Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

hamilelik-belirtileri

Hamilelik belirtileri nasıl anlaşılır. Hamile kalmak ve çocuk yapmayı uzun süredir  düşünen  kadınlar için hamile olup olmadıklarını öğrenmek heyecanlı bir durumdur. Hamileliğin en bilinen belirtisi bir regl dönemini kaçırmanız veya  reglin bir yada iki hafta gecikme sürecidir.

İlginizi Çekebilir: Dış Gebelik Nedir?

Adet dönemlerinizi takip etmiyor ya da sık sık değişikenlik  gösteriyor ise ne zaman regl dönemine gireceğinizi tahmin edemiyorsanız. Böyle bir durumda erken hamilelik belirtilerini izleyebilirsiniz, fakat her hamile kadında aynı belirtileri göstermez. Hamile olduğunuzu kesin bir şekilde öğrenmek için hamilelik testi yapabilirsiniz.

Adet Belirtisi Nasıl Anlaşılır?

Düzenli olarak bir adet takviminiz var ise ve zamanı geldiğinde adet olamadıysanız hamilelik testi yapabilirsiniz. Gecikmiş olan adet hamilelik belirtilerinin göstergesidir.

Adetleriniz normal zamanda düzensiz ve bir önceki adetinizin tarihini hatırlamıyor iseniz,  gecikmiş olduğundan çok emin olmayın. Böyle durumlarda bulantı, sık idrara çıkma veya göğüslerinizde bir hassasiyet olup olmadığına bakın.

Kişiden kişiye göre değişkenlik gösterecek  hamilelik belirtileri şunlardır:

Hassas Göğüsler ve Karıncalanma

Adet olmadan önce göğüslerinizde hissettiğiniz ağrının daha fazlasını hissedersiniz; bu durum gebelik belirtileri arasında gösterilebilir. Hamilelik hormonları ile birlikte göğüslerde kan akışı artar ve meme uçlarında karıncalanmalar oluşur. Karıncalanma da hamileliğin ilk belirtisi sebebidir. Bazı kadınlarda döllenmeden sonraki ilk hafta bu his yaşanmakta ve hamilelik ilerledikçe bu his artabilmektedir.

Hamileliğin 6. haftasında göğüsleriniz  daha hassas hale gelir. Göğüsleriniz genişler ve şişer. Hatta mavimsi damarları da fark edebilirsiniz. Gebelikteki  hormonal değişiklere alıştıktan sonra bu hassasiyet zamanla kaybolur.

Meme Başlarında Koyulaşma

Göğüslerinizdeki hassasiyetin dışında uçlarında koyulaşma da görülebilir. Meme uçlarını çevreleyen dairesel bölgeler (areolalar) genellikle hamileliğin 8. Haftası ile birlikte koyulaşabilir.

Sık Sık İdrar Yapma

Sık sık tuvalete mi gidiyorsunuz? Hamileliğin ilk evresinde (genellikle döllenmeden 2-3 hafta sonra) çok sık olarak idrara gitme isteği olur. Hormonlardaki bu değişimler idrar miktarı artışının sebebidir. Ayrıca bu evrede vücudunuz daha fazla kan hacmine sahiptir ve hamile iken böbreklerin verimliliği daha da artar. Böylece vücutta atık maddelerden daha hızlı kurtulma hissi uyanır.

Sık idrar yapmanızın bir diğer nedeni ise; genişleyen rahimdir. Rahminiz idrar torbanıza baskı uygular ve idrarın tutulduğu hacim daraltır. İdrara çıkarken ağrı ve yanma hissi var ise idrar yolu enfeksiyonuna rastlanabilir.

Hafif Kanamalar

Kadınların bazılarında hormon artışıyla birlikte hafif vajinal kanamalar görülebilir. İç çamaşırınızda hafif pembe yada kahverengi olarak görünen bu kanamalar ile birlikte hafif kramplar da olabilir. Bu kanamaların hamileliğin erken döneminde olduğu düşünülmektedir.

Bulantı

Gebeliğin ilk 3 ayında kusmalar ve bulantı sıkça yaşanabilir. Bazı kadınlar da 3 aydan sonra da bulantı devam edebilir.

Halsizlik

Her kadının hamilelik döneminde karşılaşmadığı halsizlik; çoğu kadınlarda genellikle günün erken saatlerinde kusmalar ile erken dönemde sıklıkla görülür. Gebeliğin 4. haftasında da yaşanabilen halsizlik genel olarak 6. haftada başlar.

Şişkinlik

Kendinizi balon gibi mi olmuş hissediyorsunuz? Şişkinlik hissi hamileliğin çok erken dönemlerinde başlayabilmektedir. Bu şişkinliğin sorumlusu hormonal değişikliklerdir.

Vücut Sıcaklığının Yükselmesi

Vücut sıcaklığınız hamile olmadan önceki sıcaklığınızdan 1 derece daha fazladır ve bu hamilelik süresince yüksek derecede devam eder.

Koku Hassasiyeti ve Aşermeler

Hamilelik boyunca yemek veya başka kokulara karşı aşırı hassaslaşma olabilir. Hatta çokca sevdiğiniz yiyeceklerin kokusuna dahi  tahammül edemez hale gelebilirsiniz. Hamilelikte görülen belirtilerden aşermeyle sıkça karşılaşılmaktadır.

Aşerirken bazı yiyecekleri çok ister bazılarını ise hiç istemeyebilirsiniz. Bazı kadınlarda aşermeler adet gecikmesinden önce olabilir. Bazı kadınların ağzında metalik bir tat olabilmektedir.

Hamilelik Testi İki Çizgiyse…

Yukarıda bahsettiğimiz tüm belirtiler veya birkaçı; hamilelik heyecanı yaşamanız için yeterli olmaktadır; ancak yine de hamilelikte kesin sonuç almak için hamilelik testi gerekir. Adet gecikmesinden sonra bir gün beklerseniz, evde yapılan hamilelik testi ile güvenli bir sonuç alınabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Regl Görmeyen Bir Kadın Hamile Kalır mı?

Test yapılan çubukta 2 tane renkli çizgi görürseniz hayırlı olsun bu hamile olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu yaşanan belirtiler ve hamilelik testi sonrası yine de en net sonucu verecek kişi jinekolog olacaktır. Şüpheler ve testin hemen ardından mutlaka bir jinekoloğa başvurmanızda fayda olacaktır.

admin

Bir Cevap Yazın