Etiket hamilelikte cinsel pozisyon nasıl olmalı

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Dönemsel Değişiklikleri Nelerdir

hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişkinizde elbette ki dönemsel değişiklikler olacaktır. Gebelik süresi boyunca tabii ki cinsellikte bir farklılık olmaktadır. Sosyokültürel seviyeden tamamiyle bağımsız olarak zaten çiftlerin yüzde 15’i, hamilelik dönemide cinsel ilişki yaşanabileceğini bilmiyor.

İlginizi Çekebilir: Kadınların Cinsel Uyarılma Noktaları

Bundan dolayı bu çiftler cinsel ilişkiyi çoktan bırakmış olacaklardır. Bunun dışında çiftler hamilelik süresince belli sebeplerle cinsel ilişkilerini %50 oranında da azaltmaktadırlar. Bu sorunların en başında fiziksel şikayetler gelmekte. Anne adaylarının %80’i fiziksel şikayetleri sebebiyle cinsel aktivitelerinden uzak durmaktadırlar.

Bunlardan birisi de anne adayının ağrılarının olabilmesidir. Anne ve baba adayı olan her iki bireyide de bebeğe zarar verebilme korkusu vardır. Kadınları neredeyse % 60’a yakını bu şekilde cinsel ilişkiden uzak durarak, bebeklerini koruma refleksi geliştirirler. Oysa ki bu çok doğru bir davranış değildir. Cinsel ilişkide bebeğe zarar vermek neredeyse imkansızdır.

Son olarak da çeşitli hormonal değişiklikler sebebiyle  gebe olan anne adayında cinsel ilişkiye girme isteğinde bir azalma meydana gelir.  Yüzde 30 oranında kadınlar için cinsel istekte bir azalma olabilmektedir. Dönemsel olarak değerlendirildiğinde gebeliğin ilk dönem, yani ilk 3 ayda zaten annelerde çok ciddi bir vücutsal değişiklik olmaktadır. Bu vücutsal değişiklik durumuda annenin adaptasyon olma süreci gerekiyor. Hamile olan anne adayında bulantılar ve kusmlar oluşuyor, kendini çok daha yorgun hissediyor. Yorgun ve bulantısı olan bir annenin hamilelikte cinsel ilişkiye girmeyi düşünmesi zaten hayal bile edilemez.

Hamilelikte Cinsel İlişki Hangi Dönem Daha Çok Gerçekleşir

Bu durumlara karşı çiftler dilerlerse cinsel aktivite yapabilirler.  Ardından balayı dönemi geliyor. Yani gebeliğin 3. ayı ile 6. aylarıdır. Bu dönemde kadınların genital bölgelerine  giden kanda bir artış olmakta. Genital bölgeleri şişiyor ve uyarılmaları da artmaktadır. 3. ay ve 6. aylarda hamileliğin özellikle cinsel ilişkiye girme hevesinin arttığını ve daha sık cinsel ilişki yaşarlar. Bu dönemde daha sık ve daha mutlu olan bir beraberliğe rastlanır. Son üç aylık dönemde ise artık anne adayının karnı gittikçe büyüyerek belirginleşir ve bu dönemde ağrıları da biraz daha fazla olur.

İlginizi Çekebilir: Rahim Ağzı Kanseri Olan Hamile Kalabilir Mi

Bu döneme gelindiğinde  tekrar cinsel ilişkiye girmenin azaldığı görülmektedir. Yani cinsel aktivite, hamileliğin 1. Ayı ile  9. ayları arasında farklılık gösterir ve bu dönemde olan cinsel birliktelikler de hep aynı olması beklenemez.

 Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi

 Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi

Hamilelikte cinsel ilişkiler çiftlerin en büyük endişelerinden birisidir. Erken doğum ve düşüğe sebep olur mu? Bebeğe zarar verecek mi korkularını yaşarlar.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Güvenli Cinsel Birliktelik Nasıl Olmalı

Bebek, anne karnındayken birden çok koruyucu katmanlarla  su dolu bir torbanın içerisinde bulunmaktadır. Torbanın çevresinde kaslardan oluşan bir koruyucu zar yer almaktadır.

Onunda arkasında annenin karnı vardır. Dolayısıyla da çiftlerin cinsel ilişkiye girmeleri bebeğe fiziksel olarak zarar vermesi kesinlikle mümkün değildir. Bu durumda acaba cinsel ilişki yaşandığında erken doğuma veya düşüğe neden olunur mu? Sorusu hepimizin aklına takılmakta.

Hamilelikte Cinsel Beraberlik Erken Doğuma Neden Olur mu?

Tüm çalışmalar gösteriyor ki; eğer anne adayı daha önce bir düşük yapmamışsa cinsel beraberlik, düşüğe neden olmamaktadır. Erken doğum hakkındaki bilgilerimiz ise biraz daha bulanık. Büyük çalışmalar, hamilelikte cinsel beraberliğin erken doğuma neden olmadığını işaret etmektedir.

Elbette  ki cinsel birliktelik, beraberinde özellikle memelerin uyarılması ya da  erkeğin boşaldığında menisinin içindeki çeşitli kimyasal maddeler sebebiyle anne rahminde kasılmaya neden olabilir. Ancak  bu kasılmalar, genelde 1 dakika veya 2 dakika sürüp geçen ve tamamen iyi huylu ve erken doğuma neden olmayan bir kasılma türüdür.

İlginizi Çekebilir:  Suda Doğum Nedir ve nasıl Yapılır?

Eğer doğum zamanı yaklaştıysa ve cinsel aktiviteler devam ediyorsa  yani artık zaten doğum anı geldiyse, cinsel aktivite doğumun gerçekleşmesini tetikleyebilir. Hatta bazı zamanlarda 36. hafta ile 40. haftasını tamamlamış bebeklerde normal doğumu tetiklemek için cinsel ilişkileri öneren uzman doktorlar vardır.

Hamilelikte Güvenli Cinsel Birliktelik Nasıl Olmalı

Hamilelikte Güvenli Cinsel Birliktelik Nasıl Olmalı

Hamilelikte güvenli cinsel ilişki dediğimizde iki ayrı ciddi durum düşünülmelidir;

Birincisi Hangi pozisyonun hamile için daha güvenli olduğudur.

İkincisi ise cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.

Cinsel ilişkiye girildiğinde o yolla bulaşan hastalıklar açısından, özellikle de  hamilelik döneminde oral seksi kesinlikle önerilmemektedir.

İlginizi Çekebilir: Suda Doğum Nedir ve nasıl Yapılır?

Bunun sebebi; çoğunlukla ağız çevresine yer alan uçuk mikropları, bu yolla gebe olan kadına geçebilir ve doğacak bebekte de ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bunun dışında eğer partneriniz ile tek eşli bir beraberliğiniz yoksa, mutlaka kondom yani prezervatif yöntemlerini unutmamalıyız.

Güvenli pozisyon denince de iki ayrı konu önem kazanmaktadır. Gebe olan anne karnının belirginleştikçe bir kitle etkisi vardır ve anne karnına bastırmamak oldukça önemlidir. Bundan dolayı annenin karnına basınç uygulamayacak yöntemleri kullanmak çok çok önemlidir. Bu yüzden de  misyoner pozisyonu olarak bilinen yani klasik sevişme pozisyonundan uzak durulması gerekir. Genelde anne adayının üstte olduğu pozisyonları tercih ediliyor ki anne hem penisin vajina giriş derinliğini kendisi ayarlayabilmekte hem de annenin karnı herhangi bir basınca maruz kalmamaktadır.

Hamilelikte Cinsel Birliktelik Yaşanırken Hangi Pozisyon Tercih Edilmelidir?

Anne adayları hamilelikte genelde derin girişlerden mutsuz kalmaktadırlar. Çünkü rahmi ittiği için sancıya ve ağrıya, bazen de kasılmalara sebep olmaktadır. Bundan dolayı kaşık pozisyonu olarak bilinen, kadının önde erkeğin arkada olduğu, arkadan yan yatıp sarıldığı pozisyonda cinsel birleşme hamileler için en ideal pozisyon olarak görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Böylece anne adayı hem karnını yana yatırdığı için rahatlık duyar ve basınçtan uzak kalır, hem de bacaklarıyla da penisin vajina giriş derinliğini kendi isteğine göre ayarlayabildiği için herhangi bir ağrı ya da sızı duymaz.