Kahve İçmenin Faydaları

Kültürümüzde 5 asırlık bir geçmişe sahip olan; içimiyle mutluluk, kokusuyla huzur veren kahve bakın nelere iyi geliyor.

İlginizi Çekebilir: Kilo Almaya Sebep Olan 5 Alışkanlık

Geceleri uyanık kalmak, sabah ayılmak, dinlenmek, stresten uzaklaşmak gibi birçok sebeple kahve tüketimi gerçekleşiyor. Günlük yaşantımızda sohbetlerin vazgeçilmesi ve beslenme düzenimizde önemli bir yeri olan kahvenin sağlık açısından da büyük faydaları yer alıyor. Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu kahve içmenin faydaları ile ilgili bilgi verdi.

Her gün kahve içmek için 10 neden:

1- Zindelik hissi verir

Kahvenin içindeki etkin kafein, zihnin uyanık kalmasını sağlayarak konsantrasyonu da arttırmaktadır. Zihnin daha uyanık ve daha dirençli olmasına yardımcı olur. Ayrıca her sabah tüketilen bir fincan kahve güne daha enerjik ve daha zinde başlamamızı sağlar.

2- İnsülin direncini kırar

Kahvenin insülin direncine kırıcı etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu etkinin azalması ile birlikte kişide tatlı ihtiyacı baskılanır. Sürekli tatlı ihtiyacı duyan kişilerin bu isteklerini bastırmada kahve içmeleri önerilmektedir.

3- Çarpıntıya neden olmaz

Bilinenin aksine kahve çarpıntı yapmaz. Fakat tüketim miktarını abartmadan kontrol altında tutulmalıdır. Vücuda alınan fazla miktar kafein çarpıntı şikayetine sebep olabilir.

4- Alzheimer gelişimini engeller

Kahvenin içinde bulunan kafein maddesi, Alzheimer oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikimini önemli bir ölçüde azalttığı ve alzheimer oluşmasının önlendiği tahmin edilmektedir.

5- Cilt temizliğinde kullanılmakta

Kahve, granül yapılı olması nedeniyle son zamanlarda cilt temizliğinde peeling olarak büyük ilgi görmektedir.

kahve

6- Depresyona girme oranını düşürür

Amerika’dan yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda günde 3-4 bardak kahvenin içilmesi depresyonla mücadelede büyük bir katkı sağladığını ortaya çıkmıştır. Kahvenin düzenli olarak bir şekilde tüketilmesi depresyona girme riskini % 50 oranında azaltabilmektedir.

7- Sütle beraber içildiğinde tok tutuyor

Süt ile kahve birlikte tüketildiğinde, vücuda dengeli karbonhidrat, protein ve yağla alındığından dolayı kişiyi uzun bir süre tok tutmaktadır. Verdiği tokluk hissi sayesinde de diyet yapanlarda oldukça faydalıdır.

8- Kalp sağlığına faydalı olduğu söyleniyor

Kahvenin kalp sağlığı ile ilgili araştırmalar devam ediyor fakat son bilimsel sonuçlara kafeinli ürünlerle ritim bozuklukları arasında bir ilişkinin olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca diğer bir araştırma sonucuna göre de günde 1-2  fincan kahvenin kalp rahatsızlığına yol açan damar tıkanıklığının önüne geçtiği  belirtiliyor.

9- Yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur

Kahvede bulunan kafein, vücudun yağ yakması için sinir sistemine sinyaller göndermekte ve aynı şekilde kandaki adrenalin düzeyini arttırmaktadır. Bu durum yoğun bir fiziksel etkinlik öncesinde bünyeyi hazır hale getirmek için oldukça faydalıdır. Bu özelliği sayesinde, sporcular antrenmanlarına başlamadan önce kahve içmeye özen göstermektedirler.

İlginizi Çekebilir: Türk Kahvesi Zayıflatır Mı

10- Kadınlarda kalp krizini riskini azaltmakta

Birçok bilimsel araştırma verilerine göre kahve içen, özellikle de kadınların kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski tüketmeyenlere göre % 20 daha az olduğu görülmüştür.

Leave a comment