Etiket hafta hafta gebelik

1. Hafta Gebelik

1 Hafta Gebelik

Merhaba diyerek başlayalım cümlemize. Hayatının en heyecan verici süreçlerinden bir tanesi elbette gebelik dönemi. Bu yazıyı okuduğuna göre öncelikle hamileliğin “hayırlı olsun” diyelim. Haftalar geçtikçe vücudunda birtakım değişikliklerin olacağını söyleyelim. Hatta muhtemelen şu anda hamile gibi hissetmeye başlamışsındır bile. Peki 1 haftalık gebelik belli olur mu? 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır? 7 günde hamilelik belirtileri nelerdir? gibi soruların cevabını sizin için araştırdık.

Önünde 40 haftalık bir süreç var ki paha biçilemez bir süreç. Bebeğin gün geçtikçe büyüyecek ve bunu en çok sen hissedeceksin. Her hafta senin için çok değerli olacak. Biz de senin için değerli olan bu süreçte seninle birlikte olmak istedik ve hafta hafta gebelik bölümünü oluşturduk. Bunu da 1. hafta gebelik süreci ile başladık.

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeni senin kadar biz de istiyoruz ve senin için tüm iyi dileklerimizi sunuyoruz. Ancak hamilelik döneminde bilmen gereken “trimester” dönemleri vardır ki bu kelime özetle hamilelik sürecinin tamamını oluşturuyor diyebiliriz.

Trimester Nedir?

9 aylık hamilelik sürecinin her bir 3 aylık dönemine trimester ismi verilir. Yani bir hamilelik döneminde 3 trimester dönemi vardır. İlk 3 aylık süreç 1. Trimester, 4,5 ve 6. ayları kapsayan süreç 2. Trimester, 7,8 ve 9. ayların bulunduğu dönem ise 3. Trimester olarak isimlendirilir. Kısacası hamilelik döneminde 3 kırılma noktası vardır ki bunlara trimester adı verilir.

Birinci trimester (ilk 3 aylık dönem): Bu dönemde hamileliğin erken dönem semptomları oluşur ve onlarla başa çıkmaya çalışırsın. Bebeğinin organları bu dönemde yavaş yavaş oluşmaya başlayacak.

İlginizi Çekebilir:Hamilelikte Kramp Neden Olur, Nasıl Geçer

İkinci trimester (ikinci 3 aylık dönem): Bu dönemde erken dönem şikayetlerin azalacak ve hamileliğe alışacaksın. Aslında en sorunsuz geçireceğin trimester dönemi de diyebilirim bu döneme. Bebeğin müthiş bir hızla büyümeye başlayacak.

Üçüncü trimester (son 3 aylık dönem): Rahat geçirdiğin ikinci trimester döneminden sonra tekrar sıkıntılar başlayacak. Doğumun yaklaştığı ve buna bağlı olarak endişeler hissedebileceğin bir dönemdir. Bununla beraber bebeğini kucağına alma isteğinin tavan yaptığı bir dönemdir. Tebrikler, artık dünyanın en güzel annesisin. J

Unutmadan söyleyelim, gebelik trimesterı arasındaki geçişlerde oldukça belirgin değişimler yaşanabilir. Ayrıca hamilelik haftalarında hem annede hem de bebekte birtakım değişiklikler ve gelişmeler yaşanabilir.

İlginiz Çekebilir: Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları Nelerdir

Hamilelik sürecinin gerek başlangıcında gerek hamilelik dönemi içerisinde sürekli olarak uzman bir hekim kontrolünde olmanızı öneririz. Uzman bir hekimden hamilelik süreci hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Hazırsan hamilelik sürecine birlikte başlıyoruz, biz gebelik dönemini hafta hafta anlattık ve buna 1. hafta gebelik dönemi ile başladık. Ama bizi bir hafta bekletme, her gün gel olur mu ?

Kaç Haftalık Gebeyim

kaç haftalık gebeyim

Kaç haftalık gebe olduğunuzu biliyor olmanız bebeğin doğuma kadar olan süreçteki kontrolü ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi oldukça önemlidir.Kaç haftalık gebeyim diye merak ediyor ve nasıl hesaplayacağınızı bilmiyorsanız gelin hep birlikte inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtisi Olmadan Hamile Olunur mu

Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra bebeğin kaç haftalık olduğunu da öğrenmek gerekir. Böylece haftaları doğru bir şekilde hesaplayabilir ve normal şartlara göre ne zaman doğum yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Bebeğin boy ve kilo gibi olgularını takip etmek için doktorunuzun da kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmesi önemli olacaktır.

Gebeliğin kaç haftalık olduğunun belirlenemediği durumlarda ise gebelik ilerlediğinde meydana gelebilecek risklerin erkenden tanısı da belirlenememektedir. Bu gibi sıkıntılar bebeğin erken doğumuna, suyun gelmesine, doğumun gününün geçmesine, bebeğin gelişiminin geride olmasına sebep olabilmektedir. Gebelikte bir sıkıntı yaşandığı durumda hamileliğin devamı ya da sonlandırılması gibi konularda da bebeğin kaç haftalık olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Bunun dışında bebeğin gelişimi de haftalara göre takip edilmesi gerekmektedir  ve normal doğum ya da  sezaryenle yapılacak doğumların tarihi de kaç haftalık gebeyim sorunuza cevap niteliğinde olacaktır.

Kaç Haftalık Gebeyim Sorunuza Cevap Veren Yöntemler

Hamileliğin haftasını belirlemek için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Ultrasonda bebeğin gelişimine ve kafa çapına bakılarak kaç haftalık olduğu hesaplanabilir. Ancak bu yöntemde bebek ne kadar küçük ise o kadar iyi sonuç alınabilmektedir. Son adet tarihinin ilk gününden itibaren sayılarak da gebelik haftası bulunabilmektedir. Bu şekilde genel olarak doğru sonuç bulunuyor olsa da bazen yanlış hesaplamalara yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Doğum Yaklaşıyor

Yumurtlama tarihi yöntemi de yumurtlama tedavisi olan kadınlarda yapılmaktadır. Yumurtlama dönemine iki hafta eklenip gebelik haftası tespit edilebilmektedir. Tüp bebek tedavisi gören kadınlarda zaten embriyonun anne karnına yerleştirildiği gün kesin olarak bilinmektedir.