Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir

gıda zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi, mikroorganizmalar ya da bakteri toksinleri sebebiyle bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Besin zehirlenmesi için tipik belirtiler ishal, kusma ve mide ağrısıdır. Hafif zehirlenmelerde genellikle birkaç gün içerisinde kendi kendine iyileşilir.  Daha ağır vakalarda ise hastaların mutlaka hastanede tedavi edilerek gözetim altına alınması gereklidir.

İlginizi Çekebilir: E-Nabız Nedir? E-Nabız Kaydı Nasıl Yapılır?

Gıda Zehirlenmesi Nedenleri

Gıda zehirlenmesi, mikroorganizmalar ya da onların toksinleriyle kontamine gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıkar. Gıdaların kontamine olmasındaki en önemli sebep taşınması,depolanması üretimi ya da işlenmesi esnasındaki yetersiz hijyendir. Gıda zehirlenmesi üç grupta ele alınır.

 

gıda zehirlenmesi 2

 

BAKTERİYEL GIDA ZEHİRLENMESİ

Besin zehirlenmelerine en çok sebep olan etken maddeler, bakteriyel toksinlerdir. Bakteriyel besin zehirlenmeleri iki şekilde ortaya çıkmaktadır:

  • Bakteri toksinleriyle kontamine gıdalar tüketildiğinde bu toksinler gıda zehirlenmesine sebep olabilir.
  • İçerisinde bakteri barındıran gıdalar tüketildikten sonra bu bakteriler vücutta toksin salgılayarak zehirlemeye sebep olabilmektedir.

En yaygın olarak bakteriyel gıda zehirlenmesine sebep olan mikroorganizmalar arasında Campylobacter, Salmonella, Listeria ve Escherichia coli bulunur. Bu bakteriler hayvansal gıdalar yoluyla bulaşmaktadır.

BAKTERİYEL OLMAYAN GIDA ZEHİRLENMESİ

Bakteriyel olmayan gıda zehirlenmesinin en yaygın sebepler;

  • Parazitler,
  • Zehirli mantarlarlar,
  • Ağır metaller (arsenik, kurşun, kadmiyum),
  • Hayvan toksinleri yer alır.

 

gıda zehirlenmesi 3

 

VİRÜSLERE BAĞLI SİNDİRİM SİSTEMİ ENFEKSİYONLARI

Virüslere bağlı sindirim sistemi enfeksiyonları da gıda zehirlenmesi olarak ele alınır. Hekimlerin, bu enfeksiyonlardan gıda kaynaklı viral enfeksiyonlar şeklinde bahsetmesi daha olasıdır. Bu enfeksiyonlar temel olarak Hepatit A virüsü, Hepatit E virüsü, rotavirüsü ve norovirüs kaynaklıdır.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi belirtileri, nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, hemen hemen her zaman ortaya bazı ilk belirtiler çıkabilmektedir. Gıda zehirlenmesinin bu ilk belirtileri genelde kusma, ishal, bulantı ve karın krampları şeklindedir. Bu belirtiler, genellikle bakteri toksini vücuda girdikten sonra ilk birkaç saat içinde hızla görülmeye başlar. Buna karşı olarak bu tür zehirlenmeler genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Besin zehirlenmesi etkenlerinden biri olan stafilokok adlı bakterinin salgıladığı “staphylococcal toksinler” ise genel olarak bir gün boyunca rahatsızlığa sebep olur. Bu sürenin sonunda vücut toksinlerden temizlenmiş ve belirtiler tamemen ortadan kaybolmuş olur.

Besin zehirlenmesi belirtileri genelde çok şiddetli değildir ve birkaç günün ardından tedavi edilmese dahi kendiliğinden kaybolmaktadır. Ancak bazen kanlı ishal, şiddetli ishal, şiddetli kusma gibi ciddi ve belirgin bulgularla birlikte seyreden bir zehirlenme söz konusu olabilmektedir. Şiddetli belirtiler olduğunda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

 

gıda zehirlenmesi 4

 

Gıda Zehirlenmesinin Tanısı Nasıl Konulur?

Gıda zehirlenmesi tanısında hastadan alınan bilgiler oldukça önemlidir. Doktor hastadaki belirti ve şikâyetlerin ne kadar zamandan beri devam ettiğini sorgulayacaktır. Eğer gıda zehirlenmesinden şüpheleniliyor ise belirtilerin başlangıcından önceki saatler içinde tüketmiş olduğunuz gıdaları tam ve kesin olarak öğrenmek isteyecektir. Daha sonra hastayı muayene ederek tansiyon, nabız, vücut ısısı ve genel durum hakkında bilgi edinir.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gıda zehirlenmesi durumunda, genelde 1 ile 3 günlük bir zaman geçtikten sonra belirtiler kendiliğinden ortadan kaybolur. Vücut, bu zaman zarfında kusma ve ishal yoluyla tepki vererek toksinlerin atılmasını sağlar. Kusma ve ishal elektrolit ve sıvı kaybıyla ilişkili olduğundan, gıda zehirlenmesi tedavisinde esas olarak bu kaybın dengelenmesine odaklanılır.

İlginizi Çekebilir: Sivilce Kızarıklığı 1 Günde Nasıl Geçer

Hastaların bu nedenle bol miktarda miktarda sıvı tüketmeleri oldukça önemlidir. Bitkisel çaylar ve maden suyu tüketimi bu açıdan oldukça fayda sağlar. Hastaya, vücudun ihtiyaç duyduğu elektrolitleri içeren özel bir toz karışım içirilebilir. Evde de 1 lt suya, 8 yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı sofra tuzu eklenerek eşdeğer bir karışım elde edilebilir. Eğer hasta ağız yoluyla sıvı tüketemiyorsa damar yoluyla sıvı elektrolit desteği gerekebilir.

admin

Bir Cevap Yazın