Hurmanın Faydaları Nelerdir Hurma Yemeniz İçin 8 Neden

Hurma, Ramazan sofralarının vazgeçilmezlerin en başında gelir. Lezzetli olmasının yanı sıra zengin içeriği ile adeta şifa kaynağıdır. Peki hurmanın faydaları neler? Niçin hurma yemeliyiz?

Orucumuzu, karbonhidrat içeriği oldukça yüksek ve küçük hacimde bi o kadar yüksek enerji sağlayan hurmayla açılması, boşalan karbonhidrat depolarının hızlıca yenilenmesine, oruçlu olarak geçirdiğimiz saatlerde en çok arzulanan tatlı isteğinin baskılanmasına ve böylece iştah kontrolünün sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ramazan Ayında Sizi Tok Tutacak Besinler

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Cerit, ancak özellikle kan şekeri ile ilgili sorun yaşayan kişilerin oruçlarını hurma gibi şeker içeriği oldukça yüksek bir besin yerine su ya da zeytin ile açmalarının kan şekerindeki ani yükselmenin önüne geçmek için daha sağlıklı olacağına dikkat çekmekte.

Hurmanın yüksek karbonhidrat içeriği sebebiyle yüksek enerji kaynağı içeren bir meyve olduğunu söyleyen Uzman Cerit;

“Hurmanın fazla tüketimi kilo artışına ve kan şekerinde dengesizliklere yol açabiliyor. Bu nedenle porsiyonu 2-3 adet olacak şekilde tüketilmeli. Ayrıca hurmalara tatlandırmak ve parlaklık vermek amacıyla glikoz ilave edilmesi söz konusu.  Olası ilave şeker içermesi riski nedeniyle diyabet ve insülin direnci gibi sağlık problemleri olan kişilerin hurmayı mümkün olduğunca seyrek ve mutlaka porsiyon kontrolüyle tüketmelerinde fayda var” ifadelerine yer verdi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Cerit hurmanın 8 ayrı faydasını anlatarak, önemli önerilerde bulundu.

hurmanın faydaları

İşte Hurma Yememiz İçin 8 Neden

  • Tokluk hissi sağlıyor,
  • Tatlı krizlerini gideriyor,
  • Güçlü kemikler için önemli,
  • Bağışıklık sistemini destekliyor,
  • Göz hastalıklarına karşı koruyucu,
  • Kabızlığın önlenmesine yardımcı oluyor,
  • Enerji seviyesinin korunmasına yardımcı,
  • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı oluyor,

İftardan Sonra Tatlı Yerine Hurma

Hurma bileşiminin oldukça büyük bir kısmını başta fruktoz ve glikoz olmak üzere basit karbonhidratlar oluşturmakta. Geç ve yavaş sindirilen kompleks karbonhidratlar grubunda bulunan diyet lifleri bakımından da çokça zengin. Ayrıca sık sık tükettiğimiz diğer meyvelerde yer almayan bir aminoasit çeşitliliğine de sahip.

İlginizi Çekebilir: Ramazan Ayında Ağız Kokusu Nasıl Engellenir

Hurma magnezyum, demir, çinko, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, bakır ve selenyum gibi birçok mineralin yanı sıra aynı zamanda B1, B2, niacin, B6 gibi bütün B grubu vitaminler, A ve C vitaminiyle antioksidan özellikteki karotenoitler ve fenolik bileşikler bakımından da yine oldukça zengin bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir