Etiket kocakarı doğum belirtileri

Doğum Yaklaşıyor

Doğum Yaklaşıyor

Doğum yaklaşıyor peki anne adayları bunun için ne yapması gerekiyor. Her şeyden önce sitresiz ve sakin olmak en doğru tercih olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Hamilelik dönemiyle birlikte  önceden belirlenen aile planlamasına uygun doğum yapılacak hastanenin ikamet edilen eve mesafesi, rahatlığı, gelecek olan ziyaretçilerin ziyaret saati ve en önemlisi de bebekle annenin sağlığı için yapılacak olan şeyler o hastaneyi seçmek oldukça önemlidir. Bunların dışında farklı bir B planının olması da tercih edilmektedir. Oluşabilecek sıkıntılara karşı önlem olarak ikinci bir planın ve hastanenin ayarlanması uygun görülür.

Doğum Yaklaşıyor ve Doğum Çantasında Neler Bulundurulmalı

Doğum çantası, hastanede doğum öncesi,  doğum esnası ve doğum sonrası  işe yarayacak en önemli unsurdur. Sonuç olarak doğum yaklaşıyor ve o an ihtiyaç duyulabilecek şeyleri bulmakla zaman kaybetmemek için gereklidir. Doğum çantasında bulunması gereken eşyalar annenin ve bebeğin kıyafetleri, anne için terlik, çorap, atıştırmalık yiyecekler,  bebek battaniyesi, havlu, su, annenin kişisel bakımları için makyaj malzemeleri, fotoğraf makinesi ve bunun gibi önemli eşyalar yer almalıdır. Doğum öncesi  annenin rahatlaması için müzik dinlemek faydalı olabilir bu yüzden kulaklıkta isteğe göre tercih edilebilir.

Anne adaylarından daha çok baba adayları da doğum yaklaşıyor diye sakin kalamayıp telaşlanmaktadırlar. Baba adaylarının en büyük görevlerinden birisi de o an eşlerini sakinleştirmek ve onlara yanında olduklarını hissettirmeleridir.

İlginizi Çekebilir: Erken Doğum Nedir ve Ne Yapılması Gerekir

Çünkü hamilelik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı anne adayları kendilerini yalnız kalmış hissedebilirler. Kafalarında hep doğum anı canlanır. Bu da onları daha zor durumlara sevk eder.

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Doğumun süreci her anne adayını hem mutlu edici hem de zorlu bir süreçte tutar. Hamilelik sürecenin sonuna gelen anne adayları için doğum yaklaşmış olup ve doğum belirtileri yavaş yavaş görülmeye başlanır.

Doğumun başladığını nasıl anlarız ve belirtileri nelerdir?

Normal bir doğum gebelik süresinin 40. haftasında meydana gelmektedir. Doğum anı  yaklaştıkça doğumun başladığını gösteren belirtiler de yavaş yavaş kendini gösterir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Doktor kontrolü ve yapılan testlerle bu belirtiler normal karşılanır. Bazen bu hamilelik süresi daha erken olabilmektedir. Doğuma daha var diye düşünülmemelidir. Eğer anne adayı sezaryenle doğum yapacaksa bu 38. haftada yapılabilir.

Doğum anın başladığını gösteren belirtiler bel ağrıları ve doğumdan birkaç hafta öncesinden hafif kilo kaybının oluşmasıyla boy gösterir. Doğum yaklaştıkça anne adayında da rahatlama görülmektedir. Bebek ana rahminde pelvise doğru yol alarak yer değiştirdiği için diyafram bölümünden çekilir ve burada basınç azalır. Bu durumda kolay nefes alıp vermeyi sağlamaktadır. Ancak bu seferde idrar kesesine yaklaştığından sık sık tuvalet ihtiyacı duyulur. Doğumun başladığını gösteren belirtilerden birisi de nişanın gelmesidir.

Nişan doğacak olan bebeğin mikroplardan korunması için anne rahminde tıkaç görevi gören mukustur. Daha sonra da su gelmesi görülmektedir. Kasıklarda ve alt karında hissedilen şiddeti değişken olan ağrılar biraz daha artmaktadır. Bu vakitte rahim ağzında genişleme ve incelme görülür. Rahim ağzındaki genişleme 10 cm ise normal olarak görülür. Eğer 10 cm’den daha az ise doktora başvurulması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Dış Gebelik Nedir?

Eğer doğumun başladığını gösteren belirtiler yaşanmaya başlandıysa önceden belirlenmiş olan hastaneye bir an önce gidilmesi gerekir. Gerekirse hafif belirtilerin olduğu süreç halinde de gidip hastanede kontrol altında olmak uygun görülür.