Hamilelikte Adet Kanaması Olur Mu

Normal şartlarda gebelik başladıktan sonra kadınlarda adet kanaması kesilmektedir. Hatta gebeliğin ilk anlaşılması da genel olarak adet kanamasının gecikmesi ile öğrenilmektedir. Çok sık olmasa da bazı durumlarda hamilelik döneminde hastalar adet gördüklerini söylemektedirler.

İlginizi Çekebilir: Sezaryenle Doğum Sonrası Egzersiz

Gebelik döneminde adet dönemi yaşanmamaktadır fakat bu dönemde kanama durumu olabilir. Adet döngüsü vücudun kendini gebeliğe hazırlaması ve döllenmenin gerçekleşmediği durumlarda bu oluşumun kan yolu ile atılmasıdır. Gebe kaldıktan sonra bu döngü kendiliğinden kesilir ve hamilelik sona erdiğinde tekrar eski düzenine girer.

Adet Kanaması Hangi Durumlarda Son Bulur

Adet döngüsü vajinal kanama ile birlikte  son bulmaktadır. Ancak vajinal kanamaların hepsine adet döngüsü söylenmemektedir. Bu yüzden dolayı hamilelik durumunda yaşanan vajinal kanamalar adet değildir. Gebeliğin ilk zamanlarında yaşanan implantasyon kanaması hamile kadınlar tarafından adet kanaması olarak sanılmaktadır. Bu kanamalar genelde embriyonun rahime yerleşmesi esnasında yaşanmaktadır. Hamileliğin devam eden dönemlerinde ise düşük olduğu zamanlarda kanama görülmektedir. Bu yaşanan durum da adet kanaması değildir. Gebeliğin hangi döneminde olursa olsun herhangi bir vajinal kanama durumu ile karşılaşıldığında hemen bir hekime gitmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Ağrıları: Hamilelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Yani gebelik döneminde adet görülmesi kesinlikle imkansızdır. Bu dönemde gerçekleşen vajinal kanamaların başka sebepleri de olma ihtimali vardır. Hamile olmayan kadınlarda görülen her vajinal kanama da yine adet kanaması olmayabilir. Bundan dolayı bu tarz kanamalarda rahim de herhangi bir hastalık durumu yaşanabilir. Hamilelik süresince herhangi bir kanama yaşadığınız bir durum ile karşılaşıldığında bir doktora gitmeniz oldukça önemlidir.

Leave a comment