Hamilelikte Muz Yemenin Faydaları

Hamilelikte muz yemenin faydaları hem bebek için hem de anne için bulunmaktadır. Sebze ve meyve tüketimi gebelik döneminde fetüsün sağlıklı bir şekilde büyüyüp ve gelişmesine doğal yollardan yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Maden Suyu İçilir Mi

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün gebe kadınlar için muz tüketim önerisi her gün için 2 ile 3 adet arasındadır.

Hamilelikte Muz Yemenin Anne ve Bebek İçin Sağladığı Faydalar

İçerdiği besin maddeleriyle gebelikte muzun bebeğe faydaları gerekli olan sağlıklı miktarların alınmasını sağlar. Gebelikte muzun faydaları aşağıda şöyle sıralanabilmektedir;

  • Muz tüketimi gebelik döneminde sindirime yardımcı olmaktadır.
  • Muzun içerdiği oldukça zengin olan folik asit ile gebelik döneminde büyük önem taşımaktadır. Gebelik döneminde yeteri miktarda folik asit alınması sinir, beyin oluşumu ve omurga oluşumunu etkilemektedir. Hamilelik süresince folik asit eksikliği oluştuğu takdirde bebeğin erken doğma riski gibi olumsuz durumlar oluşabilmektedir.
  • 225 gr olan bir muzun içinde %3 oranında demir yer almaktadır. Gebelik döneminde kansızlık oldukça yaygın bir problemdir. Muzun içindeki demir, hemoglobin üreterek kansızlığa iyi gelmektedir.
  • Muzun içinde yer alan B6 vitamini bebeğin merkezi sinir sistemi hücrelerinin gelişmesine yardımcı rol oynar. Bunun yanında muz doğru miktarda tüketildiği zaman gebelik sürecinde oluşan sabah bulantılarına da iyi gelmektedir.
  • Hamilelik döneminde kabızlık görülen en yaygın belirtiler arasındadır. Gebelikte muz yiyenlerin karnındaki şişkinliği azalır ve muzun sayesinde bağırsak hareketleri düzenlenebilir.
  • Muzun içinde yer alan zengin kalsiyum, protein ve mineraller sayesinde hem bebek hem de anne için birçok fayda sağlamaktadır.

Gebelikte Muz Nasıl Tüketilmelidir?

Hamilelikte en yararlı meyvelerden birisi olan muzun ne kadar tüketileceğiyle hakkında mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Sirkeli Su İçilir Mi

Hamileler için muz tüketimi birçok fayda sağlıyor olsa da bazı durumlarda alerjiye neden olabilmektedir. Bu nedenle doktora danıştıktan sonra tüketilmesi faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir