Hamilelik Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanmalıdır

hamilelik sonrası cinsel ilişki

Hamilelik sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanır? Evli çiftlerin çokca merak ettikleri sorulardan birisidir. Burada bir tek cevap vardır. 6 haftadan önce cinsel ilişkiye başlanması tavsiye edilmez. Bunun iki nedeni vardır vardır;

  • Doğumun yaşanmasıyla rahimde bir yara oluşur ve 6 haftadan önce iyileşmeyen bir yaradır,öncesinde cinsel ilişki yaşanırsa enfeksiyon kapma riski olabilir.
  • Doğumdan sonra kadınlık hormonu olan östrojende belirgin bir düşme görülmektedir. Bununla birlikte kadınlarda hem vajinal dokuda bir incelme hem de ıslanmada azalma görülür. Bu da ağrılı cinsel ilişkiyi beraberinde getirir.

Bu durumlardan dolayı ilk 6 hafta hamilelik sonrası cinsel ilişkiye girme tavsiye edilmez. Peki hemen 6. haftada cinsel ilişkiye başlanmalı mı? Kesinlikle acele edilmemeli. Kadınlar kendini ne zaman rahat hissederse o zaman cinsel ilişkiye girilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Orgazm Sırrı Dudak Şeklinde Gizli

Burada tabi anahtar kelime, cinsel ilişkiye başlamalısınızdır. Bu durum kesinlikle fiziksel beraberlikten uzak durmanız anlamına gelmez. Çünkü özellikle de aileye yeni katılan üye ile beraber, eşler arasında birbirine ilgi azalmakta.

Bu ilerde cinsel ilişkiyi negatif anlamda etkileyebilmektedir. Çiftler arasında devamlı olarak bir cinsel temasın olması yani birbirlerine sarılması, sevmesi, öpmesi, cinsel birlikteli olmasa dahi ilerdeki cinsel beraberliğin kalitesini belirlemesi açısından oldukça önemlidir.

Hamilelik Sonrası Cinsel İlişkiye Hangi Dönemlerde Girilmelidir?

Mutlaka cinsel ilişkiye girmeden önce, doğum kontrol yöntemleri de planlamalı. Unutulmamalıdır ki, sadece emziriyor olmak sizleri hamilelikten korumayacaktır. Spontanlığınızı kesinlikle kaybetmeyin. Cinsel ilişki için planlama yapmaya kalkarsanız, zaten çok kısıtlı olan zamanınızın (evin bakımı ile uğraşmak, işe gidip gelmek, çoğunuzu emzirmek-altını değiştirmek) geriye kalan kısmını da kaçırırsınız. Mutlaka eşinizle temasınızı korumalısınız. Cinsel ilişkiye girdiğinizde mutlaka kayganlaştırıcı kullanmayı alışkanlık haline getirin.

İlginizi Çekebilir: Kadınların Cinsel Uyarılma Noktaları

Çünkü emzirme esnasında salgılanan östrojen hormonları düşük seviyede seyretmektedir. Bu dönemde vajinal kayganlaşma az olacaktır. Vajinal kayganlaşmanın az olması, cinsel ilişkiye girildiğinde ağrıya neden olabilmektedir. Bu da kadınları cinsel ilişkiden soğutabilmektedir. Mutlaka kayganlaştırıcı kullanılmalıdır. En önemlisi de bu konuyu partnerinizle mutlaka konuşulmalıdır.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir