Hamilelikte Sirkeli Su İçilir Mi

Hamilelikte sirkeli su tüketilip tüketilmeyeceğinin yanında sirkeli suyun faydaları ve zararları birçok hamile birey tarafından merak edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Kramp Neden Olur, Nasıl Geçer

Sirkenin gebelikte tüketmeden önce düşünülmesi gereken gıdalardan biri olduğu da söyleyelim. Sirke yemeklere tat vermenin yanında, salataların da vazgeçilmezi olarak bilinir.

Hamilelikte Sirkeli Su Tüketmenin Bir Mahsuru Var Mı?

Elma ve üzüm gibi meyvelerin sularının fermantasyon sonucu oluşturduğu bir ürün olan sirke, tarihte kullanılan ilk mikrop önleyici (antiseptik) yöntemlerinden birisidir.

  • Sos
  • Turşu
  • Salata

Gibi birçok yemek çeşidinde oldukça geniş bir kullanım alanı olan sirkenin aşırıya kaçılmadığı takdirde tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Fakat burada katkısız ve doğal yolla üretilen sirke kullanımının tercih edilmesi oldukça önemlidir. Hamilelikte sirkeli su kullanımı için ise yemek ve salatalarda belli ölçülerde sirke kullanımı antioksidan açısından yüksek bir gıda olan sirkenin hücre hasarlarına karşı vücudu koruduğu gibi, bulantı ve kusmaya da iyi gelici özellikleri yer almaktadır. Fakat sirkeyi makul orandan daha fazla tüketmek ise spesifik anlamda bebeğe ve anneye bir fayda ya da zarar sağlamamakla beraber, sirke kullanımının fazlası boğaz ve ağız mukozasını tahriş ederek dişleri aşındırabilmektedir.

Bu sebeple gebelikte elma sirkesi kullananlar için sirke kullanımının belli oranlarda (günde yarım bardaktan daha az) yapılması bu yönde verilebilecek önemli bir tavsiye olacaktır.

Hamilelikte Sodyum İhtiyacı

Hamilelerin günlük ihtiyacı olan 2300 mg sodyum için salatalara sirke eklemek iyi bir çözüm olmakla birlikte sirke lezzet bakımından da önemli avantajlar sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları Nelerdir

Fakat günlük gereken ölçüde sodyum alımı bazı komplikasyonlara sebep olabileceği gibi, gebeliğim son trimesterlarında mide ekşimesi problemini tetikleyeceğinden gebelikte sirkeli su tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir