Hamilelikte Beslenme Düzeni Hakkında İpuçları

Hamilelikte beslenme düzeni zayıf olan bireylerde karın ağrısı şikayeti sıklıkla meydana gelmektedir. Karın ağrısının önüne geçmek için mideyi dinlendirecek olan besinlerin tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Muz Yemenin Faydaları

Süt ve Süt Ürünleri: Gaz sorunu ve karın ağrısı şikayeti olan hamile kadınların kesinlikle süt ve süt ürünü tüketmemesi gerekmektedir. En azından belirli bir zaman için bu ürünleri hayatınızdan çıkarmanız doğru olacaktır. Yok ben tüketmek istiyorum diyorsanız laktozsuz süt tercih edilmelidir. Laktozsuz sütler normal sütlere göre mideyi çok daha az rahatsız etmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Düzenli Beslenme

Hamilelikte mide bulantısı hormonal nedenler ile meydana gelmektedir. Özellikle gebeliği ilk aylarında sıkça görülen sorunlardan bir tanesidir.

  • Mide bulantısı her ne kadar hormonal nederlerle meydana gelse de doğal önlemler ile bu bulantıları en aza indirme olanağı çok yüksektir.
  • Örnek verecek olursak bolca su tüketmek gebe kadınların atabilecekleri en iyi adımların başında yer alır.
  • Ayrıca beslenme sistemlerine sebze ve meyveleri seçerek koymaları oldukça önemlidir. Örneğin kayısı ve şeftali gibi meyvelerin sindirim sistemini direkt olarak etkilemesi nedeniyle daha dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna cevap her kadında değişiklikgöstermektedir. Mide bulantısının yoğun olduğu dönemlerde her kadın genellikle sadece bir besin üzerinden seçim yapmaktadır. Bazı kadınlar bolca tuzlu yerken bazı kadınlar da balık veya et ürünlerine odaklanmaktadır.

Hamilelikte Beslenme de Mide Yanmasına Karşı Önlemler

Gebelikte mide yanması da en az mide bulantısı kadar sıklıkla görülmektedir. Bol bol sıvı tüketerek ve asit odaklı olan besinlerden uzak kalarak mide yanmalarını minimuma indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Maden Suyu İçilir Mi

Gebelikte günlük beslenme ağı düzgün oluşturulur ise mide bulantılarına ve mide yanmalarına karşı dilediğiniz gibi çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir