Hamilelikte Cinsel İlişkinin Dönemsel Değişiklikleri Nelerdir

Hamilelikte cinsel ilişkinizde elbette ki dönemsel değişiklikler olacaktır. Gebelik süresi boyunca tabii ki cinsellikte bir farklılık olmaktadır. Sosyokültürel seviyeden tamamiyle bağımsız olarak zaten çiftlerin yüzde 15’i, hamilelik dönemide cinsel ilişki yaşanabileceğini bilmiyor.

İlginizi Çekebilir: Kadınların Cinsel Uyarılma Noktaları

Bundan dolayı bu çiftler cinsel ilişkiyi çoktan bırakmış olacaklardır. Bunun dışında çiftler hamilelik süresince belli sebeplerle cinsel ilişkilerini %50 oranında da azaltmaktadırlar. Bu sorunların en başında fiziksel şikayetler gelmekte. Anne adaylarının %80’i fiziksel şikayetleri sebebiyle cinsel aktivitelerinden uzak durmaktadırlar.

Bunlardan birisi de anne adayının ağrılarının olabilmesidir. Anne ve baba adayı olan her iki bireyide de bebeğe zarar verebilme korkusu vardır. Kadınları neredeyse % 60’a yakını bu şekilde cinsel ilişkiden uzak durarak, bebeklerini koruma refleksi geliştirirler. Oysa ki bu çok doğru bir davranış değildir. Cinsel ilişkide bebeğe zarar vermek neredeyse imkansızdır.

Son olarak da çeşitli hormonal değişiklikler sebebiyle  gebe olan anne adayında cinsel ilişkiye girme isteğinde bir azalma meydana gelir.  Yüzde 30 oranında kadınlar için cinsel istekte bir azalma olabilmektedir. Dönemsel olarak değerlendirildiğinde gebeliğin ilk dönem, yani ilk 3 ayda zaten annelerde çok ciddi bir vücutsal değişiklik olmaktadır. Bu vücutsal değişiklik durumuda annenin adaptasyon olma süreci gerekiyor. Hamile olan anne adayında bulantılar ve kusmlar oluşuyor, kendini çok daha yorgun hissediyor. Yorgun ve bulantısı olan bir annenin hamilelikte cinsel ilişkiye girmeyi düşünmesi zaten hayal bile edilemez.

Hamilelikte Cinsel İlişki Hangi Dönem Daha Çok Gerçekleşir

Bu durumlara karşı çiftler dilerlerse cinsel aktivite yapabilirler.  Ardından balayı dönemi geliyor. Yani gebeliğin 3. ayı ile 6. aylarıdır. Bu dönemde kadınların genital bölgelerine  giden kanda bir artış olmakta. Genital bölgeleri şişiyor ve uyarılmaları da artmaktadır. 3. ay ve 6. aylarda hamileliğin özellikle cinsel ilişkiye girme hevesinin arttığını ve daha sık cinsel ilişki yaşarlar. Bu dönemde daha sık ve daha mutlu olan bir beraberliğe rastlanır. Son üç aylık dönemde ise artık anne adayının karnı gittikçe büyüyerek belirginleşir ve bu dönemde ağrıları da biraz daha fazla olur.

İlginizi Çekebilir: Rahim Ağzı Kanseri Olan Hamile Kalabilir Mi

Bu döneme gelindiğinde  tekrar cinsel ilişkiye girmenin azaldığı görülmektedir. Yani cinsel aktivite, hamileliğin 1. Ayı ile  9. ayları arasında farklılık gösterir ve bu dönemde olan cinsel birliktelikler de hep aynı olması beklenemez.

Leave a comment