sahibi olmak isteyenlerde bazı insanlarda ümitsizlik hissini geliştirebiliyor. Ama burada yapmanız gereken asıl sorunun ne olduğunu takip etmek ve buna uygun tedavi yöntemlerini izlemek gerekir. Tabii bu evli çiftlerde korunmasız ilişkiden 2 seneye kadar normal sayılır sonrasında ise gebelik olmuyor ise sorunun araştırılması gerekir.

İlk olarak özellikle hormonların vücutta aniden yükselmeye bağlı olarak alışmadığınız bir durumu yaşadığınız için yorgunluk uyku hali baş ağrısı gibi değişik durumlar yaşanabilmektedir. Eğer hamilelik düşünüyor ve korunmuyor ise mutlaka kullanacağınız ilaçlara dikkat edin. Sakın bir baş ağrısından ne olur diye düşünmeyin. Özellikle gebe kalmak isteyenler için adet kanaması öncesi veya adet zamanında gelen bir kanama hayalleriniz alt üst edebilir ama bu kanama bazen bir yerleşme kanaması da olabilir unutmayın. Tabii ki adet kanamasından farksızdır neden mi? Miktarı daha az, adet zamanından daha kısa olan ve rengi de daha açık pembe gibi olabilmektedir. Size tavsiyemiz evde idrar testi yaparsanız adet gecikmesini bekleyerek birkaç gün geçmesini beklemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Göğüslerim Çok Ağrıyor Hamile Olma İhtimalim Var mı

Çünkü beta hcg hormonu olan hamilelik hormonu kandan hemen sonra idrara geçecektir dolayısıyla piyasadaki basit testler de idrarınızdaki hcg hormonunu ölçerken daha zayıf kalacaktır. Ayrıca piyasada adet gününüze daha 6 gün varken yüzde 76 doğruluk oranıyla ölçüm yapan erken gebelik testleri vardır. Bu testler sizin için belki biraz daha net olacaktır. Adetinize 5 gün kalaysa yüzde 96 şansınız olduğu da kanıtlanmış bir durumdur.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

hamilelik-belirtileri

Hamilelik belirtileri nasıl anlaşılır. Hamile kalmak ve çocuk yapmayı uzun süredir  düşünen  kadınlar için hamile olup olmadıklarını öğrenmek heyecanlı bir durumdur. Hamileliğin en bilinen belirtisi bir regl dönemini kaçırmanız veya  reglin bir yada iki hafta gecikme sürecidir.

İlginizi Çekebilir: Dış Gebelik Nedir?

Adet dönemlerinizi takip etmiyor ya da sık sık değişikenlik  gösteriyor ise ne zaman regl dönemine gireceğinizi tahmin edemiyorsanız. Böyle bir durumda erken hamilelik belirtilerini izleyebilirsiniz, fakat her hamile kadında aynı belirtileri göstermez. Hamile olduğunuzu kesin bir şekilde öğrenmek için hamilelik testi yapabilirsiniz.

Adet Belirtisi Nasıl Anlaşılır?

Düzenli olarak bir adet takviminiz var ise ve zamanı geldiğinde adet olamadıysanız hamilelik testi yapabilirsiniz. Gecikmiş olan adet hamilelik belirtilerinin göstergesidir.

Adetleriniz normal zamanda düzensiz ve bir önceki adetinizin tarihini hatırlamıyor iseniz,  gecikmiş olduğundan çok emin olmayın. Böyle durumlarda bulantı, sık idrara çıkma veya göğüslerinizde bir hassasiyet olup olmadığına bakın.

Kişiden kişiye göre değişkenlik gösterecek  hamilelik belirtileri şunlardır:

Hassas Göğüsler ve Karıncalanma

Adet olmadan önce göğüslerinizde hissettiğiniz ağrının daha fazlasını hissedersiniz; bu durum gebelik belirtileri arasında gösterilebilir. Hamilelik hormonları ile birlikte göğüslerde kan akışı artar ve meme uçlarında karıncalanmalar oluşur. Karıncalanma da hamileliğin ilk belirtisi sebebidir. Bazı kadınlarda döllenmeden sonraki ilk hafta bu his yaşanmakta ve hamilelik ilerledikçe bu his artabilmektedir.

