Hamilelikte Ödem Atmak İçin Bitkisel Çözümler

Hamilelikte ödem söktürücü bitkisel ürünler bebeğe zarar vermemesi için bu hassas dönemde anne adayını rahatlatacak çözümler sunmaktadır. Hamilelik belirtileri arasında bulunan ödem kaynaklı ayaklarda, ayak bileklerinde, kollarda ve ellerde oluşan bu şişlikler anne adayına rahatsızlık veriyor olsa da yan etkileri sebebiyle gebelikte ödem söktürücü ilaçlar kullanılamamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Beslenme Düzeni Hakkında İpuçları

Uzmanlar tarafından önerilen bitkisel ürünler bu dönemde anne adayının ödem atmakta en büyük desteği sağlayarak rahat bir hamilelik süreci geçirmelerine destek olur.

Ödem Nedir, Gebelikte Ödemin Zararları Nelerdir?

Ödem basit bir ifadeyle söyleyecek olursak vücut dokularının sıvı toplaması olarak ifade edilmektedir. Gebelik döneminde bebeğin de sıvı ihtiyacını anneden karşılaması ile vücudun normal şartlardan yaklaşık olarak yüzde 50 daha fazla kan ve su üretmesine sebep olur. Bu sıvılar vücudun farklı bölgelerinde birikerek ödemi oluşturmaktadır. Oldukça zor bir süreç olan gebelikte ödemle beraber anne adayı için süreç daha da zorlaşmakta ve ödemin kendine veya bebeğine zararı olup olmaması kaygısı yaşarlar.

Gebelikte ödem tehlikeli mi? sorusuna kesin olarak evet ya da hayır cevabının vermek için;

  • Yüzde,
  • Ellerde,
  • Kollarda,

Ani şişlikler oluşup oluşmamasına dikkat edilmelidir. Ani şişlikler bu bölgelerde olursa tıbbi yardım alınması uygun olacaktır.

gebelikte_hamilelikte_odem_Sokturucu_dogal_caylar

Gebelikte Ödem Söktürücü Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Hamilelik dönenimde yapılacak bazı iyileştirmelerin yanında bitkisel çaylardan da destek alarak ödemi atmaya yardımcı olmaktadır. Gebelikte ödem atmak için çay önerileriyle beraber tuz tüketimini azaltmak, sıcak havalarda dışarı çıkmaktan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak, ödemin oluştuğu bölgelere masaj ve soğuk kompres uygulamak ödemin atılmasına destek olmaktadır. Yaşam standartlarında yapılan bu değişimlerle birlikte;

  • Kakule çayı,
  • Rezene çayı,
  • Papatya çayı,
  • Maydanoz çayı,

gibi bitkisel çayları tüketmek, ödemin atılmasına destek olarak şişliklerin inmesini sağlar. İbrahim Saraçoğlu gebelikte bitki çaylarıyla beraber lifli yiyeceklere yönelmeye, bol su içmeye ve dengeli beslenmeye yöneltici açıklamalarıyla hindiba çayı tüketilmesini de önermektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Muz Yemenin Faydaları

Zararlı alışkanlıklarından vazgeçilmesi konusunda uyarılarını da ekleyen İbrahim Saraçoğlu özellikle sigara, alkol ve kafein tüketiminin gebelikte döneminde hem anne adayı hem de bebek için büyük zararlar içerdiğini ve acilen bu alışkanlıkların bırakılması gerektiğini belirtmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir