Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur

Hamilelikte mide yanması, hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Gebelikte mide yanması neden olur, sebepleri nelerdir? Gebelikte mide yanması ne zaman başlar? Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir? Ve mide yanması nasıl önlenir? gibi merak edilen sorulara gelin hep birlikte bakalım.

Hamilelikte Mide Yanmasının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde yaşanan mide yanması; yaygın olarak görülen hamilelik belirtileri arasında yer alır. Genellikle bu yanmalar, hamileliğin son haftalarında daha da artmaktadır. Hamilelik döneminde görülen mide yanmaları; rahimdeki büyüme ve kadınlık hormonlarının değişim göstermesiyle beraber mideye yapılan baskıdan kaynaklanmaktadır. Hormonların etkisiyle yemek borusunun kesiştiği yerde gevşeme yaşanır. Bu nedenle de mide asidinin sızma yapması ve yemek borusuna kaçması söz konusu olur.

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Üç öğün yerine, gün boyunca beş ya da altı küçük öğün yemek yiyin. Yemek esnasında çok sıvı tüketmekten kaçının, yemek yerken sıvıları yudum yudum için.

Hamilelik döneminde mide yanmasını ılık süt hafifletir. Süt, gaz yapar diye endişe duyoyorsanız; elma,  armut gibi meyveler tüketerek de mide rahatlatılabilir. Reflü şikayetleri olanlar için önerilen bir başka besin ise bademdir. Badem, lif açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu nedenle de mide yanması hafifleyecektir. Uyumadan yaklaşık 20 – 30 dakika önce bir bardak ılık su içmeniz midenizi rahatlatacak bir başka seçenek olacaktır.

Hamilelikte Mide Yanmasını Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Pişmemiş sebzeler tüketilmemeli
 • Uyurken yüksek yastık ile yatmalı
 • Yemek sonrası hemen yatılmamalı
 • Yemek sonrası hemen yatılmamalı
 • Saat 8’den sonra yemek yenmemeli
 • Kahve ve çay tüketimine ara verilmeli
 • Hızlı yemek tüketiminden uzak durulmalı
 • Kızarmış baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı
 • Hamilelik döneminde sigara kullanımı bırakılmalı

mide yanması

Gebelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Mide yanmaları genellikle reflü olarak ifade edilir ve bu durum ağza acı bir su gelmesi ile tanımlanır. Gebelik döneminizin sonlarına doğru rahim daha çok büyüme göstereceğinden, mideye olan baskı artacak bu nedenle mide yanmaları da artacaktır.

Anne adaylarının bazılarında bu sorunlar erken gebelik dönemi sürecinde başlar. Gebelik döneminin getirilerinden olan mide yanması, göğsün ortasından genize kadar uzanan kısımda sıcak bir şey yakıyormuş hissi uyandırır. Hamilelikte mide yanması yani reflü rahatsızlığı süre gelen anne adaylarının; boğazda ağrı, göğüste ağrı, öksürük, nefes alıp vermede ses gelmesi gibi durumlarda ekleniyorsa uzman bir hekime kapsamlı muayene olması gerekmektedir.

Gebelikte Mide Yanmasını Önlemek İçin Ne Yapılabilir? İşte Öneriler

 1. Uyurken yüksek yastık ile yatmanız mide yanmasını azaltacaktır.
 2. Kızarmış, baharatlı ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 3. Çay ya da kahve gibi içecekleri çok fazla içmemeye özen göstermelisiniz.
 4. Hızlı yemek yemekten uzak durulmalı ve besinleri iyice çiğneyerek tüketilmelidir.
 5. Sebze, meyve gibi besinler faydalı olmakla beraber tüketeceğiniz sebzelerin iyi piştiğinden emin olunmalıdır. Pişmeyen sebzeler mide yanmasına neden olabilir.
 6. Dar ve bedeni sıkan giysiler, basınç artışıyla reflüyü tetikleyecektir. Bu sebeple uygun ve rahat kesimli giysiler bu soruna sebep olmaz.
 7. Gebelik sürecinde sigara içiyorsanız hemen bırakmalısınız. Bu bebeğin sağlığını tehlikeye sokmakla birlikte mide yanmalarını da tetikleyecektir.
 8. Mide yanmasını engellemek için alınabilecek bir diğer önlem ise akşam saat 8’den sonra herhangi bir şey yememektir. Asitli ve gazlı içecekleri, midenizde asit oluşturacak greyfurt vb. meyve sularını tüketimini en aza indirmeli ya da bunlardan tamamen vazgeçmelisiniz.
 9. Her yemekten sonra hafif bir yürüyüş, ufak tefek ev işleri veya dik durarak kitap okumak iyi bir seçenek olacaktır. Yemek sonrasında kesinlikle uzanmamaya ve yatmamaya özen gösterelim.
İlginizi Çekebilir:  Ramazan’da Emziren Anneler ve Hamileler Nasıl Beslenmeli

Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen besinler şunlardır: Ilık su, Ilık süt, Elma, Armut, Badem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir