İftarda Sofralarınızı Dondurma İle Tatlandırmak İçin 4 Neden

Ramazan ayı geldi hoş geldi.. 🙂  Bu sıcak günlerde iftar menümüzün vazgeçilmezi dondurma. Yine birbirinden lezzetli iftar sofralarımız kuruluyor ve tabii ki yemeğin esas yıldızı olan tatlı, her zamanki gibi en sona saklanmış. Fakat dikkat! Saatler süren bir açlığın ardından tüketilen yemek zaten vücudumuzu yorarken hemen üstüne ağır bir tatlı yemek keyiften çok eziyete halini alabilir.

İlginizi Çekebilir:  Borcamda Tiramisu Tarifi

Bundan dolayı iftarlarımızda kapanışı daha hafif tatlılar ile yapmamız önerilir. Örneğin dondurma, iftar menüleri için en ideal seçim olabilir.

Dondurma Her şeyden Önce Ferahlatır

İçeriğinde bulunan süt sayesinde gerçek bir protein ve kalsiyum kaynağı olan dondurma; bu özelliğinin yanı sıra düşük kalorili bir tatlı olduğundan dolayı bireyde ağırlık hissi oluşturmaz. Aksine ferahlık hissi uyandırarak sıcak Ramazan akşamlarının keyifle bitmesinde büyük rol oynar.

dondurma_iftar_tatlisi

Dondurma Şerbetli Tatlılardan Daha Sağlıklıdır

Bu yıl ki oruç tutma süresi, 15-16 saate kadar ulaşacaktır. Bu kadar uzun bir süre aç kalmanın hemen ardından yoğun ve hızlı tüketilen yemekler, ister istemez kan şekerimizin hızla yükselmesine sebep olabilmektedir.

Bir anda yükselen kan şekerinin yine bir anda düşmesi ile tatlı yeme ihtiyacı doğurur. Böyle bir durumda tüketilen şerbetli tatlılar, kolay sindirilemeyeceğinden dolayı hem sahura kadar rahat uyumayı zorlaştırır hem de kilo almamıza sebep olabilir. İftardan sonra yenen küçük porsiyon dondurma ise sindirim sistemini hiç zorlamadan tatlı krizinin önüne geçmede büyük rol oynar.

pratik iftar tatlısı

Dondurmanın Hazırlanışı Son Derece Pratiktir

Şerbetli tatlıları hazırlamak büyük bir emek ister. Bu tarz tatlıları hazırlarken hamurun kıvamına, pişme süresine ve şerbet ile uyumuna mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi yanlış yapıldığında tatlının tadı istenildiği gibi olmayabilmektedir. Oysaki dondurmanın hazırlanışında böyle bir risk yoktur! İstersek sade, istersek de mevsim meyveleri ile kolaylıkla servis edilebilir.

iftardan sonra dondurma tüketmek

Dondurma Mutluluk Kaynağımızdır

7’sinden 77’ine bütün herkesin sevdiği bir lezzet olan dondurma, iftar sofralarımızda tatlı sohbetlerini de beraberinde getirebiliyor. Paylaşım isteğinin arttığı Ramazan ayında, konu dondurmayı paylaşmaya geldiğinde ise 🙂 evin küçükleri ile tatlı atışmalar kaçınılmaz bir hal alıyor. 🙂 O anlarda yaşanan muhabbet, serotonin  yani mutluluk hormonu deposunun dondurmayla birleşince de iftar sofralarının keyfi daha da artmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ramazan Ayında Ağız Kokusu Nasıl Engellenir

Mutlu, Huzurlu, Keyif Dolu Bir Ramazan Ayı Geçirmeniz Dileğiyle.. 🙂 🙂

Leave a comment