Hamileliğin 6. haftasında göğüsleriniz  daha hassas hale gelir. Göğüsleriniz genişler ve şişer. Hatta mavimsi damarları da fark edebilirsiniz. Gebelikteki  hormonal değişiklere alıştıktan sonra bu hassasiyet zamanla kaybolur.

Meme Başlarında Koyulaşma

Göğüslerinizdeki hassasiyetin dışında uçlarında koyulaşma da görülebilir. Meme uçlarını çevreleyen dairesel bölgeler (areolalar) genellikle hamileliğin 8. Haftası ile birlikte koyulaşabilir.

Sık Sık İdrar Yapma

Sık sık tuvalete mi gidiyorsunuz? Hamileliğin ilk evresinde (genellikle döllenmeden 2-3 hafta sonra) çok sık olarak idrara gitme isteği olur. Hormonlardaki bu değişimler idrar miktarı artışının sebebidir. Ayrıca bu evrede vücudunuz daha fazla kan hacmine sahiptir ve hamile iken böbreklerin verimliliği daha da artar. Böylece vücutta atık maddelerden daha hızlı kurtulma hissi uyanır.

Sık idrar yapmanızın bir diğer nedeni ise; genişleyen rahimdir. Rahminiz idrar torbanıza baskı uygular ve idrarın tutulduğu hacim daraltır. İdrara çıkarken ağrı ve yanma hissi var ise idrar yolu enfeksiyonuna rastlanabilir.

Hafif Kanamalar

Kadınların bazılarında hormon artışıyla birlikte hafif vajinal kanamalar görülebilir. İç çamaşırınızda hafif pembe yada kahverengi olarak görünen bu kanamalar ile birlikte hafif kramplar da olabilir. Bu kanamaların hamileliğin erken döneminde olduğu düşünülmektedir.

Bulantı

Gebeliğin ilk 3 ayında kusmalar ve bulantı sıkça yaşanabilir. Bazı kadınlar da 3 aydan sonra da bulantı devam edebilir.

Halsizlik

Her kadının hamilelik döneminde karşılaşmadığı halsizlik; çoğu kadınlarda genellikle günün erken saatlerinde kusmalar ile erken dönemde sıklıkla görülür. Gebeliğin 4. haftasında da yaşanabilen halsizlik genel olarak 6. haftada başlar.

Şişkinlik

Kendinizi balon gibi mi olmuş hissediyorsunuz? Şişkinlik hissi hamileliğin çok erken dönemlerinde başlayabilmektedir. Bu şişkinliğin sorumlusu hormonal değişikliklerdir.

Vücut Sıcaklığının Yükselmesi

Vücut sıcaklığınız hamile olmadan önceki sıcaklığınızdan 1 derece daha fazladır ve bu hamilelik süresince yüksek derecede devam eder.

Koku Hassasiyeti ve Aşermeler

Hamilelik boyunca yemek veya başka kokulara karşı aşırı hassaslaşma olabilir. Hatta çokca sevdiğiniz yiyeceklerin kokusuna dahi  tahammül edemez hale gelebilirsiniz. Hamilelikte görülen belirtilerden aşermeyle sıkça karşılaşılmaktadır.

Aşerirken bazı yiyecekleri çok ister bazılarını ise hiç istemeyebilirsiniz. Bazı kadınlarda aşermeler adet gecikmesinden önce olabilir. Bazı kadınların ağzında metalik bir tat olabilmektedir.

Hamilelik Testi İki Çizgiyse…

Yukarıda bahsettiğimiz tüm belirtiler veya birkaçı; hamilelik heyecanı yaşamanız için yeterli olmaktadır; ancak yine de hamilelikte kesin sonuç almak için hamilelik testi gerekir. Adet gecikmesinden sonra bir gün beklerseniz, evde yapılan hamilelik testi ile güvenli bir sonuç alınabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Regl Görmeyen Bir Kadın Hamile Kalır mı?

Test yapılan çubukta 2 tane renkli çizgi görürseniz hayırlı olsun bu hamile olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu yaşanan belirtiler ve hamilelik testi sonrası yine de en net sonucu verecek kişi jinekolog olacaktır. Şüpheler ve testin hemen ardından mutlaka bir jinekoloğa başvurmanızda fayda olacaktır.