Hamilelikte Panik Atak Belirtileri

Hamilelikte Panik Atak Belirtileri

gebelikte panik atak belirtileri

Panik atak gerçek bir tehlike ya da görünürde belirgin bir sebep olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtiler ile kendini gösteren yoğun korku durumudur. Birey kalp krizi geçirdiğini hatta öleceğini dahi düşünebilir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Panik Atak ve Tedavisi

Birçok insan hayatları boyunca birkaç defa mutlaka panik atak geçirebilmektedir. Ancak panik ataklar sık sık tekrarlanmakta ise panik bozukluğu olabilir.

Panik Atak Belirtileri

  • Kalbin hızlı hızlı atması,
  • Duygusuzluk, hissizlik, uyuşma modu,
  • Aşırı dozda terleme,
  • Nefes alışverişlerinde problem yaşama,
  • Kan basıncının yükselmesi,

Yukarıda belirtilen durumlar panik atak belirtileridir, bu gibi atakları geçiriyor ve önlem alınmıyorsa büyük sıkıntılar doğurabilir.

panik atak

Hamilelikte Panik Atak Tedavisi İçin Tavsiyeler

Nefes Egzersizleri

Ellerimizi karnımızın üzerine koyarak, gözlerimizi kapatalım ve yavaş yavaş derin nefesler alalım. Nefes alırken, mide kaslarımızın daraldığını ve ardından gevşediğini hissedeceğiz. Derin nefes alma, sakinleşmemize ve normale dönmemize yardımcı olacaktır. Hatta panik atakla mücadele eden bir hamileyseniz, yoga egzersizleri yapmanızda fayda olacaktır. Yoga yaparak oldukça rahatladığınızı görecek ve panik ataktan kurtulmak için fayda sağlayacaktır.

Beslenme

Günlük diyetiniz protein, meyve ve sebze açısından oldukça zengin olmalı.

Protein ağırlıklı beslenme sinirleri yatıştırarak, bedenin rahatlamasını sağlar.

Hatta en iyisi bir diyetisyen eşliğinde günlük yemek listesi hazırlanmalı.

Spor

Sporun faydaları say say bitmez. Stresi alır, özgüveni artırır, kilo kontrolü sağlar vb. Hamilelikte size uygun yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi egzersizleri uygulamak panik atakla başa çıkmak için oldukça etkilidir. Egzersiz kasları ve sinirleri kuvvetlendirir, böylece beden ruhsal rahatsızlıkların üstesinden daha kolay gelir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Grip ve Bebeğin Sağlığı

Konuşmak

İlerlemiş olan panik ataklar anne adayında depresyona sebep olabilmektedir, bu da anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilmektedir. Gebelikte konuşmak, sevdiklerinizle zaman geçirmek, ruhsal sıkıntılar yaşamamanın en iyi yoludur.

Sevdiğiniz, size iyi gelen kişilerle buluşun, onlarla keyifli vakitler geçirin.

admin

Bir Cevap Yazın