Etiket hamilelikte nefes darlığı panik atak

Hamilelikte Panik Atak Belirtileri

gebelikte panik atak belirtileri

Panik atak gerçek bir tehlike ya da görünürde belirgin bir sebep olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtiler ile kendini gösteren yoğun korku durumudur. Birey kalp krizi geçirdiğini hatta öleceğini dahi düşünebilir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Panik Atak ve Tedavisi

Birçok insan hayatları boyunca birkaç defa mutlaka panik atak geçirebilmektedir. Ancak panik ataklar sık sık tekrarlanmakta ise panik bozukluğu olabilir.

Panik Atak Belirtileri

 • Kalbin hızlı hızlı atması,
 • Duygusuzluk, hissizlik, uyuşma modu,
 • Aşırı dozda terleme,
 • Nefes alışverişlerinde problem yaşama,
 • Kan basıncının yükselmesi,

Yukarıda belirtilen durumlar panik atak belirtileridir, bu gibi atakları geçiriyor ve önlem alınmıyorsa büyük sıkıntılar doğurabilir.

panik atak

Hamilelikte Panik Atak Tedavisi İçin Tavsiyeler

Nefes Egzersizleri

Ellerimizi karnımızın üzerine koyarak, gözlerimizi kapatalım ve yavaş yavaş derin nefesler alalım. Nefes alırken, mide kaslarımızın daraldığını ve ardından gevşediğini hissedeceğiz. Derin nefes alma, sakinleşmemize ve normale dönmemize yardımcı olacaktır. Hatta panik atakla mücadele eden bir hamileyseniz, yoga egzersizleri yapmanızda fayda olacaktır. Yoga yaparak oldukça rahatladığınızı görecek ve panik ataktan kurtulmak için fayda sağlayacaktır.

Beslenme

Günlük diyetiniz protein, meyve ve sebze açısından oldukça zengin olmalı.

Protein ağırlıklı beslenme sinirleri yatıştırarak, bedenin rahatlamasını sağlar.

Hatta en iyisi bir diyetisyen eşliğinde günlük yemek listesi hazırlanmalı.

Spor

Sporun faydaları say say bitmez. Stresi alır, özgüveni artırır, kilo kontrolü sağlar vb. Hamilelikte size uygun yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi egzersizleri uygulamak panik atakla başa çıkmak için oldukça etkilidir. Egzersiz kasları ve sinirleri kuvvetlendirir, böylece beden ruhsal rahatsızlıkların üstesinden daha kolay gelir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Grip ve Bebeğin Sağlığı

Konuşmak

İlerlemiş olan panik ataklar anne adayında depresyona sebep olabilmektedir, bu da anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilmektedir. Gebelikte konuşmak, sevdiklerinizle zaman geçirmek, ruhsal sıkıntılar yaşamamanın en iyi yoludur.

Sevdiğiniz, size iyi gelen kişilerle buluşun, onlarla keyifli vakitler geçirin.

Hamilelikte Panik Atak ve Tedavisi

hamilelikte panik atak

Hamilelikte panik atak yaşayanlar bunun ne kadar kötü bir illet olduğunu iyi bilirler. Panik atak, aniden ortaya çıkan ve birçok defa nedensiz yere gelen fiziksel belirtilerle kendini gösteren bir panik halidir.

İlginizi Çekebilir: Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir

Hamilelikte panik atak, bireylerin gündelik hayatında yaşadığı stresin oluşturduğu ruhsal ve fiziksel belirtilerden çok daha ileri düzeyde deneyimledikleri bir kaygı türüdür.

panik atak

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak geçirdiğinizi gösteren nedenler birdenbire kendini gösterebilir. Sonrasında daha da şiddetli hale gelen bu belirtiler 10 dakika içinde şiddetini arttırarak en yoğun hale gelir. Ortalama 10-30 dakika arası maruz kalınan bu şiddetli belirtiler kendiliğinden geçmektedir.

Panik atak belirtileri ise şunlardır;

 • Göğüste oluşan sancı ve sıkışma hissi,
 • Kalbin hızlı hızlı atması,
 • Anlık yaşanan nefesin kesilmesi ve terleme,
 • Mide bulantısı ve karın ağrısı,
 • Bölgesel uyuşmalar,
 • Nefes almakta güçlük çekme,
 • Kontrolü kaybetme hissi,
 • Ölme hissinin olması,
 • Titreme, üşüme ya da ateş hissetme,

Panik Atak Nasıl Oluşur?

Panik atak isminden de anlaşılacağı üzere başlangıçta ilk olarak atak ile başlar. Göğüslerde meydana gelen sancı, nefes almada zorluk, kalpte çarpıntı gibi sebeplerden dolayı kişi felç ya da kalp krizi geçirmekte olduğunu düşünerek ölüm korkusuna kapılabilmektedir. Kendisinin ya da çevresindeki bazı şeylerin değişmiş ve tuhaf olduğu hissiyatına kapılan birey kontrolünü kaybederek çıldırdığını düşünebilmektedir. Hastaneye gidildiğinde ise gerekli kontroller yapılarak birtakım sakinleştirici yöntemlerle hasta sakinleştirilir.

panik atak ve hamilelik

Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik atak tedavisinde en çok kullanılan yöntemler şöyledir;

Alkol ve uyuşturucudan uzak durmak,

Psikoterapi (konuşma tedavisi),

Nefes egzersizleri,

İlaç tedavisi,

Spor yapmak,

Panik atak geçiren bireyler yukarıda belirttiğimiz bu tedavi yöntemlerini uygulayarak ataklarda yüzde 70’e var azalmaları göreceklerdir.

Gebelikte panik atak sık görülen bir rahatsızlık türüdür, şayet zamanında tedavi edilmez ise ilerleyip, başa çıkılmaz bir hale gelebilir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Grip ve Bebeğin Sağlığı

Panik atak gibi anksiyete hastalıklar genelde stres kaynaklıdır ve beyinde bir şeylerin yolunda gitmediğini göstermektedir. Gebe olan bir kadın hamileliği boyunca sağlığına dikkat etmezse panik atak gibi durumlarla karşılaşabilir.